technologia

Zobaczcie, jak Google uczy autonomiczne samochody reagować na karetki, radiowozy i wozy strażackie

Google postanowiło przygotować autonomiczne auta do wyjątkowych sytuacji na drodze. Obecnie uczy je reagowania na pojazdy uprzywilejowane.

Samochody autonomiczne będą musiały zmagać się z wieloma wyzwaniami, z którymi każdego dnia mają do czynienia kierowcy. Auta muszą umieć odpowiednio zareagować na pieszego, który wejdzie na pas, jak również na inne sytuacje, które nie przystają do szablonu regularnej i przewidywalnej jazdy.

Jedną z głównych kwestii jest także umiejętność reakcji na pojazdy uprzywilejowane, jak karetki, straż pożarna czy też policja.

Firma Waymo, która jest częścią Google skupioną na badaniach nad pojazdami autonomicznymi, postanowiła przećwiczyć również te sytuacje.

emergency 1

Ćwiczenie zostało przeprowadzone w Arizonie. Jego celem było zebranie jak największej ilości danych, które będą mogły być następnie wykorzystane w procesie udoskonalania systemów jazdy autonomicznej.

Głównym wyzwaniem jest wykształcenie systemu rozpoznawania sygnałów świetlnych i dźwiękowych, co jest kluczowe podczas sytuacji alarmowych.

emergency 2

Poniższy film pokazuje przebieg prób:

  • best of polska mafa
  • kup