5 polskich plaż, na których unikniesz tłumów i parawanów

Parawaning już na stałe wpisał się w krajobraz polskich plaż. Dokąd zatem warto się wybrać, żeby uniknąć trzepoczących na wietrze materiałów i odpocząć od miejskiego zgiełku? Oto 5 plaż nad Bałtykiem, na których nie trzeba walczyć o miejsce, a szum morza jest najgłośniejszy.

1. Dąbkowice – Kanał Szczuczy, współrzędne: 54°20'43.7"N 16°15'20.2"E

Jezioro Bukowo było kiedyś zatoką Morza Bałtyckiego. Dziś odgradza je kilkusetmetrowy pas lądu, na którym znajduje się maleńka miejscowość o nazwie Dąbkowice. W 2009 roku osada miała zaledwie 4 stałych mieszkańców. Kilka kilometrów dalej znajduje się Kanał Szczuczy, który stworzony został, aby regulować stosunki wodne na jeziorze Bukowo oraz w celach żeglugowych i rybackich. Jeżeli woda to wasz żywioł i chcecie się nią otaczać na każdym kroku, wiecie gdzie jechać.

Dąbkowice, źródło: dabkowice.pl Dąbkowice, źródło: dabkowice.pl

2. Osetnik, współrzędne: 54°47'38.5"N 17°43'25.7"E

Osetnik leży przy granicy Nadmorskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Do plaży trzeba iść 2 kilometry, ale warto – nie jest przeludniona, bo wszyscy imprezują i plażują w Łebie albo Białogórze. W Osetniku znajduje się Latarnia Morska Stilo, która postawiona została w XX wieku. Czasami odwiedzają ją turyści, ale prędko znikają. Jest tu też pole campingowe dla tych, którzy chcą być jeszcze bliżej natury.

Osetnik, źródło: podroze.onet.pl Osetnik, źródło: podroze.onet.pl

3. Wicie, współrzędne: 54°30'33.0"N 16°28'02.1"E

Pomiędzy Darłowem a Jarosławcem, gdzie w sezonie ciężko opędzić się od turystów, leżą Wicie. Ta niewielka miejscowość (w 2009 roku liczba mieszkańców nie przekraczała 50) kryje się przed turystycznym tłokiem pośród porośniętych lasem wydm i wzgórz morenowych. Choć liczba odwiedzających Wicie turystów z roku na rok odrobinę wzrasta, to wciąż można delektować się tu upragnionym spokojem.

Wicie, źródło: wicie.com.pl Wicie, źródło: wicie.com.pl

4. Poddąbie, współrzędne: 54°37'56.5"N 16°59'24.6"E

Prawdziwa dzika plaża. Zobaczycie tu 20-metrowe wały piasku oraz sosnowe i bukowe lasy, które rosną niemal przy samym brzegu morza i często podcinają fale podczas zimowych sztormów.

Poddąbie, źródło: poddabie.pl Poddąbie, źródło: poddabie.pl

5. Kadyny, współrzędne: 54°18'02.5"N 19°28'00.1"E

Upodobał je sobie już cesarz Wilhelm II. Mówi się, że jest to jedna z najczystszych plaż nad Zalewem Wiślanym. Prócz cichej, wolnej od zgiełku plaży, można tu zwiedzić to, co zostawił po sobie cesarz – pałac, fabrykę majoliki z czerwonej cegły i wieś zbudowaną przez berlińskich architektów.

Kadyny, źródło: fotopolska.eu Kadyny, źródło: fotopolska.eu
  • kup