kultura

Para z Gdańska kupiła 17 kontenerów, żeby stworzyć postindustrialne miasteczko kultury

W Gdańsku powstanie kontenerowe miasteczko. Stanie się przestrzenią dla wydarzeń kulturalnych, a także miejscem dla gastronomii, małego biznesu i pracowni rzemieślniczych.

Za 100cznią stoją Ala i Kuba, para z Gdańska. Podróże po świecie zainspirowały ich do stworzenia wyjątkowego, alternatywnego miejsca, gdzie krzyżować się będą kultura, biznes i dobre jedzenie.

– Inspirujemy się miejscami i inicjatywami ze świata i Europy. W przeszłości mieszkaliśmy m.in. w Londynie, Amsterdamie czy Barcelonie, gdzie obserwowaliśmy i współtworzyliśmy wiele inicjatyw społecznych i kulturalnych.

Kiedy zaczęliśmy myśleć o wspólnym biznesie, zebraliśmy wszystkie nasze pomysły, obserwacje i doświadczenia; właśnie w taki sposób powstała 100cznia – opowiada Ala.

Źródło: trojmiasto.pl Łukasz Unterschuetz Źródło: trojmiasto.pl Łukasz Unterschuetz

Kontenery morskie okazały się świetnym rozwiązaniem problemu wynajmu. Ala i Kuba zainwestowali w 17 kontenerów, które już niedługo stworzą wyjątkowe 'miasto', pełne inspirujących spotkań, warsztatów i wydarzeń kulturalnych. Dlaczego akurat Stocznia Gdańska? Dla Ali jest to sentymentalne miejsce – od dzieciństwa podziwia majestat gdańskich żurawi. Z kolei Kuba dostrzega w Stoczni niezwykłe połączenie – przepiękne stare hale, undergroundowe kluby, street art, zapierający dech w piersiach postindustrialny krajobraz.

Jest tu cała masa tajemnic. W ostatnich tygodniach pracy nad 100cznią widzieliśmy schrony bombowe, wielkie hale postoczniowego sprzętu, niemiecką łódź podwodną, kupiliśmy za bezcen zapomniane deski surfingowe oraz lampy, za które warszawscy projektanci loftów daliby się pociąć – śmieje się Kuba.

100cznia będzie miejscem dla osób o wszechstronnych zainteresowaniach i pasjach. Będzie można odwiedzić tu warsztat stolarski, pracownię tatuażu, street artową galerię prowadzoną przez Krika, pracownię sitodruku, sklep z płytami Winylownia (za którym stoi znany trójmiejski DJ i promotor Paryss) lub zrelaksować się na tarasie z hamakami.

Znajdzie się tu 6 lokali gastronomicznych, prezentujących kuchnię z różnych stron świata – pizza od Oliwy do Ognia, indyjska kuchnia od Karma Guru, bliskowschodnie przysmaki serwowane przez Hummusland, sycylijskie Arancino oraz Mecyje serwujące gofry i tosty w nowojorskim stylu.

Źródło: trojmiasto.pl Łukasz Unterschuetz Źródło: trojmiasto.pl Łukasz Unterschuetz
Źródło: mat. prasowe Źródło: mat. prasowe

Kuba zdradza, że na scenie 100czni zagoszczą m.in. Rasmentalism, Hatti Vatti, Rosalie, The Coals, Jarecki oraz mocna reprezentacja DJ-ów.

Cały czas pracujemy nad programem artystycznym, więc wysyłamy w świat otwarte zaproszenie do współpracy – chcemy zobaczyć tu muzyków, teatry, magików, malarzy, więc odzywajcie się! – apeluje Kuba.

Na chwilę obecną 100cznia będzie projektem sezonowym, działającym w lecie. Jednak właściciele nie wykluczają możliwości działania przez cały, okrągły rok.

Marzy nam się zadaszenie tej przestrzeni na zimę oraz stworzenie między innymi alternatywnego inkubatora przedsiębiorczości dla początkujących biznesów kreatywnych. Zakładamy, że tegoroczny, pierwszy sezon 100czni, to dopiero początek historii – podsumowuje Ala.

Źródło: mat. prasowe Źródło: mat. prasowe

Postępy w stawianiu kontenerowego miasteczka 100cznia możecie śledzić na Facebooku.

Źródło zdjęć: rozrywka.trojmiasto.pl

  • best of polska mafa
  • kupprenumerata