kultura

Złote kule lewitują nad turystycznymi miejscami Gdańska. To promocja znanego dzieła sztuki

'Jeden ze 100' to program Muzeum Narodowego w Gdańsku, którego intencją jest promocja najbardziej wartościowego dzieła ze zbioru – 'Sądu Ostatecznego' Hansa Memlinga.

Rok 2017 to rok Memlinga w Gdańsku. 'Sąd Ostateczny' stał się motywem przewodnim kilkudziesięciu wydarzeń artystycznych, kulturalnych i naukowych, które przygotowują instytucje kultury województwa pomorskiego, w tym Muzeum Narodowe w Gdańsku. Wszystkie organizowane wydarzenia dostały wspólną nazwę – 'Sąd Ostateczny Hansa Memlinga. JEDEN ze 100 najważniejszych obrazów w sztuce dawnej'.

W ten sposób chcemy zwrócić uwagę niezwykłą rangę obrazu Memlinga, który spełnia kryteria arcydzieła malarskiego, wyczerpując chociażby formułę arcydzieła opisaną triadą pojęć św. Tomasza z Akwinu: 'By rzecz była piękna, trzeba trzech właściwości: całkowitości, harmonii i jasności' – czytamy na stronie jedenze100.pl

Hans Memling - Sąd Ostateczny (1467–1473) Hans Memling - Sąd Ostateczny (1467–1473)

Dla najmłodszych wielbicieli sztuki (i nie tylko!) powstał komiks 'Hans Memling. Malarz tego drugiego renesansu' autorstwa Łukasza Pawlaka. Zaledwie 48 stron wypełnionych kolorowymi obrazkami, na których przedstawiono nie tylko burzliwą historię Sądu Ostatecznego, ale również drogę do malarskiej perfekcji Hansa Memlinga. Autor prezentuje także realia i trendy panujące w epoce renesansu, a wszystko to opisuje lekko i dowcipnie.

Źródło: polskailustracjadladzieci.pl Źródło: polskailustracjadladzieci.pl

W ramach projektu 'Jeden ze 100' Muzeum Narodowe w Gdańsku przygotowuje dla mieszkańców i turystów bogatą ofertę wydarzeń kulturowych i artystycznych. Jedną z przygotowanych atrakcji jest złoty tramwaj, który pod koniec lipca wyjechał na gdańskie ulice.

Tramwaj został oklejony na nasze zamówienie. Jest ważną częścią kampanii zewnętrznej poświęconej obrazowi 'Sąd Ostateczny' Hansa Memlinga – wyjaśnia Małgorzata Posadzka, rzecznik prasowa Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Źrodło: gdańsk.pl Źrodło: gdańsk.pl

Użyty kolor jest wyraźnym nawiązaniem do złotej kuli, na której stoi Jezus na obrazie Hansa Memlinga. Motyw kuli pojawia się również na plakatach promujących Rok Memlinga. Swoim ogromem przysłania gdańskie żurawie na stoczni, wpada przez dach na Ergo Arenę i blokuje ulice w Starym Mieście. Dlaczego posłużono się akurat tym motywem z obrazu i dlaczego dominuje złoto – dowiemy się w ostatnich dniach sierpnia.

Mamy nadzieję, że wzbudzimy w ten sposób zainteresowanie mieszkańców, że będą mieli własne pomysły na temat tego, jak powiązać dzieło Memlinga z elementami kampanii. Zależy nam na dyskusji na ten temat – mówi Małgorzata Posadzka.

Źródło: Facebook Sąd Ostateczny Hansa Memlinga Źródło: Facebook Sąd Ostateczny Hansa Memlinga
Źródło: Facebook Sąd Ostateczny Hansa Memlinga Źródło: Facebook Sąd Ostateczny Hansa Memlinga
Źródło: Facebook Sąd Ostateczny Hansa Memlinga Źródło: Facebook Sąd Ostateczny Hansa Memlinga
  • kupprenumerata