Czarne hot-dogi, bezmięsne mięso i tłumy. Nasze wrażenia z Wege Festiwalu we Wrocławiu

Jak było w tym roku na wrocławskim Wege Festiwalu? Swoje wrażenia opisuje redaktorka F5 ze stolicy Dolnego Śląska.

Organizatorzy wrocławskiego Wege Festiwalu mogą po raz kolejny ogłosić wielki sukces, nie tylko jakościowy, ale również ilościowy. Frekwencja uczestników i wystawców była naprawdę imponująca. Tłum festiwalowy w godzinach lanczowo-obiadowych szczelinie wypełnił całą, olbrzymią halę starej zajezdni tramwajowej.

Na przestronnym podjeździe stanęły food trucki, a w środku ustawiło się ponad 80 (!) wszelakich straganów. Poza klasycznymi już stoiskami z Vegabem (wegańskim kebabem), wegańską pizzą, 'bezmięsnym mięsem' i niezliczonymi wegańskimi słodkościami można było też popróbować naturalnych kosmetyków, zmierzyć wegańskie buty czy wypić świeżo wyciśnięty sok z sokowirówki.

fot. M.Majewska fot. M.Majewska
fot. M.Majewska fot. M.Majewska
fot. M.Majewska fot. M.Majewska

Nie zabrakło oczywiście legendarnych czarnych hot-dogów i wegańskich pierogów. Zaskakiwało bogactwo rodzajów 'bezmięsnego mięsa' (boczek, chorizo, kiełbaski wiejskie i frankfurterki, szynka czy pepperoni).

fot. M.Majewska fot. M.Majewska
fot. M.Majewska fot. M.Majewska

Obleganymi stanowiskami były te z wegetariańskimi goframi oraz naleśnikami. Przy wejściu zaskakiwały dwa duże stoiska z hiszpańskim churros, oczywiście z dodatkiem Nutelli. Do ciekawostek należało również stoisko ze wszystkim co można zrobić z czarnego czosnku oraz straganik z chyba każdym rodzajem miodu na świecie.

fot. M.Majewska

Na uwagę zasługują wyśmienite wyroby z mleka roślinnego – smakowały jak kremowy jogurt czy kefir, z migdałowymi, kokosowymi, słonecznikowymi i innymi dodatkami, do tego były delikatne, słodko-kwaśne i podobno zawierały jakieś nieprzebrane ilości dobroczynnych probiotyków.

FB Mleczni Bracia

Wystawcy zasługują na pochwały. Zapewnili domową atmosferę, ciekawie i rzetelnie opowiadali o swoich produktach. Kilka uwag należy się jednak organizatorom – trzy toalety Toi Toi to trochę za mało jak na tak wielką imprezę; kosze na śmieci mogłyby być większe (i powinno ich być więcej). Byłoby też milej, gdyby raz na jakiś czas ktoś z obsługi przetarł długie ławy jakimś dezynfekującym płynem. Ów festiwal to przede wszystkim impreza kulinarna i zdecydowanie warto w przyszłości popracować nad jej stroną porządkowo-sanitarną.

fot. M.Majewska

Tekst: Martyna Majewska

  • kupprenumerata