kultura

5 miejsc w Krakowie na stylowy melanż

Przedstawiamy 5 miejsc w Krakowie, w których warto stracić trochę pieniędzy, zyskać nowe przyjaźnie, a co ważne – zrobić to w stylowy sposób.

I oto jest – kolejny długi weekend. A że pogoda na najbliższe dni zapowiada się barowo, warto rozważyć wycieczkę do pięknego miasta królów polskich, Krakowa – południowej stolicy imprez, zimnych leszków, erasmusów i wstawionych bohaterów brytyjskich stag parties. Przedstawiamy 5 miejsc, w których warto stracić trochę pieniędzy, zyskać nowe przyjaźnie, a co ważniejsze – zrobić to w stylowy sposób.

1. Sababa Coctails, ul. Szeroka 2 

Sababa, Facebook.com Sababa, Facebook.com

Mieszcząca się na Kazimierzu pięćsetletnia kamienica skrywa na pierwszym piętrze gwarny coctail club. Sababa, czyli po 'hebrajsku coś wspaniałego', to miejsce bez zadęcia, z bogato zaopatrzonym w alkohole barem, wyrobionymi barmanami, niepowtarzalnym klimatem i stylem.

Cztery sale, w tym zaciszna, chilloutowa, idealnie nadająca się na zamknięte spotkania oraz taneczna, gwarantująca krańcowo odmienne przeżycia, powinny zaspokoić potrzeby każdego amatora nocnych, mocno zakrapianych rozrywek.

Autorski koncept wystroju wnętrza, pochodzący prosto spod igły pracowni Projekt.i, czyli beton, miedź, brązy, grafit i widoczne inspiracje kulturą bliskowschodnią gwarantują odpowiednią atmosferę.

2. Mercy Brown, ul. Straszewskiego 8

Mercy Brown, Facebook.com Mercy Brown, Facebook.com

Lokal dla stale poszerzającej się grupy wtajemniczonych. Mijamy pomieszczenie z witryną od ulicy, szatnię, szatniarza, pędem biegniemy po schodach na pierwsze piętro i… wita nas dobiegający zza drzwi gwar. Mercy Brown to klub, w którym równie trudno oprzeć się alkoholowym pokusom co zamówić herbatę. Wewnątrz można raczyć się zarówno procentowymi klasykami, oldtimerami wszelakich proweniencji, jak i skrojonymi na konkretne gardła kompozycjami będącymi dziełem wirtuozerskich rąk barmanów. Wszystko na dobrych lub bardzo dobrych składnikach, wszystko podane i skomponowane z gracją i odpowiednim sznytem. Nutki dekadencji dodają kelnerki ubrane w charakterystyczne, trącące latami dwudziestymi sukienki. Przy stolikach można spotkać zarówno studentów, jak i Prezydenta RP z niepijącą obstawą. Pięknie podane, nastrojowo, w rytmie swingu ograne i wstrząśnięte. 

3. Z Ust do Ust, ul. Józefa 24

Z ust do ust, Facebook.com Z ust do ust, Facebook.com

Wersja baru speakeasy dla zaawansowanych. Aby się do niego dostać należy rozwiązać kilka zagadek i zaliczyć kilka wpadek, by w końcu stanąć przed lustrem. A lustro jak to lustro prawdę powie i do prawdy barowej was doprowadzi.

'Z ust do ust' klimatem i wystrojem w niczym nie przypomina wcześniej opisywanych miejsc, gwarantuje jednak doskonały dobór alkoholi, znających się na rzeczy barmanów i tą pewność, że w spokoju można się porządnie upić.

Co ważne, nie trzeba korzystać z menu, wystarczy oznajmić, czy ma być na słodko, gorzko, z owocami, mocne czy słabe. I w trymiga słowo koktajlem, albo małą banieczką, się staje. Zaś obietnica przyjemnego wieczoru zaczyna nabierać odpowiednio wyskokowych kształtów.

4. Weźże Krafta, ul. Dolnych Młynów 10 

Weźże Krafta, Facebook.com Weźże Krafta, Facebook.com

Solidna pozycja na piwnej mapie Krakowa. Multitap Weźże Krafta mieści się w zagłębiu klubowo restauracyjnym Tytano i kusi 25 kranami, z których obficie leją się polskie i zagraniczne piwa rzemieślnicze. Stąd tylko rzut beretem do Międzymiastowej, nowo otwartego Cargo ze świetnymi stekami z sezonowanej wołowiny czy Meat & Go z boskimi kanapkami z mięsem. O tym miejscu mówią, że jest to miasto w mieście. Coś w tym jest. 

5. Forum Przestrzenie, ul. Marii Konopnickiej 28

Forum Przestrzenie, Facebook.com

Współczesny dom kultury z barem, upadły hotel z tchniętym weń imprezowym duchem, kompletnie nowe spojrzenie na Kraków i Wisłę. Jak zwał tak zwał - Forum Przestrzenie działają od 2013 roku i od tego momentu zmieniają sposób imprezowania i konsumowania rozrywki oraz kultury w Krakowie.

Miejsce prowadzą zawodowcy od lat związani z krakowską sceną klubową, alkohol obficie leją niestrudzeni barmani zaś pożywne, nowoczesne menu układa młody, utalentowany szef kuchni.

Latem nie ma w Krakowie lepszego miejsca z leżakami. Przez cały rok nie ma lepszej miejscówki na nalewki, małe banie i prosecco. Kolejny atut - pod Forum Przestrzenie mieści się Klub 89, garściami czerpiący z legendarnego Crazy Dragona, klubu działającego jeszcze w latach 90. Właściciele zachowali wystrój przypominający żywcem Miasteczko Twin Peaks i bar - kusząco owalny, inspirujący do zawierania nowych znajomości. Zmieniła się tylko muza - dziś bity podają najlepsi DJ-e znani z Unsounda. 

 

Tekst: Maciek Nawrocki

  • best of polska mafa
  • kupprenumerata