technologia

Czy tak będą wyglądać produkty spożywcze w przyszłości?

Jakie produkty znajdziemy na sklepowych półkach w niedalekiej przyszłości? Dzięki temu projektowi już dziś możemy sobie to łatwo wyobrazić.

The Future Market to futurystyczne laboratorium, które analizuje wpływ zmian zachodzących na rynku żywności. Dzięki tym badaniom można prognozować, jak mogą wyglądać nasze podstawowe pokarmy w perspektywie nadchodzących 10 do 50 lat. Celem projektu jest pokazanie wizji przyszłości jedzenia i zainspirowanie tym samym producentów, jak i konsumentów do bardziej ambitnego, nowatorskiego i perspektywicznego myślenia o tej kwestii – zarówno dla dobra ludzi jak i naszej planety.

Jednym z działań realizowanych przez laboratorium na tym polu jest tworzenie prototypów produktów spożywczych, które pozwalają wyobrazić sobie, jak w niedalekiej przyszłości mogą wyglądać półki sklepowe. 

Pozornie, bo wizualnie, nie różnią się one od produktów, które dziś kupujemy na co dzień. Dopiero wczytując się w etykiety prezentowanych konceptów, dowiadujemy się o innowacjach, które zastosowano do ich 'produkcji'. Podobnie jak w przypadku konceptów aut przyszłości, tak te spożywcze artefakty mają obrazować możliwe zmiany, które dziś jeszcze wynikają z tzw. 'słabych sygnałów' – obserwowanych tendencji, technologii, zachowań i nowych idei, ale w przyszłości mogą stać się głównymi nurtami w produkcji żywności. Oto kilka z nich. 

1. Crop Crisps – koncept inspirowany płodozmianem, permakulturą i bioróżnorodnością

źródło: thefuturemarket.com źródło: thefuturemarket.com

Krakersy w czterech wariantach smakowych produkowanych w cyklu rocznym. O co chodzi?

O różnorodność upraw, która przywraca równowagę naturalną i składniki odżywcze do gleby, poprawiając jej żyzność, a tym samym i środowisko jako cały system.

Dekady upraw monokulturowych w znacznym stopniu zaburzyły równowagę gleb. W naturze, gdzie istnieje różnorodność biologiczna, systemy są bardziej odporne na zagrożenia takie jak choroby i szkodniki, a masowa eksploatacja ziem pod konkretne uprawy nie pozwala na regenerację. Crop Crisps mają być smaczną odpowiedzią na tę kwestię, a koncept zakłada uprawę czterech zbóż – pszenicy durum, pszenicy ozimy, soczewicy i ciecierzycy. Zgodnie z założeniem, krakersy o danym smaku wypuszczane są na rynek również w cyklu czteroletnim. 

2. Aqua Pur – koncept inspirowany ewolucją zrównoważonych materiałów

źródło: thefuturemarket.com źródło: thefuturemarket.com

Ta woda znajduje się w butelce... której nie ma. Tzw. 'ghost plastic' to jeden z konceptów odwołujących się do kwestii zanieczyszczenia środowiska i poszukiwań alternatywnych, naturalnych, łatwo i szybko degradowalnych opakowań na żywność i napoje. 

Tu plastik zastępuje syntetycznie hodowana kazeina – enzym naturalnie występującym w krowim białku. 

Wykonane z takiego materiału butelki do złudzenia przypominają te plastikowe, są również wystarczająco trwałe i elastyczne i spełniają swoją funkcję. A co najważniejsze, w porównaniu z plastikowymi butelkami, które potrzebują 25 lat na rozkład, te przekształcają się w naturalny nawóz dla gleby zaledwie w ciągu czterech tygodni. 

3. Heritage Culture – koncept inspirowany rozwojem agrobiotechnologii

źródło: thefuturemarket.com źródło: thefuturemarket.com

Być może w przyszłości nie będziemy musieli rezygnować jednak z kulinarnych luksusów, które dziś wymagają hodowli specjalnych gatunków, np. krów Waguy czy świń Mangalic, z których pozyskuje się przerośnięte tłuszczem i wyborne w smaku mięsa. 

Koncept marki Heritage (tłum. 'dziedzictwo') Culture odnosi się do naszego kulinarnego dziedzictwa i prawdopodobnego w niedługim czasie postępu w agrobiotechnologii.

To kolejna z prognozowanych z form rolnictwa przyszłości, która pozwoli na sztuczne hodowanie dowolnych gatunków, w tym także tych o największych walorach smakowych i jakościowych. Jednocześnie, rozwój biotechnologii przyczyni się do zmniejszenia kwestii związanych z bezpieczeństwem żywności, wyeliminowania zagrożenia wyginięcia niektórych gatunków oraz zmniejszy zużycie zasobów naturalnych oraz efektów ubocznych dla środowiska wynikających z tradycyjnych upraw mięsa.

4. Alga Marina – koncept inspirowany rolnictwem alternatywnym i regeneracyjnym 

źródło: thefuturemarket.com źródło: thefuturemarket.com

Makaron z wodorostów to pomysł bazujący na idei rozpowszechnionych w przyszłości farm alg, których potencjał i szerokie zastosowanie nie tylko w rolnictwie eksplorujemy już dziś. 

Ten koncept The Future Market odnosi się do idei bioróżnorodności i alternatywnych form upraw, które mają złagodzić negatywne skutki dziesiątek lat upraw konwencjonalnych opartych na eksploatacji gleby. 

Rośliny uprawiane w wodzie, w powietrzu, rozwijana już dziś hydroponika, a więc bezglebowa uprawa roślin bazująca na pożywkach wodnych, czy akwakultury, gdzie w jednym akwenie hoduje zwierzęta wodne i uprawia rośliny – tego typu alternatywne, i co ważne samoregenerujące się w znacznej mierze, metody pozyskiwania pożywienia są bezsprzecznie przyszłością rolnictwa. Celem tych działań jest zminimalizowanie upraw glebowych i przywrócenie harmonii do ekosystemu.

5. Refuel – koncept inspirowany ideą precyzyjnego i spersonalizowanego odżywiania

źródło: thefuturemarket.com źródło: thefuturemarket.com

Drukowanie jedzenia i drukarka 3D w każdej domowej kuchni z dzisiejszej perspektywy nie wydaje się już ani odległą, ani abstrakcyjną wizją. The Future Market idąc tym tropem wizualizuje kolejny krok w tej dziedzinie, przedstawiając koncept nabojów, które będą współpracować z naszymi kuchennymi drukarkami 3D na podstawie naszego 'food ID' – profilu określającego potrzeby dietetyczne każdej jednostki.

Taki nabój będzie zawierał wysokiej jakości białko, skrobię i inne wartości odżywcze, a także dawkę witamin i minerałów, precyzyjnie dobranych do naszej dietetycznej 'specyfikacji'. 

Niezależnie więc od diety, jakiej będziemy potrzebować, czy której będziemy chcieli się trzymać, naboje Refuel będą współpracować z domowym urządzeniem drukującym posiłki zapewniając nam optymalne odżywienie. Ten futurystyczny, i przerażający zarazem, koncept ma oddać nam całkowitą kontrolę nad tym, co będziemy aplikować do swojego przewodu pokarmowego. 

  • samsung belka

Żywność przyszłości wymaga też innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Lodówka Multidoor Samsunga jest wyposażona we wszystkie najnowocześniejsze rozwiązania.

Jest pojemna, wygodna i z uporządkowaną przestrzenią, co wyróżnia ją na tle innych. Ułatwia organizację i daje szybki dostęp do produktów, a dzięki innowacyjnym technologiom dba o idealne warunki dla przechowywanych produktów. Świeżość i idealne chłodzenie produktów osiągniemy dzięki technologii Twin Cooling Plus, w której zastosowano dwa oddzielne parowniki, pozwala na niezależne chłodzenie komór chłodziarki i zamrażarki. To rozwiązanie gwarantuje precyzyjne sterowanie temperaturą oraz dostosowanie warunków do rodzaju żywności. Z kolei umieszczony z tyłu Metal Cooling, czyli panel ze stali nierdzewnej, pomaga utrzymać właściwą temperaturę w każdej części lodówki.

Wygoda użytkowania gwarantuje innowacyjna i praktyczna szuflada Flex ZoneTM, z czterema zakresami temperatur, dająca idealne warunki przechowywania dla każdego rodzaju przechowywanej żywności co sprawdzi się nie tylko w przypadku żywności przyszłości. Całość uzupełnia stylowy i nowoczesny design.

Dystrybutor wody i kostkarka zostały umieszczone w drzwiach chłodziarki, a woda, zanim trafi do dystrybutora, przepuszczana jest przez filtry, które usuwają zanieczyszczenia.

Samsung Multidoor RF23M8090SGEF