kultura

5 dowodów na to, że mamy do czynienia z powrotem 'chłopomanii'

Przedstawiamy 5 dowodów na to, że zjawisko chłopomanii powraca, tylko we współczesnym wydaniu.

W tym roku podczas Transatlantyk Festival odbędzie się wykład poświęcony mechanizmom sukcesu Popka. Wygląda na to, że 2015 nigdy się już nie powtórzy i najlepsze (dwa) lata kariery raper ma za sobą. Skąd więc ten reaktywowany flirt ze strony polskich mediów, opiniotwórczych publicystów i badaczy? Czy to kolejny z objawów chłopomanii? Oto 5 dowodów na to, że to zjawisko powróciło we współczesnym wydaniu.

1. Z ulicy do sal wykładowych

Popek awansował nie tylko do tego, żeby zasiąść na kanapach 'Dzień dobry TVN' (takich propozycji miał sporo, zaczepiał go nawet  niestrudzony reporter Filip Chajzer) czy u Kuby Wojewódzkiego, ale i spotkać się z Kazimierą Szczuką i Robertem Biedroniem podczas imprezy będącej jego roastem.

'Popkulturowy monster, czyli jak zostać królem Albanii' – tak zatytułowany jest wykład dr. Michała Lutostańskiego, socjologa zajmującego się m.in. badaniem subkultur oraz wpływem muzyki na styl życia młodych ludzi.

W tym roku kinową premierę miał także film poświęcony życiu Popka, zatytułowany po prostu 'Popek za życia'. Co prawda działalność muzyczna rapera zakończyła się w momencie przyjazdu do Polski (od tego czasu nie nagrał nic, co zyskałoby popularność podobną do jego 'garażowej' twórczości), ale wciąż monetyzuje swoją rozpoznawalność, sygnując własnym wizerunkiem napoje energetyczne i odzież. Poza tym wrócił do MMA.

2. Pozdro 600. Na łazarskim rejonie...

Piotr Witczak, znany jako Bonus BGC, to samozwańczy poznański raper i zawodnik bliżej niesprecyzowanych sportów walki. Bonus już kilka razy podejmował próbę medialnego zaistnienia (m.in. poprzez w dużej mierze, zrodzony we własnej głowie, spór z Tedem). Słynne są jego filmy nagrywane z Pakolem na kanale Pakol TV.

'Lufa Pytanie vol. 2' zbliża się do 3 mln wyświetleń, a przecież ten film udostępniany jest także przez nieautoryzowane źródła, osiągając w rozmaitych zakątkach YouTube'a nawet po 300 tys. odsłon. Co warto podkreślić – filmy z udziałem Bonusa przeznaczone są na ogół dla widzów o mocnych żołądkach.

Witczak póki co zasłynął z jednego, ale pamiętnego kawałka 'Na łazarskim rejonie'. Obecnie nagrywa z Bodychristem, zapowiadają podbicie OLIS jeszcze w tym roku i bawią się wspólnie w youtuberów. Poznaniak jest ostatnio także częstym gościem filmów WuWunia. Na Facebooku rapera dominują komentarze ironicznie usposobionych słuchaczy. Jednym z jego największych problemów jest niezrozumienie intencji swoich followersów, co rodzi w nim sporo frustracji – stąd częste usuwanie fanpejdży, znikanie z sieci, a potem kolejny powrót. Witczak nie raz mówił, że działalność hejterów go przerasta, ale próba zaistnienia zwycięża jednak obawy związane z negatywnym odbiorem jego działalności. Popularność takich fanpejdży jak jego dowodzi, że lubimy poczuć się dobrze i pośmiać z aspiracji niekoniecznie idących w parze z umiejętnościami.

3. Popularność przerysowanej ulicznej twórczości, która nawet nie potrzebuje feedbacku

Rogal DDL – tajemniczy uliczny raper, którego klipów nie można komentować na YouTubie. Zwykle działa to odstraszająco na użytkowników, w końcu na ogół chodzi o to, żeby móc wykpić działalność niektórych' uliczników'.

Siemandero mordy. Jestem już z wami, ale chcę napisać, że nie byłem pokręcony, tylko popierdoliło mi się potężnie od dragów i byłem w psychiatryku, z którego z pomocą bliskich ziomków zostałem sprytnie wydobyty. Ogólnie uważajcie na głowy, bo jak widać nawet największym kotom może się popierdolić od ćpania – napisał Rogal po chwilowej nieobecności i narastającym wśród fanów niepokoju objawiającym się hasztagiem #FreeRogal.

Nie każdy musi, może, albo chce być Taco Hemingwayem, ale czy dzisiaj status ulicznika, człowieka z getta ma rację bytu, zważywszy na to, że jednak naturalnym i zrozumiałym dążeniem większości raperów jest prowadzenie przynoszącej benefity działalności gospodarczej? I czego tak bardzo obawia się Rogal, że wyłączył możliwość komentowania? Bez względu na to, jak odpowiedzielibyśmy sobie na to pytanie, popularność tego rapera rośnie, i to w kręgach niekoniecznie związanych z tzw. 'ulicą'.

4. Popularność rodziny z kanału Najlepshoty

Awantury, żarty, czasami alkohol. Rodzina, której filmy znajdziemy na kanale Najlepshoty, choć nie cieszy się gigantyczną popularnością, gromadzi kilkudziesięciotysięczną publiczność, często dzięki zupełnie absurdalnym filmom, obrazującym jej dość prozaiczne sceny z życia. Do tego jej członkowie często prowadzą streaming, podczas którego na bieżąco kontaktują się z fanami. Choć kanał ten odwiedza wielu trolli, pozytywnym aspektem jego popularności jest fakt, że rodzina z powodzeniem zbiera wpłaty od internautów na finansowe wsparcie.

5. Zenon Martyniuk

Płyta Akcentu ukaże się na winylu, a o Zenku Martyniuku powstaje film dokumentalny. TVP Info porównało go nawet do Ryszarda Riedla, czym wzbudziło oburzenie fanów wokalisty Dżemu (my do tej sprawy ustosunkowaliśmy się tutaj). Miłość do disco polo to już nie tylko domena prowincji, nad czym wielu z pewnością ubolewa. Ale zjawisko to po prostu stało się faktem.

Na czym zatem polega współczesna chłopomania? Być może lubimy twórców, którzy różnią się od nas, jeżeli chodzi o kapitał kulturowy. A może to zwrot w kierunku zainteresowania prostym, nieakademickim przekazem? W końcu Popek ogłosił, że nie przeczytał w życiu ani jednej książki. Za to już stał się bohaterem naukowych opracowań.


 

  • best of polska mafa
  • kupprenumerata