rynek

Polska firma buduje drewniane domki, które można zabrać ze sobą na każdy wyjazd

Marka REDUKT dobrze wie, czego potrzebują współcześni miejscy nomadzi – przede wszystkim wolności, ale także zindywidualizowanego podejścia do tworzenia przestrzeni. Odpowiedzią na te wymagania są ich miniaturowe, mobilne domki.

'Domy REDUKT są propozycją dla tych, którzy chcą korzystać z wolności i jednocześnie oczekują dużej elastyczności – od siebie i domu.' Tak o swoich produktach mówi twórca domów REDUKT, czyli drewnianych domków na kółkach, które można zabrać ze sobą, gdzie tylko się chce. Skąd pomysł na stworzenie alternatywy dla tradycyjnego sposobu myślenia o miejscach do mieszkania, pracy i wypoczynku?

Uważamy, że gdy zredukujemy do rzeczywistych naszych potrzeb przestrzenie, w których będziemy mieszkać lub odpoczywać, dużo szybciej i taniej będziemy mogli zrealizować nasze plany i marzenia – opowiada Marcin Jarysz, właściciel firmy – Wiele osób chciałoby mieć dom na wsi, ale odkłada taką decyzję latami: bo trzeba kupić ziemię, bo trzeba zbudować dom, bo kredyt, bo wiele obaw, czy da się pogodzić życie prywatne i zawodowe przy dojazdach. I my proponujemy rozwiązanie tej sytuacji: dom na kołach, który można ustawić na wynajętym kawałku ziemi, korzystać z niego i życia przy minimalnych obciążeniach – dodaje.

Domki REDUKT mogą być wykorzystane na wiele sposobów – jako całoroczny dom lub domek na weekendowe wyjazdy.

To pomysł na dodatkową przestrzeń, studio w ogrodzie lub biuro poza domem czy domek na wynajem. Stała współpraca z architektami, konstruktorami i lokalnymi firmami rodzinnymi pozwala na przygotowanie projektów pod indywidualne potrzeby użytkowników. Producenci proponują na razie dwa wzory domków: REDUKT-01 i REDUKT-02 , które zostały stworzone wraz z architektką Krystyną Filipiak.

redukt
redukt

Drewniane domki wpisują się w wiele współczesnych trendów, które można zauważyć we współczesnej architekturze i w formach spędzania wolnego czasu.

– Tiny house movement, minimalizm, downsizing, zrównoważony rozwój, zmniejszone oddziaływanie na środowisko, lokalność, DIY, mobilność, mikroarchitektura – to tylko wybrane z trendów, w których osadzamy nasze działania i z których czerpiemy. Przede wszystkim jednak chcemy być propozycją dla wszystkich, którzy są otwarci na zmianę i nie chcą jej przez lata odkładać – opowiada Marcin.

Ceny wybudowania takiego domku zaczynają się od 80 tys. zł i zależą od użytych materiałów, wykończeń i zamontowanego sprzętu.

Rozbudowane wykończenie domku to koszt ok. 110 tys. zł (przykład na powyższych zdjęciach), który wynika z zastosowania bardziej wyszukanych rozwiązań, których nie widać na pierwszy rzut oka (m.in. izolacja wykonana z naturalnej wełny owczej, elewacja z sosny, która zakonserwowana jest termicznie bez chemii i nie trzeba jej malować przez lata, czy też zamontowana specjalna kompostowa toaleta).

Na razie założyciel REDUKTu nie planuje wynajmowania swoich domków, ale nie mówi temu pomysłowi stanowczego 'nie'. Prawdopodobnie za jakiś czas zostanie udostępniony jeden egzemplarz, aby naprawdę zainteresowani klienci mogli przetestować domek przez weekend.

redukt
redukt
redukt
redukt
redukt
redukt
redukt
redukt
redukt
redukt
redukt
redukt
  • kupprenumerata