kultura

271 lat przed powstaniem skali Pantone artysta namalował wszystkie kolory znane ludzkości

Zachował się tylko jeden egzemplarz książki z XVII wieku, w której artysta opisał wszystkie znane wówczas kolory. To dzieło liczące 800 stron stworzonych bez pomocy kolorowych drukarek!

Tajemniczy holenderski artysta jest autorem unikatowej księgi, w której ręcznie namalował każdy znany w tamtych czasach kolor. A .Boogert poświęcił też sporą część książki na wskazówki, jak kreować nowe barwy poprzez dodawanie precyzyjnie wymierzonych jednostek wody.

kolory

Pozycja zatytułowana 'Traité des couleurs servant à la peinture à l’eau' to niezwykle wyczerpujące kompendium wiedzy o kolorach.

Jeszcze większe wrażenie robi to, że wszystkie występujące w książce kolory namalowane zostały ręcznie i powstawały metodą prób i błędów, w procesie nakierowanym na odkrycie doskonałych barw.

Książka była przeznaczona dla artystów, ale niestety niewielu udało się z niej skorzystać. Przez stulecia zbierała kurz w bibliotece we francuskim Aix-en-Provence, aż do odkrycia jej przez holenderskiego historyka sztuki Erika Kwakkela.

Źródło: Boredpanda.com
kolory
Źródło: Boredpanda.com
Źródło: Boredpanda
Źródło: Boredpanda

Źródło: Open Culture

  • best of polska mafa
  • kupprenumerata