Monochromatyczne kolacje. Idea, która udowadnia, że wspólny posiłek to coś więcej niż jedzenie

Kulinarna dekadencja na miarę ery 'foodies'. Jednokolorowe kolacje Jen Monroe to spójny spektakl składający się ze scenografii, gry świateł, dźwięków i oczywiście eksperymentalnego menu.

Inspiracją do powstania tego niezwykłego projektu stała się książka Joris-Karla Huysmana 'Á Rebours' – opowieść o ekscentrycznym i znudzonym życiem arystokracie, który przeznacza majątek na wyszukane 'przedsięwzięcia estetyczne', jak na przykład pogrzeb swojej zagubionej męskości wraz z towarzyszącą mu stypą z czarnym jedzeniem.

Ten motyw postanowiła wykorzystać w swoim projekcie Jen Monroe - artystka z Nowego Jorku która stoi za pomysłem jednokolorowych kolacji.

To nowa odsłona projektu Bad Taste, którym Jen eksploruje drogi myślenia o jedzeniu i konsumpcji podchodząc do tematu w fantastyczny i bajkowy sposób. Jej wcześniejsze prace to m.in. eksperymentalne waty cukrowe z odpadków czy pop-upowa kolacja z futurystycznym fine diningowym menu z owoców morza, która miała być odpowiedzią na problem jedzenia w czasach postępujących zmian klimatycznych. Tym razem postanowiła zorganizować absurdalne, ale i przyjemne doświadczenie, jakim jest monochromatyczna kolacja.
Jej nowa realizacja to komentarz i zarazem zaproszenie artystki do przemyślenia kwestii wyobcowania oraz narzucanych przez kulturę konwenansów, które dotyczą tematu jedzenia.  
fot. Steven Acres fot. Steven Acres
fot. Steven Acres fot. Steven Acres
fot. Steven Acres fot. Steven Acres

Początkowo jednokolorowe kolacje odbywały się w mieszkaniu artystki lub jej siostry, ale gdy fama o tym niezwykłym wydarzeniu rozniosła się po Nowym Jorku, projekt zmienił lokalizację na industrialną przestrzeń w brooklińskim Bushwick. To miejsce otworzyło przed twórczyniami tego projektu  zupełnie nowe możliwości działania. Przede wszystkim cała oprawa stała się dużo bardziej spektakularna. W myśl idei, że jedzenie nie powinno być wyłącznie przyjemnością dla kubków smakowych, Jen równie dużą wagę przykłada do warstwy sensorycznej wszystkich spotkań.

Jednokolorowe kolacje to doświadczenie kompletne, którego jedzenie jest tylko jednym z elementów. Równie ważna jest tu scenografia, dekoracje stołu, wrażenia dźwiękowe i wizualne.

Każdemu spotkaniu towarzyszy także inscenizacja lub performance przygotowany przez lokalnych artystów.

fot. Steven Acres fot. Steven Acres

Do tej pory odbyło się już pięć jednokolorowych kolacji – czarna, biała, żółta, różowa oraz czerwona. W menu pierwszej pojawiły się m.in. czarne pielmieni z atramentem kałamarnicy oraz czarnym nadzieniem z kurczaka i czosnku, kaszanka, a także małże w ciemnym piwie podane z rosyjskim czarnym chlebem. Różowa kolacja była inspirowana Japonią w okresie rozkwitu drzew wiśniowych, dlatego w karcie można było znaleźć domowe mochi, specjalne koktajle na bazie campari, czy galaretki z grejpfruta i imbiru.

Kolacja żółta oraz biała były najbardziej eksperymentalne, jeśli chodzi o formę. Na żółtej przed gośćmi na stołach pojawiły się m.in. pudełka na tabletki wypełnione żółtymi jadalnymi efemerydami, a podczas białej zaserwowano sushi na... iPhone'ach 6.

Organizatorce najwięcej przyjemności sprawia właśnie opracowywanie monochromatycznego menu, które jest dla niej niezłym wyzwaniem. Wybór przewodniego koloru kolacji podyktowany jest przede wszystkim sezonem – Jen stara się, aby przygotowane dania poza ciekawą oprawą wizualną były także smaczne, świeże i organiczne.

fot. Steven Acres fot. Steven Acres
fot. Steven Acres fot. Steven Acres
fot. Steven Acres fot. Steven Acres
fot. Steven Acres fot. Steven Acres
fot. Steven Acres fot. Steven Acres
fot. Steven Acres fot. Steven Acres
  • samsung belka
Kuchnia to dziś centralny punkt każdego domu, dlatego wybierając sprzęt AGD kierujemy się nie tylko jego funkcjonalnością, ale coraz większą uwagę zwracamy na design, także detali.

Lodówka, piekarnik czy zmywarka powinny nie tylko wtapiać się we wnętrze, mogą być również atrakcyjnym elementem dopełniającym jego klimat.

Marka Samsung stworzyła linie sprzętów do zabudowy dopracowane z dbałością o najmniejsze szczegóły, tak by każdy mógł wybrać serię dopasowaną do swoich indywidualnych potrzeb.

Linia Stal szlachetna

samsung

Subtelny, minimalistyczny design oraz wykończenie ze stali nierdzewnej sprawiają, że ta linia nie tylko świetnie wygląda, ale jest odporna na sezonowe trendy.

To nie wszystko, bo sprzęty, które ją tworzą posiadają także innowacyjne funkcje znacznie ułatwiające codzienną kuchenną krzątaninę. Płyta indukcyjna z dużą, otwartą strefą Flex ZoneTM pomieści garnki i patelnie o nietypowych rozmiarach i kształtach, a zmywarka z technologią WaterwallTM domyje wszystkie naczynia.

Linia czarne szkło

samsung

Samsung przygotował również coś dla fanów minimalizmu we wnętrzach, którzy mają już dość bieli w kuchni i szukają alternatywy.

Czarna kuchnia może być i praktyczna i stylowa, do tego można ją uzupełnić czarnymi sprzętami AGD z linii Czarne szkło. 

Czerń zyskuje coraz większą popularność w aranżacji mieszkań. Wykorzystują ją nie tylko projektanci mebli, ale także producenci sprzętów AGD. Z myślą o wielbicielach szlachetnych materiałów i ponadczasowej kolorystyki Samsung stworzył linię urządzeń wykończonych w czarnym szkle. Nowoczesny design sprzętu podkreślają wyrafinowane detale, takie jak błękitne wyświetlacze LED czy sterowanie dotykowe.

Linia grafitowa stal

kolor

Niezwykle oryginalną propozycją na rynku sprzętów kuchennych jest linia w kolorze grafitowej stali.

To wykończenie nadaje kuchni nowoczesny i jednocześnie elegancki wygląd.

Grafitowa stal idealnie pasuje zarówno do szkła, drewna, jak i granitu, przez co daje dużą wolność przy aranżowaniu kuchni.

  • kupprenumerata