marka

IKEA chce porozmawiać z tobą o śmieciach podczas Łódź Design Festival 2017

Hugon Kowalski i Marcin Szczelina zaprojektowali jedną z najlepszych instalacji na ostatnim Biennale Architektury w Wenecji, rozkładając temat śmieci na części pierwsze w niezwykle przystępny sposób. Nową wersję wystawy, przygotowaną we współpracy z IKEA, można zobaczyć podczas Łódź Design Festival 2017.

Myślą towarzyszącą tegorocznej edycji Łódź Design Festival, która trwa do 8 października, jest hasło OD.NOWA. Tym razem jego twórcy chcą zwrócić uwagę na pojawiające się wyzwania dynamicznie zmieniającego się świata, spośród których jednym z najpoważniejszych jest nadmierna ilość produkowanych odpadów. 

Filozofia 'zero waste' jest jednym z elementów strategii zrównoważonego rozwoju IKEA, dlatego też polski oddział firmy zdecydował wesprzeć interaktywną wystawę 'Let’s talk about garbage' - 'Porozmawiajmy o śmieciach'.

Stworzyli ją architekt Hugon Kowalski i krytyk architektury Marcina Szczelinę. Wystawa została zaprezentowana po raz pierwszy podczas 15. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji, zwracając uwagę na konieczność przeciwdziałania nadmiernej produkcji odpadów przez każdego nas. Projekt prezentowany był także w Parlamencie Europejskim oraz podczas tegorocznej edycji Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Od lewej: Marcin Szczelina i Hugon Kowalski, twórcy instalacji 'Let's talk about garbage' Od lewej: Marcin Szczelina i Hugon Kowalski, twórcy instalacji 'Let's talk about garbage'

 Każda działalność człowieka pozostawia po sobie ślad – odpady. Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym, bo gdy odpady znikają z naszego pola widzenia przestajemy o nich myśleć. Celem projektu 'Let’s talk about garbage' - 'Porozmawiajmy o śmieciach' jest zwrócenie uwagi na codzienny wpływ każdego z nas na naszą planetę. IKEA postanowiła wesprzeć nasz projekt, aby pokazać inny sposób patrzenia na odpady. To już nie są śmieci, to surowce wtórne i cenne materiały, które wspólnie i dosłownie - wystawiliśmy na pierwszy plan – mówi Marcin Szczelina, jeden z autorów projektu. 

Działanie na rzecz gospodarki obiegu zamkniętego, zakładającej ponowne wykorzystanie surowców w produkcji, jest jednym z najważniejszych celów jakie stawia przed sobą IKEA. Produkty IKEA mogą być tutaj przykładem – fronty kuchenne KUNGSBACKA są w 100 proc. wykonane z materiałów pochodzących z odzysku: folia pokrywająca fronty wytwarzana jest ze zużytych butelek PET, a same fronty z przerobionych drewnianych wiórów.

– Chcemy, by produkty IKEA nie tylko inspirowały do pozytywnych zmian i uświadamiały, jak ważna jest świadoma konsumpcja, ale by same były jej dowodem. Stąd odpady, jeśli już naprawdę nie można ich uniknąć, traktujemy jak cenne surowce wtórne do ponownego wykorzystania – odkreśla Katarzyna Dulko-Gaszyna, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju IKEA. 

Więcej na temat wystawy tutaj.

Tak wyglądała wystawa 'Let's talk about garbage' na Biennale Architektury w Wenecji (fot. Bartek Barczyk, IKEA) Tak wyglądała wystawa 'Let's talk about garbage' na Biennale Architektury w Wenecji (fot. Bartek Barczyk, IKEA)
  • lets