5 sposobów, by ograniczyć marnowanie jedzenia

Okres wakacyjny to czas, w którym otacza nas bogactwo sezonowych produktów. To również moment, w którym kupujemy więcej żywności, nie zawsze adekwatnie do tego, ile jej spożywamy.

Z raportu przygotowanego przez Polską Federację Banków Żywności w 2016 roku wynika, że 35 proc. Polaków przyznaje się, że zdarza im się wyrzucać żywność. To daje nam niechlubne 5. miejsce wśród krajów europejskich, które marnują najwięcej jedzenia. Do jednego z najczęstszych powodów tego stanu rzeczy, poza przegapieniem terminu ważności, jest niewłaściwe jej przechowywanie.

Marnowanie jedzenia w domach stanowi problem, z którym cały czas walczymy. Zmiana kilku prostych nawyków w kwestii przygotowywania oraz przechowywania żywności może znacząco ograniczyć ilość wyrzucanego jedzenia – mówi Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności.

Wyrzucanie produktów spożywczych to wielowymiarowy problem, nie tylko społeczny. Niesie za sobą również konsekwencje ekonomiczne i ekologiczne. To co wyrzucamy wpływa na marnowanie energii elektrycznej i wody. Wytworzenie bochenka chleba czy kartonu mleka, to zarówno, produkcja i przetworzenie, jak i transport oraz przechowywanie, co wiąże się z wykorzystaniem konkretnych ilości kilowatogodzin czy litrów wody.

Według danych Federacji Polskich Banków Żywności, jedna wyrzucona kanapka z serem to 100 litrów zmarnowanej wody, a każdy kilogram wyrzuconej wołowiny kosztuje nas nawet 6 tys. litrów wody.

Dobre nawyki mogą być początkiem dużych zmian. Sprawdźcie!

1. Zadbaj o optymalne warunki do przechowywania 

Samsung Food ShowCase Samsung Food ShowCase

Zanim włożymy coś na półkę lodówki, warto sprawdzić, jakie miejsce będzie odpowiednie oraz jakie warunki są optymalne dla konkretnego produktu. Technologie dostępne w chłodziarkach i zamrażarkach pomagają zapewnić najlepsze warunki, by żywność była świeża i pełna składników odżywczych. Od tego, jak przechowywane jest jedzenie zależy nie tylko wygląd czy smak potraw, ale też nasze zdrowie. Odpowiednie warunki przechowywania oraz wiedza o produkcie i jego wymaganiach pozwolą nam wyeliminować nadmiar wyrzucanego jedzenia. 

Na górnych półkach powinniśmy przechowywać nabiał, na środkowych produkty o krótkim terminie przydatności – sery, wędliny jak i przygotowane przez nas dania. Dolne szuflady to idealne miejsce do przechowywania warzyw i owoców.

Wskazówki dla konkretnych produktów znajdziecie na wielu stronach i w rzetelnych poradnikach. Warto się z nimi zapoznać się, bo odpowiednie warunki przechowywania oraz wiedza o produkcie i jego wymaganiach pozwolą nam wyeliminować nadmiar wyrzucanego jedzenia.

2. Planuj posiłki, a na zakupy chodź z listą

fot. pinterest.com

Planując domowe menu z wyprzedzeniem, zaoszczędzamy nie tylko czas, ale również pieniądze, które często niepotrzebnie wydajemy, biegając po sklepie i łapiąc produkty, które wpadną nam w oko, a nie koniecznie mamy pomysł na ich wykorzystanie. Unikamy także niepotrzebnego stresu związanego z pośpiechem, zagubieniem między sklepowymi półkami i brakiem odpowiedzi na powracające w każdym gospodarstwie domowym pytanie: 'Co dziś na obiad?'.

Wejście do sklepu jedynie po produkty, których potrzebujemy w danym momencie, to sposób na sprawne, szybkie zakupy, a w efekcie ograniczenie niewykorzystanego jedzenia. 

Jeśli nie jesteście biegli w przygotowywaniu takich list lub danego dnia po prostu nie macie do tego głowy, sięgnijcie po tzw. 'uniwersalne listy zakupów'. Dostosowane do polskiego konsumenta listy bez problemu znajdziecie w internecie – to łatwy sposób na zaopatrzenie lodówki w najpotrzebniejsze produkty, z których codziennie uda się wam przygotować posiłek. Praktyczną metodą jest także aplikacja zakupowa, którą zawsze będziecie mieli pod ręką. 

3. Używaj zamrażarki – mrożenie to jedna z najlepszych metod przechowywania żywności

fot. saudiagroup.com

Na temat mrożonej żywności pokutuje wiele mitów, a głównym jest ten dotyczący obniżonej wartości odżywczych produktu po jego zamrożeniu. Tymczasem właściwe zamrożenie, przechowanie oraz rozmrożenie zachowuje wszelkie minerały, witaminy i mikroelementy zawarte w świeżych owocach czy warzywach.

Najlepiej mrozić je zaraz po zebraniu lub kupieniu i nie przechowywać dłużej niż przez 3 miesiące.

Spożywamy aż pięciokrotnie mniej mrożonek w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. Jeśli więc skuszeni zapachem świeżych truskawek czy malin, kupiliście ich za dużo, zdecydujcie się je zamrozić! To wygodny, oszczędny i zdrowy sposób na cieszenie się smakiem sezonowych produktów także poza sezonem. O mrożeniu warto pamiętać również na co dzień. Została wam część obiadu, kolacji lub półproduktów, z których je przygotowywaliście? Zamrożony bulion czy sos przyda się do przygotowania kolejnego posiłku! 

4. Bądź kreatywny w kuchni

Bread & butter, fot. Małgosia Minta

Niektóre produkty zamiast mrozić warto od razu przerobić, co dodatkowo zwolni nas z obmyślania menu na kolejny dzień.

Czerstwe pieczywo zamieńcie rano na śniadaniowe tosty francuskie lub pudding bread&butter, do którego możecie dorzucić także nadmiar świeżych owoców.

Końcówki szparagów, które normalnie wyrzucacie, połączcie z niewykorzystanymi warzywami i wstawcie aromatyczny bulion. Tą samą metodą 'zutylizujcie' resztki ryb, z których wywar będzie świetną podstawą do zupy czy podlewania risotto. Kluczem do kulinarnego sukcesu we własnej kuchni również będzie szereg blogów, które porzucą kolejne pomysły na dania z resztek, ale również odrzucenie strachu przed eksperymentowaniem! To ta dozwolona forma zabawy z jedzeniem, z której często wyjść mogą naprawdę pyszne rzeczy. 

5. Rób przetwory w sezonie na warzywa i owoce

fot. finedininglovers.com

Zamykanie sezonowego dobra w słoikach to trend, do którego Polaków nie trzeba przekonywać. Jeśli jednak w tym temacie zdajecie się zawsze na babcię/ciocię/mamę – duży błąd! Tu tak jak przy wykorzystywaniu resztek warto przyjąć zasadę eksperymentowania. 

Zapoczątkujcie nowe rodzinne tradycje, sięgając także po przepisy na sosy, chutneye, azjatyckie wersje ogórków, imbirowe pomarańcze, kiszone cytryny etc. 

Będą idealnymi dodatkami do przygotowania szybkich dań w ciągu roku, gdy zabraknie wam czasu lub pomysłów. Inspiracji w tym temacie znajdziecie co nie miara, a co więcej to również doskonały sposób na wykorzystanie produktów czy przypraw, które normalnie byście po prostu wyrzucili. 

  • samsung

Kreatywność w kuchni warto uzupełnić rozwiązaniami technologicznymi, które ułatwią nam życie i pomogą wytrwać w postanowieniach. Jeśli nie chcemy marnować żywności musimy podejść do zadania systemowo. Podczas konferencji prezentującej wyniki raportu Samsung zaprezentował rozwiązania i możliwości na przykładzie lodówki Multidoor RF23M8090SG. Lodówka o dużej pojemności ułatwia zorganizowanie przestrzeni i daje szybki dostęp do produktów, dzięki 4 szeroko otwierającym się drzwiom. Głęboka półka umieszczona na drzwiach pozwala na przechowywanie dużych pojemników, a dwustopniowa, składana półka ułatwia dostosowanie wnętrza do rodzaju i wielkości przechowywanych produktów. Innowacyjna i wygodna szuflada Flex ZoneTM, z czterema zakresami temperatur zapewni idealne warunki przechowywania, dostosowane do rodzaju przechowywanej żywności.

Lodówka Multidoor RF23M8090SG Lodówka Multidoor RF23M8090SG