rynekmarka

W Lublinie ruszyła 'Wspólna Przestrzeń', eko kuchnio-pracownia sfinansowana przez IKEA

To prezent powitalny od IKEA dla lublinian. Wybrali go sami mieszkańcy miasta.

Lubelska IKEA otworzyła się prawie dwa miesiące temu. Z tej okazji mieszkańcy miasta mogli sobie wybrać od firmy prezent powitalny, głosując w konkursie 'Projekt w Sąsiedztwie', do którego zgłoszono aż 30 inicjatyw. – Do Lublina wprowadzaliśmy się przez cały ostatni rok. W tym czasie budowaliśmy sklep IKEA, ale poznawaliśmy też miasto i jego mieszkańców. Od początku chcieliśmy być dla lublinian dobrym sąsiadem. Dlatego stworzyliśmy 'Projekt w Sąsiedztwie', który pozwolił nam włączyć się w tworzenie lepszego codziennego życia w Lublinie – tłumaczy Monika Kosińska, dyrektor sklepu IKEA w Lublinie.  Zwycięska inicjatywa została otwarta w ostatnią sobotę.

'Wspólna' to projekt Kooperatywy Lubelskiej, która zajmuje się promowaniem żywności ekologicznej. W 80-metrowym lokalu przy ulicy Kowalskiej 1 znajduje się pracownia, kuchnia i kącik dziecięcy.

Na miejscu będzie można kupić ekologiczne warzywa i owoce, skorzystać z usług cyklicznej kawiarni czy uczestniczyć w różnego rodzaju warsztatach czy spotkaniach.

wsp

Działać będzie tu Kooperatywa zajmująca się zamawianiem ekologicznych produktów od rolników i organizująca 'TuTargi'. Ale będzie to także niekomercyjne miejsce spotkań, w którym będzie można rozwijać zainteresowania i realizować własne pomysły, a także uczestniczyć w warsztatach kulinarnych dla dzieci o dorosłych. To innowacyjny projekt, którego celem jest łączenie mieszkańców niezależnie od ich środowiska i światopoglądu – mówi jedna z koordynatorek Kooperatywy Lubelskiej, Małgorzata Goławska.

Dodatkowo tamtejszą kuchnię będzie można wynająć na wspólne gotowanie dla przyjaciół. Co miesiąc będzie także organizowany konkurs, którego zwycięzca będzie mógł zorganizować imprezę we 'Wspólnej'.

Wcześniej w budynku przy Kowalskiej mieścił się sklep z farbami i artykułami metalowymi. Remont był możliwy dzięki 100 tys. złotych, które Kooperatywa Lubelska otrzymała w ramach wygranej w konkursie 'Projekt w sąsiedztwie' i 25 tys. z miejskiego programu Inicjatywa Lokalna. Za wystrój wnętrza odpowiadają projektantki Karolina Siwicka i Agnieszka Woźniak z IKEA. Chcecie być na bieżąco z organizowanymi we 'Wspólnej' wydarzeniami? Śledźcie jej stronę.

  • kup