kultura

Koniec lekcji! Kraj słynący z dobrej edukacji usuwa z programu nauczania WSZYSTKIE przedmioty

Uczniowie kraju, który od lat uważany jest za wzorzec, jeżeli chodzi o system edukacji, już wkrótce zapomną o nudnych lekcjach historii czy matematyki. Te mają zostać zastąpione przez zajęcia oparte na dyskusji.

Fiński system edukacji od lat uważany jest za wzorowy – uczniowie nie tylko osiągają najlepsze wyniki w międzynarodowych testach kompetencji, ale również uczą się w sympatycznej i bezstresowej atmosferze. Okazuje się jednak, że to dla Finów za mało.

Ministerstwo Edukacji uznało bowiem, że obecny system nauki jest przestrzały i mało skuteczny, dlatego należy go przekształcić.

Fińskie szkoły czeka zatem niemała rewolucja.

dfihdfj

Proponowane zmiany zakładają usunięcie z programu wszystkich realizowanych przedmiotów i zastąpienie ich zajęciami, które będą oparte na dyskusji.

Oznacza to, że zamiast matematyki, historii, geografii czy WOS-u, uczniowie uczestniczyć będą w debatach, np. o II Wojnie Światowej, podczas których analizować będą zjawisko z perspektywy historycznej i matematycznej.

Ale to nie wszystko. Za sprawą indywidualnego wyboru realizowanego programu młodzież zyska możliwość poszerzania swoich zainteresowań. Przewidziane jest również uruchomienie kursu pt. 'Praca w kawiarni', który nauczy uczniów przedsiębiorczości oraz pozwoli rozwinąć zdolności komunikacyjne i językowe.

Zmiany mają zostać wprowadzone w 2020 roku i obejmą uczniów od 16 roku życia.

Źródło: edziecko.pl

  • kup