kultura

Wino, grill i muzyczne live acty. Ludzie z Fortu Vino opowiadają, co szykują w Forcie Mokotów

Rozmawiamy z Piotrem Karoniem i Michałem Dziubińskim, którzy stoją za Fortem Vino. To pierwsza klubo-winiarnia w Polsce, która ulokowała się na terenie Fortu Mokotów – warszawskiej miejscówki, która będzie wkrótce jedną z waszych ulubionych. I to nie tylko w nadchodzącym sezonie letnim.

Fort Mokotów to miejsce o niezwykłej historii i unikatowej architekturze – zielona enklawa w sercu miasta, której potencjał do niedawna był uśpiony. Dziś, dzięki nowemu gospodarzowi, mokotowski fort ponownie przyciąga kreatywne głowy i biznesy, które sprawiają, że będzie to jedna z waszych ulubionych miejscówek w Warszawie, nie tylko w czasie nadchodzącego letniego sezonu.

Na chwilę przed oficjalnym otwarciem przedstawiamy wam Fort Vino, klubo-winiarnię znajdującą się na terenie wspomnianego fortu, którą najlepiej opisują trzy słowa 'wino, grill, muzyka'. Aby przybliżyć ciekawy koncept tego miejsca rozmawiamy z jego twórcą, Piotrem Karoniem, i managerem – Michałem Dziubińskim.

Piotr Karoń i Michał Dziubiński Piotr Karoń i Michał Dziubiński

F5: Fort Vino tak naprawdę działa już od zeszłego roku. Powiedzcie proszę, dlaczego spotykamy się akurat teraz i co knujecie w tych pięknych, XIX-wiecznych murach? 

Piotr Karoń: Zeszły rok był badaniem możliwości tego miejsca. Uważnie obserwowaliśmy, co się dzieje na całym terenie Fortu Mokotów. Miejsce jest wyjątkowe i ma olbrzymi potencjał, który wcześniej nie był jednak dobrze i w całości wykorzystany.

Michał Dziubiński: Warto jednak zaznaczyć, że w przeszłości sporo się tu działo. Swego czasu to miejsce bardzo mocno żyło i było tak naprawdę jednym z ważniejszych zagłębi klubowych Warszawy.

P.K.: Tak, żyło i funkcjonowało jako miejsce mocno undergroundowe, imprezowe, ale pod kątem infrastruktury sam Fort Mokotów był mocno zaniedbany. Wraz z nowym gospodarzem przyszły dobre zmiany – zagospodarowanie przestrzeni, zadbana zieleń, usprawniona komunikacja wewnątrz terenu.

M.D.: To pierwszy, długofalowy pomysł na rozwój tego miejsca.

Co jeszcze spowodowało, że przed tymi zmianami zainteresował was mokotowski fort?

P.K.: Ja od paru lat importuję wino i początkowo miało być to miejsce na jego składowanie. Stare mury z połowy XIX wieku, z temperaturą nieprzekraczająca 10 stopni latem i zimą niespadającą poniżej 7 stopni, oferują do tego idealne warunki. Ale te dobre zmiany, które pojawiły się po drodze dały nam impuls i zielone światło do tego, żeby dalej tu inwestować.

Stwierdziliśmy, że to dobry moment, żeby dalej rozwijać to miejsce, wyciągać jego potencjał.

I tak powstał pomysł na Fort Vino, czyli miejsce skupiające się mocno na winie, ale nie tylko, bo promujące również kulturę, muzykę i świetne jedzenie. 

Fort Vino

Piotr, zatrzymajmy się na chwilę przy twojej winiarskiej historii, bo wiem, że nie od zawsze się tym zajmujesz.

P.K.: To prawda. Wino dojrzewało we mnie przez długi czas. Zawsze dużo podróżowałem ze względu na pasję żeglarską. Będąc kiedyś w Toskanii, a zarazem na etapie życia, kiedy pojawia się i wraca to pytanie: 'co dalej?', stwierdziłem, że właśnie piękna pasja winiarska będzie tym ciągiem dalszym. Nie traktuję jednak wina wyłącznie jako tematu biznesowego, choć jestem importerem, a jakiś czas temu założyłem też własną winnicę – Winnicę Karonii na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Podróżując i poznając różne zakamarki świata, zaobserwowałem, że niezależnie od miejsca wino łączy ludzi i w wielu przypadkach staje się sposobem na życie. Jak zostajesz winiarzem albo importerem wina, to ten produkt tworzy wokół ciebie pewną społeczność, klimat, wnosi o wiele więcej niż to, czym jest samo wino jako trunek.

A co było przed winem poza żaglami?

P.K.: Przez 18 lat pracowałem w różnych bankach, także na świecie. Przychodzi taki moment, że każdy szuka czegoś innego, czegoś nowego. I wtedy pomyślałem, że wino to faktycznie może być to. Profesjonalnie winem zajmuję się od trzech lat, piję i fascynuję się nim znacznie, znacznie dłużej (śmiech). Przygotowanie do pracy z winem zaczęło się również o wiele wcześniej – jeździłem po regionach winiarskich Europy, a pierwszą winorośl w naszej winnicy zasadziłem jakieś 8-10 lat temu.

To zbierasz już plony!

P.K.: Tak, zebraliśmy już 4 roczniki.

I jak?

Coraz lepiej. Pinot Noir z roku na rok wychodzi coraz ciekawsze. Widać, że nasze terroir, a więc specyficzny mikroklimat miejsca, gdzie uprawiamy winorośl, jest bardzo wdzięczne. W tej chwili winnica obsadzona jest szczepami Grüner Veltliner, Riesling, Saint Laurent i Pinot Noir, od którego wszystko się zaczęło. Z moim tatą, z którym założyliśmy winnicę, od początku postawiliśmy na gatunki jednolite, tradycyjne.

Polskie wino przechodzi obecnie bardzo dynamiczną ewolucję. Okazuje się, że można je u nas uprawiać nie tylko w regionie, który do tej pory uchodził za najlepszy i jedyny możliwy ku temu, a więc pod Zieloną Górą.

To już jest mit, bo polskie wino świetnie rozwija się także na Podkarpaciu, w okolicach Sandomierza, Wisły. Na Jurze Krakowsko-częstochowskiej, gdzie ja uprawiam wino, są już około 23 winnice! 

FVCC

Zatem podstawy do stworzenia najlepszego plenerowego wine baru macie konkretne!

M.D.: Fort Vino to też pewna misja. Chcielibyśmy, aby wino zaczęło kojarzyć się jako trunek dostępny i przystępny dla każdego. Wydaje mi się, że w Polsce, mimo dynamicznego rozwoju rynku winiarskiego, cały czas mocne jest przekonanie o tym, że to trunek drogi i dla ludzi z pewnego kręgu. A tak wcale nie jest i to chcemy pokazać, tworząc Fort Vino.

Jak konkretnie chcecie to zrobić?

P.K: Obalając pewien mit, chociażby ten związany z jego ceną. Wino jest najbardziej rozwijającym się segmentem, jeśli chodzi o alkohole w Polsce. To pokazuje, że ludzie coraz chętniej sięgają po nie zamiast piwa czy drinków. Jest też coraz więcej importerów, o wiele więcej niż chociażby 5 lat temu, w związku z czym także ceny mają już osiągalny dla wielu poziom.

Chcemy być jednym z pierwszych miejsc w Warszawie, które promuje jakościowe, butikowe wina i oferuje je gościom już za około 30 złotych za butelkę.

To z pewnością zachęci tych, którzy do tej pory z różnych, także tych przytoczonych wcześniej względów, sięgali częściej po inne alkohole. 

A czym są butikowe wina?

P.K.: Wina, które importuję, to wina nieprzemysłowe. Pochodzą tylko i wyłącznie z małych, rodzinnych winnic, które sam odwiedziłem, sam dokonałem całej selekcji. Z większością ich właścicieli i winiarzy przyjaźnię się, bywam u nich lub utrzymuję regularne kontakty. Mamy więc doskonałe warunki do tego, aby oferować naszym gościom jakościowe wina w naprawdę przystępnych cenach.  

FVV

Fort Vino to poza winem także grill i muzyka. Ale opowiedzcie jeszcze o tym niesamowitym otoczeniu, w którym to wszystko będzie miało miejsce.

P.K.: Mokotowski fort to wyizolowana, przepiękna enklawa bardzo blisko centrum miasta, w której nadal dominuje dzika natura.

Chcemy wyróżniać się więc przepięknym otoczeniem i XIX-wieczną, unikalną architekturą. Ten miks daje nam możliwość budowania wokół wina rozbudowanej propozycji, której integralną częścią jest kultura, sztuka, no i oczywiście muzyka.

M.D: Chcemy również promować styl zabawy przy winie. Stwierdziłem, że w naszym kraju przydałaby się tzw. klubo-winiarnia – pojemna formuła łącząca dobrą muzykę i kulturę, która bardzo pasuje do tego, co chcemy zaproponować gościom poprzez łączenie dobrej zabawy z tym eleganckim i jakościowym trunkiem.

Ja od zawsze działałem w sferze kultury, ale w tej nieoczywistej jej części, poczynając od organizowania pierwszych undergroundowych rave'ów, kiedy miałem lat 'naście'.

Kiedy spotkałem Piotra, postanowiłem zaimplementować to poprzednie doświadczenie w takim miejscu, w nowym formacie. Stąd nietypowy pomysł na nieoczywiste miejsce z winem.

A czy inspirowały was jakieś konkretne miasta europejskie i tego typu progresywne miejscówki, których tam jest więcej?

M.D.: Jeśli chodzi o mnie i część kulturalną, to na pewno Berlin.

P.K.: Mi Berlin jest również bliski.

Ale główną inspiracją w odniesieniu do Fortu Vino jest Austria, w której wychowywałem się wiele lat po urodzeniu. Austriacy mają w swojej kulturze, która blisko związana jest z winem, coś takiego jak ‚heuriger’.

To jest miejsce należące do winiarza i jego rodziny, rodzaj knajpy lub bardziej gospody otwartej sezonowo, w której serwuje się hurtowo wino z danej winnicy w towarzystwie lokalnych produktów i przekąsek. 'Heurigery' zawsze znajdują się właśnie w otoczeniu pięknej natury lub ciekawej architektury. Można je znaleźć zarówno w samym Wiedniu, na wzgórzach, ale i na jego obrzeżach i w każdej wsi. Do takich miejsc zjeżdżają się ludzie z okolic choćby po to, by spędzić tam kilka godzin, napić się wina i zjeść dobre rzeczy. 

FVV

Skoro już o jedzeniu – wy stawiacie przede wszystkim na grill.

P.K.: Tak, choć nie tylko. Przede wszystkim stawiamy na prostą kuchnię opartą na doskonałych produktach. W Polsce mamy ku temu już ogromne możliwości z masą doskonałych wytwórców, hodowców i dostawców. Mamy świetną wołowinę, doskonałą jagnięcinę czy fantastyczne przetwory. I ten doskonały polski produkt chcemy tu promować w formie wszelakiej. Będzie grill, będą przekąski i polskie tapasy. Mamy panią, która robi dla nas doskonałe pikle. Mamy również swojego rzeźnika, który dostarcza wędliny czy kiełbasy, także z dzika czy jelenia.

Właśnie jesteśmy w trakcie instalacji pieca chlebowego opalanego drewnem, w którym przyrządzać będziemy dania jednogarnkowe i duże sztuki mięs, jak i swoje pieczywo. W oparciu o nie w menu pojawią się także np. kanapki.

Powiedzcie proszę, jak zaaranżowaliście tę specyficzną przestrzeń?

P.K.: Teren, którym dysponujemy, ma sześć różnych poziomów. Zaczynając nawet od -1, we wnętrzu fortu, przez kolejne tarasy na samym forcie, które zaaranżowaliśmy na różne cele i sposoby. Jedna jest chilloutowy z leżakami, w innej części zupełnie nie ingerowaliśmy, i zostawiamy taką dziką łąkę piknikową. Będzie naprawdę super!

A jakie są dalsze plany na rozwój Fortu Vino?

M.D.: Na lato ściągamy dość znany już cykl filmowy 'Kino i Wino', który pasuje tu idealnie. Dodatkowo, stawiamy na połączenie muzyki elektronicznej z muzyką graną na żywo, więc będzie dużo live actów przygotowywanych specjalnie dla nas i naszej przestrzeni.

P.K.: Warto podkreślić, że Fort Vino nie jest miejscem sezonowym, będziemy funkcjonować przez cały rok, jesienią przenosząc się do samego fortu, gdzie zacznie działać restauracja z pełni funkcjonalną kuchnią i wine barem.

Zapraszamy wszystkich, którzy pokochają to miejsce. Jeśli macie coś do zaoferowania, pomysły do zaprezentowania to jesteśmy otwarci na wszelkie projekty.

Super! Dzięki za rozmowę i do zobaczenia w weekend otwarcia!

 

Już niedługo poinformujemy was o szczegółowych planach na weekend otwarcia Fortu Vino, który odbędzie się 9-10 czerwca pod hasłem 'Odkorkowanie sezonu'. Będziemy mieli dla was także niespodzianki z tej okazji, także stay tuned!

Z Piotrem i Michałem rozmawiała Natalia Kamieńska 

  • best of polska mafa
  • kupprenumerata