kultura

5 wydarzeń kulturalnych tego tygodnia w Warszawie, których nie możesz przegapić

Cotygodniowa porcja najciekawszych wydarzeń kulturalnych w stolicy.

Koniec wakacji to nie powód, aby zrezygnować z kulturalnych doznań z najwyższej półki. Co więcej, nadchodząca jesień zwiastuje nieprzyzwoity wysyp koncertów, spektakli i imprez. Wybraliśmy dla Was pięć najciekawszych naszym zdaniem wydarzeń, na których obecność jest obowiązkowa, a radość z uczestnictwa przednia!

1. Piernikowski/Gołębiewski

środa 13 września 20:00, Dom Kultury Kadr

Spora część lata i początek jesieni należą do podopiecznych Latarnia Records. Robert Piernikowski i 1988 wydali solowe płyty, które promują na festiwalach i solowych koncertach. Kroku dotrzymuje im Adam Gołębiewski, który pomimo iż płyty w 2016 nie wydał, to z dużą przyjemnością grywa live acty. W mokotowskim Domu Kultury zobaczymy Piernikowskiego i Gołębiewskiego w duecie, także można spodziewać się improwizacyjnego mroku i podwórkowego brudu. Wejście za  free, więc kto nie przyjdzie, ten trąba!

2. Lado na Wsi #27: Halszka

środa 13 września 20:00, Ladom

Ostatnia okazja na koncertowe Lado na Wsi w tym sezonie, tym razem pod batutą Joanna Halszki-Sokołowskiej. Znana między innymi z takich projektów jak New Cage czy Der Father zaprezentuje tego wieczoru swój tajemniczy program zatytułowany przewrotnie +500. Gwarancją imprez organizowanych w Ladomku jest wspaniała, przyjacielska atmosfera, dużo dobrych ludzi oraz przemiła lokalizacja. Ten ostatni raz, chodźcie!

3. Otwarcie wystawy 'Utrata Równowagi'

piątek 15 września 19:00, Centrum Sztuki Współczesnej

sdfsdf

Jesień to czas, kiedy na nowo ruszają teatry, a galerie sztuki prezentują swój najciekawszy repertuar. W najbliższy piątek popularne CSW zaprasza na wernisaż wystawy 'Utrata Równowagi', której tytuł jest przecież znany niemalże każdemu z nas, bo przecież wszyscy mamy do czynienia z bezlitosną grawitacją. Jak głosi oficjalny opis wystaw: 'Ta wystawa może przyprawiać o zawrót głowy. Artyści wychodzą poza to, co ustalone i poszukują innych stanów świadomości. Wciągają publiczność do konfrontacji z jej własnymi przekonaniami.' Brzmi niezwykle zachęcająco!

4. Przemiany Live!

piątek 15 września 20:30, Centrum Nauki Kopernik

Festiwal Przemiany od lat słynie z solidnego muzycznego line-upu. Nie inaczej jest w tym roku - edycja 2017 przenosi nas w kosmiczną sferę i serwuje najciekawsze elektroniczne brzmienia - zarówno z zagranicy, jak i z rodzimego podwórka. W plenerowej przestrzeni Centrum Nauki Kopernik usłyszymy takich tuzów jak Andy Stott i Demdike Stare, a polska reprezentacja wyjdzie w składzie FOQL oraz Astma. Zapowiada się dużo tajemniczych brzmień, pochodzących z zupełnie innego świata!

5. Festiwal Przemiany: koncert Stefana Wesołowskiego

niedziela 17 września 20:00, Planetarium Niebo Kopernika

Jeden z ostatnich akcentów festiwalu Przemiany nosi podtytuł 'Marsjański Pył'. W ramach wydarzenia odbędzie się koncert jednego z najzdolniejszych polskich muzyków - Stefana Wesołowskiego. Młody gdańszczanin wydał w tym roku znakomicie przyjętą przez krytyków i słuchaczy płytę Rite of the End, będącą połączeniem oszczędnej elektroniki i pięknej neoklasyki. Występowi towarzyszyć będą niepowtarzalne wizualizacje autorstwa Roberta Bęzy. Odpłyńmy wspólnie w tę magiczną przestrzeń.