marka

Myślicie, że to viralowe zdjęcie przedstawia okładkę pierwszego polskiego katalogu IKEA? Mylicie się

Kilka dni temu polskie media społecznościowe obiegło zdjęcie okładki katalogu 'Niezwykłego domu meblowego ze Szwecji' wydanego z okazji otwarcia IKEA Start Shop w 1990 roku. Okazuje się jednak, że to wcale nie był pierwszy polski Katalog IKEA. Pokazujemy, jak wyglądał ten prawdziwy i jego następcy.

Pierwsza polska IKEA została otwarta niemal dokładnie 27 lat temu – 19 września 1990 roku. Mieściła się w blaszanym pawilonie na warszawskim Ursynowie, przy ulicy Bacewiczówny 8. Start Shop IKEA był testowym sklepem, dzięki któremu marka miała zbadać polski rynek. W jego asortymencie znajdowały się głównie drobiazgi, a miejsce cieszyło się wielką popularnością, nie tylko wśród warszawiaków.

Ostatnio, m.in. dzięki popularnemu fanpage'owi Duchologia, internet obiegło zdjęcie autorstwa Krzysztofa Sobonia przedstawiające rzekomo pierwszy polski katalog IKEA, który wydany został na okoliczność otwarcia ursynowskiego sklepu.

W rzeczywistości viralowa fotografia nie przedstawia jednak katalogu marki – była to jedynie znacznie mniejsza objętościowo broszura 'niezwykłego domu meblowego ze Szwecji'.

Kilka lat po otwarciu Start Shop IKEA, marka otworzyła istniejący do dziś sklep w Jankach. Było to w 1993 roku. W uroczystym otwarciu, oprócz założyciela IKEA Ingvara Kamprada, uczestniczyli także przedstawiciele polskich władz. Jednak jeszcze 4 lata musiały minąć, aby ukazała się pierwsza polskojęzyczna edycja najpopularniejszej publikacji na świecie.

Polacy po raz pierwszy mogli cieszyć się katalogiem IKEA w 1997 roku.

Od tej pory ukazało się już 21 edycji. Zobaczcie, jak wyglądały ich okładki. Katalog IKEA 2018 w całości możecie zobaczyć tutaj.

ik1
ik2
ik3
ik4
2001
ik6
ik7
ik8
ik9
ik10
ik11
ik12
ik13
ik14
ik15
ik16
ik17
ik18
ik19
ik20
ik21

Źródło: Elle, Gazeta Wyborcza, kobieta.gazeta.pl
Źródło zdjęć: Elle

  • kup