5 miejsc w Poznaniu, w których kupimy najlepsze rogale świętomarcińskie

Jest mały i okrutnie słodki. I choć jeden może mieć nawet około 1200 kalorii i kosztować całkiem sporo, w najbliższą sobotę w Poznaniu mało kto poprzestanie na jednym. Rogal świętomarciński – bo o nim mowa – to w Poznaniu prawdziwa gwiazda listopada. Sprawdzamy, gdzie zjemy najlepsze wypieki nazwane imieniem patrona jednej z głównych ulic stolicy Wielkopolski.

Ma długą tradycję i bardzo bogaty skład. Oryginalny musi mieć nadzienie z białego maku, być odpowiednio zawijany i ręcznie pomadowany, a na jego wierzchu powinny znajdować się rozdrobnione orzechy.

Od 2008 roku jest chroniony prawem Unii Europejskiej jako produkt regionalny. Oznacza to, że można go wyrabiać tylko w Wielkopolsce.

W dniu imienin Marcina, patrona jednej z głównych ulic Poznania, sprzedaje się około 250 ton rogali. Doczekał się nawet swojego muzeum na poznańskim Starym Rynku. Skoro ma tak wiele zalet i tak trudno mu się oprzeć, a wręcz tradycji musi stać się zadość, podpowiadamy, gdzie w sobotę warto się po niego wybrać. Zaznaczamy, że nasz ranking jest czysto subiektywny. Jest w nim miejsce na rogale z certyfikatem i bez. Kolejność przypadkowa, bo każde poniższe miejsce urzekło nas czymś innym.

1. Cafe La Ruina i Raj i Inna Piekarnia

fb_inna_piekarnia

Co prawda bez certyfikatu, ale za to z masłem zamiast margaryny. Znane z niebanalnego podejścia do jedzenia miejscówki łączą siły, by wspólnie zrobić – być może najbardziej oryginalne – rogale.

2.  Cukiernia Karpicko

fb_karpicko

Miejsce, które szturmem wdarło się na kulinarną mapę Poznania oraz do naszych serc. Ich przepiękne torty to małe dzieła sztuki. A rogale nie dość, że równie pięknie się prezentują, to przede wszystkim są pyszne!

3. Hotel Rzymski

hotel_rzymski

Ulokowany w sąsiedztwie ulicy Św. Marcin, co dodatkowo zobowiązuje. Certyfikowany i wypiekany tu od lat. Co roku ustawiają się po niego kolejki, co niewątpliwie świadczy o jego dobrym smaku. A przy okazji, wystawszy już swoje, warto kupić tu jeszcze zapas drożdżówek, bo są naprawdę warte grzechu!

4.  Piece of Cake

fb_pieceofcake

Cudowne miejsce, gdzie najważniejsza jest jakość. Także w przypadku rogali, tu pod postacią... croissantów z białym makiem. Na dodatek z mąki, którą właściciele znaleźli we Włoszech i pełne dobrych rzeczy – daktyli, orzechów laskowych, migdałów, wanilii czy miodów. Zrobione z sercem i niejednemu serce skradną.

5.   Allerogal na Allegro

allegro_allerogal

Tak, na tym popularnym serwisie aukcyjnym także można kupić certyfikowane rogale świętomarcińskie. Możemy je zamówić przez internet z dostawą pod wskazany adres. Co ważne, słodkie obżarstwo jest tu dodatkowo uzasadnione – część dochodu zostanie przekazana na podopiecznych Drużyny Szpiku.

A dla tych, którzy chcą popróbować i dopiero wybrać, jak co roku odbędzie się Rogalowy Kiermasz. Przy okazji można także wziąć udział w wielu innych atrakcjach, które towarzyszyć będą corocznym imieninom ulicy Św. Marcin. A jeśli jednak przesadzimy z ilością i poczujemy się niezbyt lekko, możemy wybrać się na specjalny trening organizowany przez drużynę Lech Poznań który rozpocznie się na stadionie o godzinie 16:00.

Smacznego!

  • kup