kultura

Najważniejsze popkulturowe cytaty ze 'Stranger Things 2'. Wyłapaliście je?

Bez wątpienia jedną z przyczyn wielkiej popularności serialu braci Duffer są liczne nawiązania do popkultury lat 80. W drugim sezonie znajdziemy ich nawet więcej niż w pierwszym. Czy rozpoznaliście wszystkie?

Widok czwórki głównych bohaterów w strojach z filmu 'Pogromcy duchów' nie był specjalnie zaskakujący, ale w drugim odcinku pojawia się więcej, mniej oczywistych kostiumów nawiązujących do filmów z lat 80. Siostra Mike'a, Nancy, i jej chłopak Steve pojawiają się na imprezie halloweenowej, gdzie także obowiązują stroje, chociaż na pierwszy rzut oka można uznać, że para ubrała się jak na co dzień. Wprawne oko kinomana dostrzeże jednak, że bohaterowie przebrali się za postaci z filmu 'Ryzykowny interes' z 1983. Nancy założyła kostium Lany, a Steve - Joela, w którego wcielał się Tom Cruise.

'Ryzykowny interes' to komedia – Joel jest nastolatkiem pod nieobecność rodziców otwierającym w domu agencję towarzyską. Inspiruje go do tego Lana, mającą doświadczenie w tej branży. Jak więc widać, bluzka z czarną wstążką nie była przypadkowym strojem Nancy, tylko dobrze przemyślanym outfitem. To wyjaśnia także, dlaczego Steve nosi okulary przeciwsłoneczne w domu po zmroku. Czerpie ze stylu filmowego Joela.

ryzykowny interes 1983

Takich nawiązań jest znacznie więcej, wystarczy wspomnieć dziewczynę w stroju Siouxsie Sioux, popularnej wokalistki zespołu Siouxsie and the Banshees. Jonathan, brat Willa, myli ją z wokalistą Kiss, co stanowi sporą wpadkę przede wszystkim dlatego, że twórcami Kiss jest dwójka mężczyzn, a pomylenie ich z kobietą (wszyscy nosili mocno natapirowane czarne włosy i wyraziste makijaże) było co najmniej nietaktem.

Twórcy 'Stranger Things' lubią także bawić się obsadą.

W serialu pojawiają się aktorzy z filmów, które bracia Duffer chętnie cytują. Dobrym przykładem jest Paul Reiser, który występował w 'Obcym – decydujące starcie', a teraz pojawił się jako lekarz prowadzący terapię Willa. Oczywiście okazał się kimś więcej niż tylko lekarzem.

Ponownie w produkcji pojawia się także ukłon w stronę filmu 'Stań przy mnie' z 1986 roku. Tym razem twórcy odwzorowują spacer bohaterów wzdłuż torów kolejowych. Dustin i Steve powtarzają trasę bohaterów z adaptacji powieści Stephena Kinga.

stań przy mnie

Nie brak także zabaw wizualnych czerpiących z filmów Stevena Spielberga, jak 'Bliskie spotkania trzeciego stopnia' czy 'Park jurajski'.

Bracia Duffer nie unikają również fascynacji horrorami, co widać w czerpaniu inspiracji z filmu 'Dom w głębi lasu'. Ciekawe jest dość nietypowe zacytowanie filmu 'Pod skórą' Jonathana Glazera. Pojawia się ono w chwili, gdy Jedenastka chce nawiązać kontakt ze swoją biologiczną matką. Widzimy tę samą charakterystyczną ciemność, oniryczny nastrój. Jest to o tyle nietypowe dla twórców 'Stranger Things', że film ze Scarlett Johansson powstał w 2013 r., i jego tematyka nie do końca odpowiada temu, co prezentują bracia Duffer, chociaż główną bohaterką 'Pod skórą' jest bezimienna kosmitka.

Z kolei pająk pojawiający się w wizjach Willa, który zawładnął nim, wydaje się podobny do tego z uniwersum H.P. Lovecrafta i jego mitycznego Chtulu.

jedenastka

Godne wspomnienia są także podróże do ramówek telewizyjnych lat 80. Jedenastka ogląda sporo filmów i seriali w oczekiwaniu na powrót swojego opiekuna, szeryfa Hoppera.

Widzimy, że śledzi zapowiedź 'Terminatora', ale także bardzo popularną wówczas operę mydlaną 'Wszystkie moje dzieci'.

Nie brakuje także muzycznych wędrówek po listach przebojów tamtej dekady. Pojawia się więc The Clash, a także Madonna.

Ścieżka dźwiękowa jest wypchana przebojami, które fani ejtisów rozpoznają bez większych trudności. Często, świetnie ilustrują sytuację fabularną bohaterów.

Nawet gazety czytane przez rodziców serialowych postaci odpowiadają dokładnie temu, o czym mówiło się w Ameryce roku 1984. Na pierwszej stronie dziennika widzimy artykuł o Stephanie Fae Beauclair, dziewczynce której z powodu choroby serca, słynący z kontrowersyjnych eksperymentów lekarz, przeszczepił organ od młodego pawiana. Dziecko zmarło po miesiącu, a lekarz już wcześniej skazany został na ostracyzm ze strony środowiska lekarskiego.

ST2

W tle na regałach widzimy też u bohaterów drobne szczegóły, jak np. lalka E.T., które rozpoznają najzagorzalsi fani serialu.

Niewątpliwie, 'Stranger Things' to serial-układanka, a połowa zabawy pochodzi z trafnego wytypowania ukrytych przez twórców Easter eggów. Jak widać z powyższych przykładów, wiele z nich wymaga sporej wiedzy z zakresu historii kina.

  • kupprenumerata