technologia

Trzymanie smartfona ciągle pod ręką czyni cię głupszym – dowodzą najnowsze badania

Najnowsze badania dowiodły, że uzależnienie od smartfona bezpośrednio przekłada się na naszą sprawność intelektualną. 

Fakt, że smartfony bardzo nas rozpraszają i dekoncentrują jest oczywisty. Po raz kolejny potwierdziły to badania, będące prztyczkiem w nos wobec wszystkich osób nie potrafiących na co dzień rozstać się z urządzeniem, bagatelizujących jego wpływ na siebie i czujących wewnętrzny spokój, gdy mają je pod ręką.

Doktor Adrian Ward wraz ze współpracownikami sprawdził intelektualną wydajność niemal 800 użytkowników smartfonów, przyglądając się temu, jak radzą sobie z wykonywaniem wymagających koncentracji zadań, gdy ich telefon jest w pobliżu.

smartfon2

Wśród poleceń pojawiły się:

1. Wykonanie serii wymagających pełnej koncentracji testów na komputerze w celu sprawdzenia możliwości poznawczych. Wyciszone i usytuowane wyświetlaczem do dołu bądź w kieszeniach czy torbach smartfony były zaś niemymi towarzyszami uczestników. Okazało się, że osoby, których urządzenie znajdowało się w innym pomieszczeniu osiągnęły o wiele lepsze wyniki.

2. Analogiczny test po uprzednim określeniu stopnia swojej zależności od urządzenia. Badani sygnalizujący większą potrzebę posiadania smartfona pod ręką osiągnęli gorsze wyniki, ale tylko wtedy, gdy urządzenia były w ich zasięgu i niezależnie od tego, czy były włączone czy nie. 

Wnioski są dość oczywiste, choć bolesne.

Posiadanie smartfona w zasięgu wzroku lub sama świadomość, że mamy do niego łatwy dostęp, zmniejsza ludzką zdolność do koncentracji i sprawnego wykonywania zadań, ponieważ część mózgu aktywnie pracuje, stawiając swoistą blokadę i próbując zniechęcić nas do sięgnięcia po będący ukojeniem telefon. 

Ba, samo spoglądanie na wyłączone urządzenie znacznie osłabia nasze zdolności intelektualne i czyni nas po prostu głupszymi i mentalnie nieobecnymi.

Adrian Ward mówi krótko: '(…) To drenaż mózgu'. 

Źródło: World Economic Forum

  • best of polska mafa
  • kupprenumerata