kultura

Dzięki trzem kobietom nad morzem przetrwało małe kino, które zabierze cię w podróż w czasie

Kino Żeglarz przeniesie was do lat siedemdziesiątych. To jedyne kino z prawdziwą tradycją na Półwyspie Helskim.

Od początku działalności prawie nic się tutaj nie zmieniło – w projektorni wciąż stoją maszyny obsługujące taśmę 35 mm, a na sali witają widzów czerwone fotele pamiętające czasy PRL-u.
Budynek powstał przed wojną i pierwotnie był pensjonatem 'Janina'.
W czasie wojny Niemcy urządzili tu kino propagandowe. W latach siedemdziesiątych wyremontowano obecną salę kinową – z piecem kaflowym i hasłem 'godziny lata płyną, lecz cóż wieczne jest młode kino'.
Źródło: mat. prasowe Źródło: mat. prasowe
Od roku 1991 dzierżawcą kina był Bogdan Blindow – prawdziwa legenda świata kiniarzy.  – Z Bogdana wychodził rasowy działacz kultury. W trakcie swojej działalności i pracy w kinie zapraszał wielu znanych aktorów. Między innymi Romana Wilhelmiego, Mikulskiego, Jerzego Trelę, Krzysztofa Kolbergera – wspomina Regina Osowicka, wieloletnia redaktor Dziennika Bałtyckiego.

Po śmierci Bogdana właścicielką została jego córka – Dagmara. To dzięki niej i ogromnemu wsparciu ze strony mamy Urszuli i córki Patrycji kino dalej istnieje.

Trzy kobiety, mimo niesprzyjających okoliczności, nadal mają energię, żeby prezentować widzom wartościowe filmy.

Patrycja, Dagmara i Urszula Blindow, źródło: Facebook Patrycja, Dagmara i Urszula Blindow, źródło: Facebook

Kino to styl życia. Większość swojego czasu w trakcie wakacji spędzamy w kinie. Jesteśmy wielopokoleniową rodziną, od 1966 roku związaną z kinem. Nasi widzowie nie są anonimowi, odwiedzają nas co roku. Po każdym seansie rozmawiamy godzinami o tych filmach, a potem o rzeczach zupełnie innych i tak tworzą się znajomości na całe życiemówią Dagmara i Patrycja Blindow w wywiadzie dla jastarnia.pl.

Żeglarz nie puszcza filmów, które znajdziemy w multipleksach. Odnajdą się tu osoby, które cenią sobie ambitne kino.

I to nie tylko ze względu na preferencje właścicielek, ale również dlatego, że polityka dystrybutorów oraz ograniczenia techniczne zmuszają je do wyboru określonych filmów. Właścicielki stawiają na filmy niekomercyjne. W Kinie Żeglarz odbywają się także imprezy tematyczne, wydarzenia kulturowe oraz przeglądy twórczości cenionych reżyserów.

Źródło: Kino Żeglarz

  • kup