technologia

Dom pakowany tak jak meble IKEA, który rozkłada się w 10 minut

Nie mogliśmy uwierzyć w to, co zobaczyliśmy na wideo pokazującym system rozkładania domu.

Brytyjska firma Ten Fold Engineering stworzyła składane budynki, inspirując się systemem pakowania poziomego spopularyzowanym przez IKEA. Można je transportować z miejsca na miejsce, wszędzie tam, gdzie akurat są potrzebne. Rozkładanie domów jest dziecinnie proste i nie powinno zająć więcej niż 10 minut.

Złożony budynek może podróżować na standardowej platformie ciężarówki. Wewnątrz dodatkowo znajduje się 20 m2 powierzchni, na których zmieszczą się np. meble.

Wnętrze po rozłożeniu ma 64 m2.

Przedstawiciele Ten Fold Engineering twierdzą, że nie ma ograniczeń w kwestii tego, co może się znaleźć w budynku – może to być mieszkanie, biuro, galeria, warsztat czy restauracja.

Wszystko to, co musi dostać się gdzieś szybko albo być tam 'już teraz' – tłumaczą założyciele firmy. Wewnętrzne ściany można aranżować dowolnie, co ułatwia dostosowanie budynku do indywidualnych potrzeb.

Wnętrze budynku po rozłożeniu ma 64 m2.

Modułowe komponenty umożliwiają niemal dowolne rozmieszczenie paneli, drzwi czy okien – tłumaczy firma.

Budynek może być także zasilany za pomocą paneli słonecznych.

W ofercie firmy znajdują się różne modele rozkładanych domów, a ich cena uzależniona jest od wielkości. Na zakup tego o powierzchni 64 m2 należy przeznaczyć 100 tys. funtów, czyli około 480 tys. złotych.

dom3
dom2
  • best of polska mafa
  • kup