technologia

5 największych zagrożeń związanych z systemem rozpoznawania twarzy zastosowanym w iPhone X

Konferencja Apple i zaprezentowany podczas niej iPhone X wzbudziły wiele kontrowersji. Najwięcej wątpliwości wywołało zastąpienie czytnika linii papilarnych system rozpoznawania twarzy. Oto 5 najważniejszych zagrożeń, jakie niesie za sobą zastosowanie tej funkcji.

Zaprezentowany wczoraj iPhone X to najnowsze dzieło Apple. Amerykańska firma zawsze stawia na innowacyjność i nie boi się odważnych rozwiązań. Poprzednia edycja telefonu była pierwszą pozbawioną złącza typu jack, natomiast teraz pozbyto się czytnika linii papilarnych, zastępując go systemem rozpoznawania twarzy. Odblokowanie telefonu poprzez system FaceID umożliwia korzystanie z wielu aplikacji, w tym również tak wrażliwych jak chociażby aplikacje bankowe. Sama idea wydaje się niezwykle ciekawa, jednak rodzi wiele wątpliwości. Oto 5 najważniejszych:

1. Gdzie będą przechowywane dane biometryczne?

ghfhfgffg

Apple zaznacza, że wszystkie dane biometryczne znajdują się w systemie Bezpieczna Enklawa (Secure Enclave). Pamiętajmy, że przechowywanie danych jedynie na telefonie jest zdecydowanie bezpieczniejsze niż korzystanie z chmury.

2.  Co z kwestiami prawnymi i wolnością osobistą?

ffdfg

Ta kwestia w zasadzie sprowadza się do jednego pytania: czy policja i władze będą mogły mieć dostęp do telefonu?

3. Czy Apple nie użyje naszych danych do czegoś jeszcze?

fddgf

Można wyobrazić sobie, że system rozpoznawania twarzy będzie badał nasze emocje podczas korzystania z konkretnych aplikacji lub też sprawdzał, które z elementów aplikacji są dla nas najbardziej interesujące.

4. Czy Apple nie sprzeda danych reklamodawcom?

rozpo 2

Reakcja na daną reklamę to bardzo cenna informacja dla reklamodawców. Czy nasz Iphone nie zmieni się w narzędzie szpiegowania?

5. Czy rozpoznawanie twarzy ma sens w codziennych sytuacjach?

dfdff

Co się stanie,  gdy ktoś wyrwie telefon, zwróci w kierunku twarzy i ucieknie? Co w sytuacji wypadku? Co przy kiepskim świetle i marnej pogodzie? Czy istnieją tu jakieś warunki brzegowe?

Firma Apple będzie musiała na te pytania odpowiedzieć już wkrótce.

  • kupprenumerata