kultura

Pomagaj, gotując. Ruszyła akcja na rzecz wsparcia dzieci z dworca Brześć

Portal Eataway prowadzi akcje charytatywną, zbierając pieniądze dla dzieciaków z Dworca Brześć.

Słyszeliście o dzieciach z dworca Brześć? To grupa dzieci i ich rodzin – czeczeńskich uchodźców, którzy od niemal dwóch lat przebywają na dworcu w białoruskim Brześciu. Uciekają ze swojej ojczyzny – kraju, w którym tylko oficjalnie wszystko jest w porządku. Prześladowania, porwania, czasami tortury – to tylko niektóre z powodów.

Polska odgrodziła się szlabanem od dzieci i ich rodzin. Nie są wpuszczani, choć proszą o ochronę międzynarodową.

Rodziny wydają wszystkie swoje pieniądze na codzienne próby przekroczenia granicy. Jednak tylko nielicznym udaje się przez nią przedostać.

Gotowanie bez granic

Akcja powstała prosto z serca i spontanicznie, choć stojąca za nią historia wcale do prostych nie należy. Gotu-jemy to tydzień charytatywnych kolacji, w których udział może wziąć każdy, zarówno jako kucharz, jak i gość. Pieniądze z akcji zostaną przeznaczone na jedzenie, przybory szkolne i inne, najpotrzebniejsze rzeczy dla dzieci z dworca Brześć oraz ich rodzin. To bardzo proste – możesz pomagać gotując lub jedząc.

Wolisz jeść? Od 11 do 19 listopada w Krakowie, Warszawie i Gdańsku kucharze związani z projektem Eataway przygotują w swoich domach kolacje, na które może przyjść każdy, kto kocha pyszne jedzenie. Koszt kolacji to 50 złotych za osobę, czyli mniej więcej tyle, ile dwudaniowy posiłek wraz z napojami w restauracji.

Cały dochód trafia do dzieciaków – kucharze na tym nie zarabiają, a portal Eataway nie pobiera żadnej prowizji. W Krakowie gotują między innymi Hanna i Coen, w Warszawie Anika. Każdy może dołączyć do kolacji w wybranym przez siebie mieście – kilka kliknięć na stronie Eataway.com i wszystko jest gotowe.

Gotowanie bez granic

Jeśli nie znalazłeś kolacji blisko ciebie, mamy propozycję. Sam możesz ugotować i zaprosisz nie tylko swoich znajomych, ale i nieznajomych. Nie musisz być profesjonalnym kucharzem, chodzi przecież o wspólnie spędzony czas oraz pomoc dzieciakom – szczególnie, że już niedługo święta. Zaloguj się na Eataway.com i dodaj informację o swojej kolacji.

Celem Eataway jest łączenie ludzi i wspólne cieszenie się jedzeniem. Przy stole znikają różnice i bariery.

Wspólny posiłek to jeden z pierwszych kroków do wymiany poglądów i doświadczeń, jednak przede wszystkim to niesamowita,domowa atmosfera. – Organizowaliśmy już kilka akcji, pomagając dzięki jedzeniu i wielkim sercom naszych kucharzy, którzy chętnie angażują się w takie działania. Co ważne, nie biorą za to ani złotówki – mówi Marta.

Gotowanie bez granic
  • kup