5 najpiękniejszych sezonowych ogrodów restauracyjnych w Warszawie (vol. 2)

Spragnieni zieleni? Oto 5 warszawskich knajp i restauracji z prawdziwymi ogrodami, w których możecie się zaszyć.

W warszawskich restauracjach i knajpach sezon ogródkowy w pełni! Pasy zieleni, tarasy, patia – w sezonie każdy restauracyjny metr kwadratowy, który można zaproponować gościom na świeżym powietrzu, jest na wagę złota. 

Nasza pierwsza publikacja z tego cyklu cieszyła się dużym zainteresowaniem – przedstawiamy więc 5 kolejnych zielonych miejsc, które pokochacie nie tylko za jedzenie. 

Tym razem w nieco bardziej eleganckim wydaniu – oto restauracje, których lokalizacja sprawia, że siedząc przy stoliku, znajdujecie się jednocześnie w sielskim otoczeniu prawdziwego ogrodu. 

1. Zielony Niedźwiedź, Smolna 4 

Zielony Niedźwiedź Zielony Niedźwiedź

Zielony Niedźwiedź mieści się w samym centrum Warszawy, jednocześnie będąc zatopionym w zielonym Parku Beyera. Restauracja otworzyła się w 2014 roku wraz ze startem działalności Centrum Przedsiębiorczości Smolna, która znajduje się w tym samym budynku. Aby tu dotrzeć i znaleźć się w tym ukrytym, zielonym punkcie miasta, wystarczy zejść schodkami w dół Skarpy Wiślanej na wysokości ulicy Smolnej. 

Zielony Niedźwiedź w Parku Beyera Zielony Niedźwiedź w Parku Beyera

W tym cichym i przyjemnym otoczeni, Zielony Niedźwiedź zaoferuje wam bezkompromisową odsłonę współczesnej kuchni polskiej – prostej i podporządkowanej sezonowym smakom. Restaurację bez wątpienia wyróżnia umiłowanie do produktu – wszystkie, od mięsa po soki czy miody, dostarczane są tu przez polskich i na stałe współpracujących z restauracją hodowców i wytwórców. Zielony Niedźwiedź będzie także doskonałym adresem dla miłośników wina, którego karta jest tu naprawdę pokaźna. 

W każdy (bezdeszczowy) poniedziałek w tym sezonie w ogrodzie Zielonego Niedźwiedzia traficie na grilla, dzięki któremu będziecie jednocześnie podziwiać zielone otoczenie i doświadczać doskonałej kuchni. 

To wyjątkowe miejsce pozwoli wam na odpoczynek w zielonym zaciszu pośrodku tętniącego życiem miasta. 

2. Różana, ul. Chocimska 7

Restauracja Różana, fot. www.restauracjarozana.com.pl Restauracja Różana, fot. www.restauracjarozana.com.pl

Różana to restauracja polska, której mieszkańcom stolicy nie trzeba przedstawiać. Na warszawskim Mokotowie jest bowiem od wielu lat i cieszy się niesłabnącą sławą, zarówno pod względem kuchni, jak i atmosfery. Restauracja zajmuje starą willę zlokalizowaną na tyłach hałaśliwej ulicy Puławskiej. Od ulicy Chocimskiej, a więc od frontu, również nic nie wskazuje, że w tym otoczeniu można trafić na zieloną enklawę. 

A jednak – na tyłach okazałego budynku czeka jeden z piękniejszych restauracyjnych ogrodów. Podobnie jak we wnętrzach restauracji, także elegancki i dopieszczony w detalach. 

Zresztą w Różanej zawsze, niezależnie od pory roku, spotkacie dekoracje ze świeżych kwiatów, które wypełniają wnętrze i ozdabiają stoliki. 

www.restauracjarozana.com.pl www.restauracjarozana.com.pl

Znakiem rozpoznawczym restauracji jest też oczywiście tutejsza kuchnia polska w domowym, ale lekkim i eleganckim wydaniu. Miejsce słynie z własnych wyrobów, przede wszystkim pasztetów, ale także słodkich wypieków. Jeśli nie zachęci was ten krótki opis czy obietnica zielonej enklawy, z pewnością zwabi was do Różanej zapach przygotowywanych tu codziennie specjałów, który od rana unosi się w bliskim otoczeniu restauracji. 

3. Mielżyński, ul. Burakowska 5/7

fot. Facebook.com fot. Facebook.com

Winiarnia i restauracja Roberta Mielżyńskiego, który od lat zajmuje się importem i sprzedażą wina, znajduje się w wyjątkowym otoczeniu Starej Fabryki Koronek na pograniczu warszawskiego Żoliborza i Muranowa. Ten teren to zaciszne, kameralne miejsce otoczone pofabrycznymi budynkami ze starej cegły. W jednym z nich znajduje się przestronna restauracja z otwartą kuchnią i składem wina, którego skrzynki i kartony piętrzą się na regałach i na podłodze. 

Zielony teren przed restauracją w sezonie letnim zamienia się natomiast w klimatyczny ogród – z parasolami, lampkami i leżakami. To idealna scenerię do niespiesznego sączenia wina. 

Podobnie jak Różana, Mielżyński ma już długi, bo ponad 10-letni staż w serwowaniu gościom zarówno doskonałej atmosfery, jak i świetnej kuchni.  

fot. Facebook.com fot. Facebook.com

A dania tutejszej kuchni to przede wszystkim doskonałe towarzystwo dla wina. W stale zmieniającym się menu znajdziecie zawsze sezonowe smaki w postaci lekkich i świeżych propozycji, do których kelnerzy dobiorą idealny kieliszek wina. A na mniejszy głód – klasyczne, włoskie przekąski.

4. Belvedere w Łazienkach Królewskich, ul. Agrykola 1 

fot. Facebook.com fot. Facebook.com

Wyjątkowa lokalizacja w Nowej Oranżerii i otoczeniu Łazienek Królewskich – Belvedere nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu, bo czy można wymarzyć sobie lepsze połączenie doskonałej kuchni i zielonego otoczenia?

Od ponad 20 lat restauracja zajmuje ten unikatowy budynek o ponad 150-letniej historii, z którego rozpościera się bezpośredni widok na najpiękniejszy, zielony teren miasta.

Zresztą goście mogą tu cieszyć się zielenią przez cały rok, bo, jak za dawnych czasów, wnętrze Oranżerii (zaprojektowane przez Borisa Kudličkę) wypełnione jest okazałą, tropikalną roślinnością, wśród której znajdziemy nawet ponad 100-letnią palmę! 

fot. Facebook.com fot. Facebook.com

Rekomendowana od 10 lat przez Michelin Guide kuchnia Belvedere to przede wszystkim polskie, regionalne smaki. Jest wykwintnie i elegancko, ale jeśli takich właśnie doznań poszukujecie, będzie to dla was najlepszy adres.

5. Spokojna 15, ul. Spokojna 15

fot. Facebook.com fot. Facebook.com

Kolejna zielona enklawa ukrywa się na granicy Śródmieścia, Woli i Żoliborza. Restauracja Spokojna znajduje się w XIX-wiecznym budynku, który należy do ASP, i przynależy do niego duży, brukowany dziedziniec z pasami zieleni i gęstym otoczeniem drzew.

Dzięki temu, choć to nie ogród, wkraczając tu przeniesiecie się do klimatycznego i sielskiego świata, który daje wytchnienie od miejskiego zgiełku. 

Na dziedzińcu Spokojnej dużo się dzieje – pikniki, technoporanki, koncerty, a nawet wesela – ekipa stojąca za tym miejscem wie, jak zagospodarować i ożywić to wyjątkowe miejsce. 

www.spokojna15.com www.spokojna15.com

Kulinarną specjalnością Spokojnej jest kuchnia śródziemnomorska. W menu czekają makarony, sałaty oraz pizza, a w tygodniu także lancze w polskim i sezonowym wydaniu.


Tekst: Natalia Kamieńska

  • best of polska mafa
  • kupprenumerata