F5 Gryzie: Tel Aviv Urban Food na Żelaznej

'Patrz, Staszek, Urban knajpę założył!' – powiedział niegdyś starszy pan do swojego kompana, mijając wegańskie bistro Tel Aviv Urban Food przy Żelaznej. Ta historia przerodziła się już w miejską legendę, tymczasem nasza redaktorka postanowiła sprawdzić, jaki klimat panuje w tej miejscówce i co dobrego można tam zamówić do jedzenia.

Znany doskonale warszawiakom Tel Aviv z ulicy Poznańskiej zaczął jakiś czas temu przekształcać się w sieć mniejszych, miejskich barów serwujących podobnie jak restauracja-matka pyszne smaki Izraela i kuchni bliskowschodniej w wersji wegańskiej. Za konceptem stoi Malka Kafka – miejska szamanka i bizneswoman, promotorka weganizmu i zdrowego stylu życia, która nigdy nie spoczywa na laurach. Po 7 udanych latach działania restauracji na ulicy Poznańskiej, rozwój i ekspansja na nowe części miasta w przemyślanej, bardziej street foodowej formie barów nawiązujących do tych, które w stolicy Izraela można spotkać na każdym niemal kroku, musiała się w końcu wydarzyć.

Z Malką rozmawiałam na początku lipca, chwilę po pojawieniu się nowego 'urbana' – tym razem na Woli przy ulicy Żelaznej. Otwarty w czerwcu lokal jest nadal najmłodszym i najmniejszym w grupie, ale z pewnością najbardziej klimatycznym.

W końcu w myśl idei 'każda dzielnica zasługuje na swój Tel Aviv', która przyświeca Malce w rozwijaniu sieci, gdzie jak gdzie, ale na warszawskiej Woli, miejscu szczególnie związanym z historią warszawskich Żydów, Tel Avivu nie mogło zabraknąć.

Tel Aviv Urban Food w ponad stuletniej kamienicy przy ul. Żelaznej Tel Aviv Urban Food w ponad stuletniej kamienicy przy ul. Żelaznej

Wolski Urban Food ulokował się przy zbiegu Żelaznej z Krochmalną na parterze kamienicy zbudowanej w latach 1912-13 według projektu Józefa Napoleona Czerwińskiego. To miejsce historyczne, które było świadkiem wielu wydarzeń – w czasie okupacji miasta budynek znajdował się w obrębie getta i jako jeden z niewielu przetrwał wojnę. W bramie dwa kroki za wejściem do Tel Avivu natkniecie się jeszcze na resztki zabytkowych naściennych mozaik, które ozdabiały wejście na wewnętrzne podwórko kamienicy.

Niestety, ząb czasu, wpływ historii oraz brak planów rewitalizacyjnych miasta dla podobnych obiektów powoduje, że niegdyś piękna kamienica dziś popada w ruinę. 

Co ciekawe, budynek pojawia się na kartach powieści 'Zły' Tyrmanda – miał tu funkcjonować bar pod szyldem 'Warszawskie Zakłady Gastronomiczne - Bar 'Słodycz' - IV Kategoria', do którego nawiązuje istniejąca tu od 1957 roku kultowa już warszawska cukiernia. Warszawska Wola to specyficzna dzielnica, w której kumulował się klimat przedwojennej Warszawy z jej cwaniakami, pucybutami czy ulicznymi kapelami. Dziś, choć już bez tych atrybutów, nadal jest miejscem z wyjątkową energią ukrytą w starych murach i oczach przechadzających się po jej ulicach, zupełnie niegroźnych lumpów. Jednocześnie to tu mamy dziś najwięcej wieżowców, a nowsza część Woli wyrasta na biznesowe 'city'.

tlv

Dzisiejsza Wola także symbolicznie łączy Warszawę z Tel Avivem – to miasta, w których nowe nieustannie przeplata się ze starym i które obecnie uchodzą za jedne z najbardziej wegańskich na świecie. Sprawdzam więc, co dobrego czeka na Żelaznej, mając nadzieję na pyszne smaki znane z ulicy Poznańskiej podkręcone dodatkowo wyjątkowym klimatem miejsca.

tlv

Menu wszystkich 'urbanów' zbliżone jest do tego z Tel Avivu na ulicy Poznańskiej. Są więc i przekąskowe mezze, hummusy, smażone na miejscu i na świeżo falafele, sycące wegańskie burgery, rozgrzewające curry czy śniadaniowa szakszuka, która da wam energetycznego kopa na cały dzień. W wersji street food natomiast, czyli do ręki i na szybki (choć do niezdrowo) lunch w biegu między spotkaniem a spotkaniem – te same klasyki, ale zawinięte w świeżej picie.

To także dobra alternatywa, jeśli nie uda wam się akurat zająć jednego z zaledwie 15 dostępnych tu miejsc siedzących. Dodatkowo, wychodząc na przeciw potrzebom pracujących w okolicznych biurowcach, ekipa z Żelaznej rusza z własnoręcznymi donosami posiłków w najbliższej okolicy.

Stałe menu Tel Avivu na Żelaznej zmieniać się będzie dwa razy do roku, na lato i zimę – odsłona właściwa dla zbliżającej się pory roku pojawi się tu w listopadzie. 

Mezze

Poza stałym menu Tel Aviv zaprasza także na lunche – to codziennie inny zestaw, który zmienia się w cyklu miesięcznym. Choć marzą mi się dobrze znane z Poznańskiej pyszne falafele, tu przez okolicznych mieszkańców, którzy, jak opowiada mi Dorota – współwłaścicielka bistro, nie bali się zajrzeć do tego wegańskiego przybytku, a co więcej nawet czegoś spróbować, decyduję się na zestaw lunchowy (24,90 zł).

Choć do wolskiego Tel Avivu trafiam właśnie w porze lunchu, udaje mi się zająć jedno z miejsc przy wysokiej witrynie wychodzącej na ulicę Żelazną – obserwacje nieznanej mi tak dobrze Woli w cenie!

Jest czwartek, więc czeka na mnie zupa z jarmużem, ciecierzycą i chilli oraz papryka faszerowana ryżem z oliwkami, podana z puree ziemniaczanym z koperkiem, surówką z białej rzodkwi, jabłka i pora z sosem aioli. Zupa jest delikatnie pikantna, na prawdziwym warzywnym bulionie. Zapach przywołuje skojarzenia z klasyczną jarzynową, ale ciecierzyca, chilli i jarmuż nadają jej treści i oczywiście bliskowschodniego klimatu. Ryżowy farsz w papryce jest aromatyczny i pełen smaków, a całe danie przywołuje skojarzenia z klasycznym, domowym obiadem (zapewne przez widok puree i surówki). Jest sycące, krzepiące i obala mity – powinien spróbować je każdy, kto twierdzi, że wegańskim jedzeniem nie da się najeść!

tlv

W pozostałe dni tygodnia w zestawach lunchowych znajdziecie równie ciekawe, i pewnie tak samo pyszne, polsko-izraelskie połączenia, jak np. w środę, gdy zupa pieczarkowa występuje w duecie z 'chaną' – cieciorką w sosie podawaną z surówką z zielonych warzyw i ryżem basmati z czarną komosą ryżową. Ja mimo posiłku, który w pełni zaspokoił głód, nie odmówiłam sobie deseru, zwłaszcza, że Żelazna ma swój autorski, który nie występuje w żadnym innym 'urbanie'.

Jak się okazuje, pudding kokosowy z tapioką, musem mago i owocami smakuje nie tylko mi – delikatną słodyczą i perfekcją przygotowania podbił wiele podniebień i prawdopodobnie niedługo pojawi się także w menu pozostałych bistro. Warto!

Wśród słodkich pozycji znajdziecie tu także znane z poznańskiej 'bezserniki' oraz codzienny wybór wegańskich ciast.

sds

O tym, że coraz więcej dzieje się na warszawskiej Woli pod kątem kulinarnym, nie muszę opowiadać tym, którzy starają się być na bieżąco z nowinkami w tym temacie. Tym natomiast, którzy do tej pory Wolę omijali, przypisując jej status gastro-pustyni, miałam nadzieję przedstawić tu przynajmniej dwa powody na zmianę nastawienia.

Wybierzcie Tel Aviv na Żelaznej, bo to po prostu uczciwe, zdrowe i pyszne jedzenie, a po drugie wyjątkowy klimat, którego nie zaznacie w innej części miasta.

Na śniadanie, lunch, szybką przekąskę czy wieczorne spotkanie przy winie – Tel Aviv Urban Food sprawdzi się na każdą okazję nawet, jeśli nie po drodze wam z weganizmem. No bo przecież na przylegającą do Śródmieścia Wolę każdemu może być po drodze!

 

Tel Aviv Urban Food na ulicy Żelaznej 64 odwiedziła i opisała Natalia Kamieńska