kultura

Gdańscy bibliotekarze stalkują czytelników i chcą organizować randki w ciemno dla fanów książek

Jak w ciekawy sposób zachęcić ludzi, by częściej sięgali po książki? Gdańska biblioteka przygotowała dla swoich czytelników serię zaskakujących akcji i happeningów, które mają promować czytelnictwo.

Kilkudziesięciu czytelników z Gdańska otrzymało ostatnio tajemnicze, niezapowiedziane paczki. W środku znajdował się nowy kryminał Larsa Keplera pt. 'Stalker'. Paczka zawierała również fotografię i list ze wskazówkami, które pozwalały wytropić tytułowego stalkera. Okazało się, że są nim gdańscy bibliotekarze, którzy na podstawie wypożyczeń i upodobań literackich czytelników, wytypowali tych, którzy wezmą udział w ich grze.
– Chcemy odczarować nieco wizerunek bibliotek i dać naszym czytelnikom powód do dobrej zabawy – tłumaczy Przemysław Czaja, kierownik Działu Promocji Literatury oraz Działu Marketingu i Public Relations w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku.
Źródło: czarne.com.pl Źródło: czarne.com.pl
Ale akcja 'Stalker' to dopiero początek. Bibliotekarze chcą m.in. pomóc miłośnikom książek nawiązywać pomiędzy sobą relacje, dlatego planują zorganizować... randkę w ciemno dla czytelników (na podstawie wypełnionej w filiach ankiety i analizy konta bibliotecznego). Szykują także tajemnicze spotkanie autorskie. Zainteresowani poznają jedynie termin spotkania, a następnie autokar zawiezie ich do miejsca docelowego. Dopiero na miejscu dowiedzą się, kto jest bohaterem spotkania. 
 
Liczymy na zaufanie czytelników do bibliotekarzy. Gwarantujemy, że nic złego się im nie stanie, w zamian będą mieli okazję wziąć udział w niesamowitej przygodzie z literaturą. Może być mrocznie, ale tez intrygująco i na pewno bardzo emocjonująco – zapowiada Czaja.

Źródło: kultura.trojmiasto.pl

  • kupprenumerata