rynekmarka

5 najlepszych vintage shopów w Polsce [KONKURS]

Dzisiejszy przemysł odzieżowy zdominowały sieciówki, które masowo produkują tony ubrań. Ma to swoje ciemne strony – negatywnie odbija się na środowisku, ale też przekłada się na brak różnorodności w modzie ulicznej. Tymczasem w Polsce działa wiele marek, które, stawiając na recykling, dają używanym ciuchom drugie życie. Ubieranie się w nich jest nie tylko ekologiczne, ale i umożliwia skompletowanie oryginalnej stylówki. Prześwietliliśmy krajowy rynek w poszukiwaniu takich brandów i wybraliśmy 5 najlepszych. Oto one!
 
Kasia i Karolina Kasia i Karolina

Kasia i Karolina to dwie megapozytywne dziewczyny, które stoją za MECH Vintage. Od zawsze kochały ubrania vintage, które przeważały w ich szafach.

Powoli w głowach wykluwał im się pomysł na założenie własnego, małego miejsca, w którym będą kolekcjonować ubrania z drugiej ręki.

Tak właśnie powstał MECH. Nazwa pochodzi od rośliny, która potrafi przetrwać nawet w bardzo ciężkich warunkach i korzystać z własnych zasobów wody – tak właśnie dziewczyny postrzegają vintage. Znaleźć je możemy w ich pracowni w Warszawie na ulicy Kwiatowej, gdzie skrywają całą masę ubrań wyselekcjonowanych z sercem. Ważny w vintage jest dla nich nie tylko recykling i ekologia, ale także odnalezienie własnego stylu.

Mech Vintage Mech Vintage
Mech Vintage Mech Vintage

2. Safripsti / safripsti.com

Safripsti Safripsti

Safripsti powstało w wyniku wieloletniego zainteresowania właścicieli rynkiem vintage.

Mówią, że vintage to przyszłość – jedynym sprzeciwieniem się globalnemu zalewowi masowych produkcji odzieżowych jest odwrócenie się od ubrań tworzonych w Chinach i korzystanie z dostępnych nam zasobów.

W ich sklepie możemy znaleźć wszystko – koszule, wielokolorowe bomberki, czy nawet piękne kimona. Nie znaczy to, że gromadzą jedynie ubrania znanych marek. Większość produktów, które tam możemy znaleźć to tzw. 'no name'. Właściciele stawiają bowiem przede wszystkim na tkaninę, jakość i oryginalność. Jak mówi jeden z nich, vintage daje nam pewność, że nikt inny nie będzie ubrany tak samo jak my. Moda jest po to, żeby się nią bawić i zestawiać ubrania w różny sposób, a wszystkie trendy i tak prędzej czy później powracają na sklepowe półki. Sklep stacjonarny Safripsti znajduje się w Warszawie na ulicy Oleandrów.

Safripsti Safripsti
Safripsti Safripsti

3. Njuromantik Vintage / www.facebook.com/njuromantik/

Njuromantik Vintage Njuromantik Vintage

Kasia Orzołek, która odpowiedzialna jest za Njuromantik, mówi o sobie, że jest 'szmaciarą'. Jej pasja chodzenia po lumpeksach stała się pełnoetatowym zajęciem. Pochodzi z Wrocławia, gdzie można znaleźć mnóstwo secondhandów.

Jakich rzeczy szuka? Interesuje ją głównie moda lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, przychylnym okiem spogląda na znane metki, najważniejsza jednak pozostaje jakość.

Mówi, że pamięta każdą rzecz, która przeszła przez jej ręce. To pełne pasji podejście sprawia, że bardzo starannie selekcjonuje rzeczy znajdujące się w asortymencie sklepu. Stara się, żeby kolekcja zachowała jej własny charakter – odróżnia to Njuromantik od innych vintage shopów. Kto kupuje? Głównie osoby urodzone w czasach, kiedy te rzeczy były produkowane, czyli ludzie pomiędzy 20 a 30 rokiem życia. Zdaniem Kasi Orzołek stajemy się coraz bardziej świadomym społeczeństwem – być może dalszy rozwój będzie w stanie zatrzymać nadmierny konsumpcjonizm na rzecz recyklingu odzieżowego.

Njuromantik Vintage Njuromantik Vintage
Njuromantik Vintage
vintageshop.pl vintageshop.pl

VintageStory.pl jest platformą zrzeszającą zarówno sprzedawców jak i kolekcjonerów vintage.

Ma duży wpływ na scenę vintage i re-vintage w Polsce – organizuje targi mody używanej, strefy mody w przestrzeni miejskiej i prezentuje modę vintage na festiwalach oraz wydarzeniach kulturalnych.

VinstageStory.pl opowiada sié przeciwko fast fashion, wyzyskowi ludzi i nieuchronnej dewastacji środowiska naturalnego. Jest alternatywą i sposobem na świadome zakupy. Sami mówią o sobie, że stawiają na recykling w najlepszym stylu.

vintageshop.pl vintageshop.pl
vintageshop.pl vintageshop.pl

5. New Lady in Town / www.newladyintown.pl

New Lady in Town vintage

Oliwia zaczęła swoją przygodę z vintage gdy była małą dziewczynką – zainspirowały ją ciotki, które nawet do sklepu chodziły w futrze i na szpilkach.

Zawsze marzyła o miejscu, w którym coś dla siebie znaleźć będzie mógł każdy, kto nie szuka tylko ubrań, ale też chce wyrazić za ich pomocą własną osobowość.

Początkowo zaczynała od targów i wyprzedaży we własnym mieszkaniu, a w końcu otworzyła butik na Powiślu w 2016 roku. Aktualnie urzęduje na Chmielnej 21, gdzie możemy znaleźć  wybrane przez nią ubrania z duszą, które pamiętają dawne czasy.

New Lady in Town vintage
New Lady in Town vintage

Konkurs

Do wygrania unisexowa kurtka przeciwdeszczowa marki addias od vintage shopu MECH (zdjęcie poniżej). Wystarczy, że napiszecie w komentarzach (tutaj, nie na Facebooku), jakie jeszcze marki vintage powinny znaleźć się w tym zestawieniu. Wśród komentujących w poniedziałek (12 czerwca) o godz. 15. wylosujemy zwycięzcę. Do dzieła!

vint
  • best of polska mafa
  • kup