technologia

5 sposobów na korzystanie z technologii, dzięki którym nie zaleje nas fala elektrośmieci

Te sposoby pozwolą ci dbać o środowisko przez cały rok, nie tylko w czasie Akcji Sprzątania Świata.

Akcja Sprzątania Świata, która odbędzie się w dniach 15-17 września, to doskonały pretekst, by zastanowić się nad tym, jak w przyjazny dla środowiska sposób użytkować sprzęt technologiczny, z którego korzystamy na co dzień.

Elektrośmieci to dziś problem naturalny globalnej, a nieodpowiedzialne gospodarowanie odpadami, takimi jak stare telewizory, komputery, telefony czy lodówki, wyjątkowo obniża kondycję naszej planety.

Niezwykle długi czas rozkładu nawet tak niepozornych elementów jak choćby bateria do laptopa oraz obecność w sprzętach RTV i AGD wielu destrukcyjnych dla środowiska pierwiastków, jak rtęć, kadm czy ołów to zaledwie zalążek wszystkich zagrożeń związanych z bezmyślnym wyrzucaniem zużytych urządzeń razem ze standardowymi śmieciami. Wystarczy jednak przestrzeganie kilku banalnie prostych reguł, by w zakresie eksploatacji technologii nie dokładać ekologom niepotrzebnych zmartwień. Zobaczcie sami.

1. Odnoś zużyty sprzet do punktów utylizacji

saturn1

Jak często zdarzało się wam zastanawiać, co zrobić z niedziałającym już telewizorem, laptopem czy mikrofalówką? W takich momentach warto zdawać sobie sprawę, że z podobnymi problemami zmaga się z jednocześnie bardzo wiele osób na całym globie.

Tylko w tym roku na świecie wyprodukowano, bagatela, ponad 136 milionów samych komputerów!

Rozsądna utylizacja sprzętu jest więc absolutnie niezbędna, by nasza planeta nie utonęła wkrótce w zalewie elektronicznych śmieci. Na rynku istnieje wiele punktów, do których można je oddać, jednak często jest to obwarowane limitami - w Polsce np. ustawą zobowiązującą sklepy wielkopowierzchniowe do przyjmowania wyłącznie takich towarów, których żaden wymiar nie przekracza 25 cm. Gdzie można więc liczyć na bezpieczne zostawienie urządzeń bez żadnych ograniczeń w ich gabarytach?

Na przykład w każdym sklepie Saturn, gdzie przez cały rok można bezpłatnie oddawać dowolny zużyty sprzęt i zatroszczyć się tym samym o ekologię - nawet wtedy, gdy nie zakupiło się nic nowego.

2. Korzystaj z energooszczędnych urządzeń

saturn2

Sprzęt 'pożerający' dużo energii również bardzo niekorzystnie wpływa na środowisko. Oprócz uderzania w naszą kieszeń wyższymi rachunkami za prąd, bezpośrednio przyczynia się on bowiem do większej emisji m.in. dwutlenku węgla do atmosfery. A postępujący wzrost poziomu tego ostatniego jest naprawdę niepokojący. Wszystkich, którzy już teraz chcą zminimalizować swój wkład w to zjawisko, na pewno zainteresuje akcja 'Rabat ekologiczny'.

Od 14 do 20 września, na klientów sieci sklepów Saturn, którzy w tym okresie przyniosą elektrośmieci, czeka do 20% zniżki na energooszczędne urządzenia.

Akcją objęte są wszystkie produkty oznaczone zieloną etykietą (w sklepach i w internecie). W obręb promocji wchodzą m.in. energooszczędne telewizory Sony, Panasonic oraz Samsung, które cechują się też klasą energetyczną A+, czyli aż o 25 proc. mniejszym zużyciem energii niż te w klasie A. Wspomniany wyżej model Sony dodatkowo nie zawiera rtęci, a część jego elementów zbudowano z plastiku pochodzącego z recyklingu. Warto zwrócić uwagę także na pralkę Bosch wyposażoną w specjalny silnik EcoSilence Drive, który jest niezwykle cichy i zużywa mało prądu, oraz w inteligentny system ActiveWater Plus pozwalający zoptymalizować pobór wody co do kropli. Urządzających kuchnię z pewnością zainteresuje Lodówka LG zużywająca nawet o 32 proc. mniej energii dzięki sprężarce linowej oraz posiadającą podświetlany szklany panel umożliwiający zajrzenie do komory bez otwierania drzwi i utraty zimnego powietrza. W promocji znajduje się też odkurzacz Hoover pobierający zaledwie 28kWh prądu na rok, czyli mniej niż komputer stacjonarny w ciągu miesiąca i wydajniejszy od starszych modeli o ponad 50 proc. 

Zainteresowanie klientów urządzeniami przyjaznymi środowisku ma bezpośredni wpływ na ich dostępność. 

By sprostać oczekiwaniom Saturn sukcesywnie uzupełnia swoją ofertę o coraz większą liczbę produktów spełniających podwyższone standardy ekologiczne.

3. Nie zostawiaj ładowarek i zasilaczy w gniazdku

saturn3

Rzecz wręcz oczywista, a o której tak często zdarza się nam zapominać. Wyrobienie w sobie nawyku wyciągania ładowarek, zasilaczy i wszelkich innych sprzętów z gniazdek elektrycznych, gdy ich nie używamy, pozwoli zminimalizować zbędny pobór mocy.

Nie chodzi tu już nawet o względy finansowe, często marginalne, a o to, by nie przykładać się takim działaniem do postępującego globalnego ocieplenia.

Choć 0,01 kwH na dobę może wydawać się małą liczbą (w Polsce to ekwiwalent pół grosza), przy uświadomieniu sobie, że atmosferę obciążają w ten lekkomyślny sposób miliony ludzi każdego dnia, przestaje być do śmiechu. Ponadto wiele urządzeń pozostawionych w kontakcie przegrzewa się i w efekcie dużo szybciej psuje.

4. Postaw na alternatywne źródła energii

saturn4

jOdnawialne źródła energii to, miejmy nadzieję, prawdziwa przyszłość tego, w jaki sposób ludzkość będzie funkcjonować w najbliższych pokoleniach. Czemu jednak nie zacząć już teraz?

Własny kolektor słoneczny na dachu budynku pozwoli uniezależnić się od standardowego systemu poboru prądu, gwarantując niezależność i brak negatywnego wpływu na środowisko.

Inwestycja, w zależności od specyfiki lokalu, zwraca się już w okresie od kilku do kilkunastu lat, umożliwiając dodatkowo czerpanie z niej regularnych zysków poprzez sprzedaż nadwyżek energii. I, pamiętajcie, można to zrobić nawet mieszkając w bloku. W perspektywie ok. 30 lat można uzyskać nawet dwukrotną przebitkę pierwotnej inwestycji przy jednoczesnej stuprocentowej trosce o kondycję planety. 

5. Wstawaj wcześniej

saturn5

Spośród wielu korzyści z porannego wstawania jedna bardzo często jest pomijana. Mowa tu o... oszczędności energii!

Przesiadując po nocach, znacznie dłużej korzystamy ze sztucznego oświetlenia, a zasypiając z 'oczami na zapałkach' często zdarzy nam się chociażby nie wyłączyć telewizora czy komputera.

Tym samym sztucznie przedłużamy czas działania różnych sprzętów. Zmiana nawyków pozwoli temu zapobiec.

A jakie wy macie sposoby, by w czasach, w których wszyscy korzystamy z przeróżnych technologii, żyć ekologicznie?