technologia

Wyhodowano kury-mutanty, które znoszą jaja zawierające leki zwalczające raka

Jaja od kur-mutantów mają pomóc w walce z rakiem skóry i zapaleniem wątroby – to wynik eksperymentu japońskich naukowców.

Naukowcy z Japońskiego Narodowego Instytutu Nauk Przemysłowych i Technologii (AIST) w procesie inżynierii genetycznej stworzyli kury, które znoszą jaja zawierające leki mogące zwalczyć poważne choroby cywilizacyjne, w tym raka skóry i zapalenie wątroby.

Innowacyjna technologia bazuje na technice korygowania genów – za jej sprawą koguty wytwarzają interferon beta, czyli białko wpływające na układ odpornościowy, będące potężnym narzędziem w walce z rakiem, ale także stwardnieniem rozsianym.

Tak wytworzone komórki zostały wykorzystane do zapłodnienia jajeczek i stworzenia kur dziedziczących genetycznie zmodyfikowane geny. Po kilku rundach krzyżowania kury zaczęły znosić jajka o niezwykłych właściwościach.

hjaa

Na razie istnieją jedynie trzy kury, które znoszą jaja zawierające leki na raka – ale robią to codziennie.

Taka metoda produkcji leków ma być o wiele tańsza od tych tradycyjnych. Naukowcy planują sprzedać technologię firmom farmaceutycznym, które mogą ją udoskonalić i przy jej pomocy tworzyć leki niższym kosztem. Aktualna cena tego typu leków w Japonii to równowartość ok. 3200 złotych. Zastosowanie tej unikatowej technologii ma obniżyć koszt medykamentów o przynajmniej 10 proc.

 

Źródło: Fast Company

  • kupprenumerata