kultura

Ten gość odwiedził wszystkie kraje świata. Wybrał 12, które poleca najbardziej

Zany norweski podróżnik, który odwiedził wszystkie kraje świata, stworzył idealny jego zdaniem plan podróży marzeń. Składają się na nią wycieczki do 12 państw. Oto wybory tego globetrottera.

O Gunnarze Garfors, norweskim podróżniku, zrobiło się głośno, kiedy w 2015 roku, w wieku 38 lat, stał się najmłodszym człowiekiem, który odwiedził wszystkie kraje świata.

Oficjalne statystyki mówią, że obecnie na świecie jest 195 państw. Garfos był jednak również w tych, których zabrakło na liście – z powodów nieścisłości w definicji – jak Tajwan czy Wyspy Cooka.

Można więc założyć, że koleś zna się na rzeczy. Zapytany o to, które kraje koniecznie trzeba odwiedzić, stworzył zestawienie, składające się z dwunastu pozycji. Planując kolejny wakacyjny wypad, warto wziąć pod uwagę wskazówki kogoś, kto widział już wszystko.

1. Rumunia

Źródło: romania-insider.com Źródło: romania-insider.com

Wciąż pozostająca poza turystycznym radarem Rumunia zachwyci tych, którzy lubują się w zapierającej dech w piersiach naturze, uwielbiają oglądać historyczne zamki i fascynują się opowieściami o Draculi. Piękna prowincja, ciekawa architektura, tętniące życiem miasta i świetne piwo – Rumunia ma wiele do zaoferowania.

2. Madagaskar

Madagarkar

Takich baobabów, jak na Madagaskarze, trudno szukać w jakikolwiek innym miejscu na Ziemi. Wyspa u wybrzeży Afryki zachwyca także przepięknymi plażami, kolonialną architekturą i dziką przyrodą (zwłaszcza zwierzyną – lemury!).

3. Islandia

Źródło: travelandleisure.com Źródło: travelandleisure.com

Dzika przyroda, gorące źródła, zachwycające, surowe krajobrazy znane z 'Gry o Tron' – moda na Islandię nie wzięła się znikąd. Do odwiedzenia tej wyjątkowej wyspy na Atlantyku powinny zachęcić także tanie loty z Europy.

4. Wietnam

Źródło: wildlifearchives.com Źródło: wildlifearchives.com

W Wietnamie każdy znajdzie coś dla siebie – ciekawą kulturę, wyśmienitą kuchnię, piękne i zróżnicowane krajobrazy, zachwycające wybrzeże, tropikalną dżunglę, przyjaznych i otwartych ludzi oraz nieustającą przygodę. Wietnam to także świetne miejsce dla osób, które podróżują z ograniczonym budżetem.

5. Kirgistan

Kirgistan Kirgistan

Państwo z całą pewnością pozostaje poza ubitym szlakiem turystycznym – i pewnie na tym polega jego urok. Podróżnicy, którzy zapuszczają się w te rejony, mogą oczekiwać zróżnicowanych, malowniczych krajobrazów, kolorowych targowisk i przyjaznych tubylców. Kirgistan słynie także z dobrej wódki.

6. Kiribati

Źródło: abc.net.au Źródło: abc.net.au

Archipelag wysp Kiribati na Oceanie Spokojnym jest tak egzotyczny, jak brzmi jego nazwa. Nie ma tu luksusów w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, ale jest za to tropikalny krajobraz, wyśmienita, zdominowana przez owoce morza kuchnia i spokój.

7. Nowa Zelandia

Źródło: quantumbooks.com Źródło: quantumbooks.com

Wystarczy obejrzeć 'Władcę Pierścieni', aby przekonać się, dlaczego Nowa Zelandia trafiła na listę krajów, które koniecznie trzeba odwiedzić. To raj dla podróżników marzących o przygodach i uwielbiających kontakt z naturą – jej różnorodność z pewnością wynagrodzi wyprawę na koniec świata.

8. Nikaragua

Źródło: Twitter.com Źródło: Twitter.com

Tropikalny raj dla miłośników sportów wodnych położny w Ameryce Środkowej. Zaprasza entuzjastów surfowania, nurkowania i pasjonatów dzikiej przyrody. Uwaga na wulkany! 

9. Sierra Leone

Źródło: outofboundstours.com Źródło: outofboundstours.com

Kraj, który rzadko kiedy zdobywa miejsce na liście wymarzonych kierunków podróży. Polecany tym, którzy nie boją się wyjść poza swą strefę komfortu i niestraszne im wyzwania. Sierra Leone oferuje wiele, aby te trudy wynagrodzić – fantastyczne plaże, idylliczną prowincję i przyjaznych mieszkańców. 

10. Dominika

Źródło: paradiseintheworld.com Źródło: paradiseintheworld.com

Nie mylić z Dominikaną – Dominika to jedna z najmniej znanych wyspa na Karaibach i właśnie z tego powodu warta jest odwiedzenia. Na odważnych podróżników czekają sekretne plaże, wulkany, jeziora i lasy tropikalne. 

11. Norwegia

Źródło: blogspot.com Źródło: blogspot.com

To, co najlepsze w Norwegii, czeka na tych, którzy zapuszczą się na jej zachodnie i północne wybrzeża. Dzikie góry, fiordy, niesamowite wodospady, czarujące wioski rybackie, ale przede wszystkim – zorza polarna. 

12. Urugwaj

Źródło: 360fx.it Źródło: 360fx.it

Jeden z najmniejszych krajów Ameryki Południowej wciąż nie jest popularnym kierunkiem podróży. Warto wybrać się tam, zanim zostanie odkryty przez hordy turystów. Montevideo – stolica Urugwaju – przyciąga kolonialną architekturą, a prowincja wyśmienitą kuchnią, która zdominowana jest przez światowej klasy wołowinę. 

Źródło: mensxp.com

  • best of polska mafa
  • kup