kultura

5 najlepszych teatrów improwizowanych w Polsce

Teatr improwizowany – zjawisko nienowe, choć w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością w całym kraju. Wybraliśmy i krótko opisaliśmy 5 najważniejszych teatrów impro w Polsce.

Teatr improwizowany, czyli grany bez scenariusza, spontanicznie w ostatnim czasie staje się coraz popularniejszy w całym kraju. Choć ten rodzaj teatru nie jest nowy, bo miał swój początek w latach 50. – pierwotnie były to ćwiczenia mające pomóc aktorom rozwinąć kreatywność.

W trakcie improwizowanego spektaklu aktorzy tworzą dialogi, wchodzą z sobą, a czasem także z publicznością w interakcję.

Impro zazwyczaj są także przedstawieniami komediowymi, nie dramatycznymi. W listopadzie w Krakowie odbędzie się Impro-Fest - Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Scenicznej - jeden z pierwszych w Polsce festiwali, na którym prezentują się najstarsze i najlepsze grupy improwizatorów z całego kraju oraz z zagranicy. Z tej okazji przygotowaliśmy zestawienie najlepszych teatrów impro w Polsce. Kolejność przypadkowa.

klancyk

Klancyk jest jednym z najstarszych w Polsce teatrów improwizowanych. Istnieje od 10 lat, stworzyła go grupa studentów Wiedzy o Teatrze pod wpływem podsuniętego przez kolegę artykułu. Chłopaki tworzą swoje niepowtarzalne spektakle, często zapraszając do współpracy innych artystów. Najczęściej można ich spotkać w Klubie Komediowym na pl. Zbawiciela w Warszawie, gdzie występują i uczą improwizacji.

improkracja

Grupa powstała w 2011 roku, właśnie świętuje swoje 6. urodziny. Jednak improkraci zaczynali dużo wcześniej, kiedy w czasach studiów zakładali kabarety, grupy impro i inne wrocławskie projekty. W stałym repertuarze grupa ma spektakle autorskie oraz formaty zagraniczne - od dynamicznych 'Krótkich form', przez fabularny 'Bestseller', po nieprzewidywalny 'Strumień świadomości'.

impro krk

'Mały teatr, a cieszy.' Jeden z najmłodszych krakowskich teatrów, istniejący od kwietnia 2016, regularnie organizuje Wieczory Impro Krk. Z kolei Impro Krk, który istnieje od czerwca 2016 i skupia krakowską grupę improwizatorów, składa się w większości z aktorów zawodowych, absolwentów krakowskiej PWST.

W listopadzie Impro KRK organizuje w Teatrze Szczęście także warsztaty IMPRO z Steenem Haakonem Hansenem, pod którego okiem sami trenują.

impro atak

Grupa Impro Atak istnieje od 2014 roku i działa w Łodzi. Grupa wykorzystuje różne formy improwizacji, ale to widzowie mają wpływ na przebieg przedstawień. Skład Impro Ataku to doświadczeni, profesjonalni aktorzy oraz muzycy. Zespół związany jest ze swoim rodzinnym miastem dzięki inicjatywie Scena Impro Łódź, ale również z Trójmiastem w ramach sceny Teatr Impro Sopot.

poławiacze pereł

Poławiacze istnieją od początku 2015 roku w Lublinie, kiedy to po raz pierwszy stworzyli swoje impro. Grupa pisze o sobie, że ich celem nie jest jednorazowy uśmiech wywołany szybkim żartem czy łatwym dowcipem, a humor to jedynie środek dotarcia do tego co ważne.

Członkowie Poławiaczy Pereł chętnie dzielą się swoim doświadczeniem improwizacji i pracy scenicznej podczas warsztatów.

  • kupprenumerata