Polskie książki kulinarne w pierwszej trójce najlepszych tytułów kulinarnych świata!

Podczas finałowej gali 22. edycji Gourmand World Cookbook Awards, nazywanej w branży 'kulinarnymi Oskarami', dwóm polskim tytułom przyznano aż 3 nagrody!

Przyznawane od 1995 roku najlepszym książkom (zarówno w wydaniu drukowanym, jak i cyfrowym) oraz programom kulinarnym nagrody Gourmand World Cookbook Awards uznawane są za jedne z ważniejszych i najbardziej prestiżowych w branży. Tegoroczna gala odbyła się w Yantai w Chinach.

'Suwała, Baron i inni. Przepisy i opowieści' zdobyła trzecie miejsce w kategorii Chef, natomiast książka 'Polish Culinary Paths' otrzymała dwa grand prix w kategoriach Diplomatic Gastronomy (Embassy Cookbook) i Eastern Europe Cuisine.

Pierwszy tytuł to dzieło kilku autorów: Aleksandra Barona (Solec 44), Pawła Suwały (Campo), Grzegorza Kwapniewskiego (Crazy Butcher), Dariusza Wolszczaka (Pan Sandacz) i Juliana Karewicza (barman, miksolog). Na stronach pięknie wydanej przed Wydawnictwo Dwie Siostry książki, panowie dzielą się swoimi przepisami okraszonymi wspaniałymi opowieściami o kuchni i produktach, które szczególnie sobie upodobali. Na równi z autorami należy wymienić Igora Haloszkę, którego oryginalne zdjęcia są najlepszą możliwą oprawą wizualną tych historii.

fot. Igor Haloszka fot. Igor Haloszka

'Polish Culinary Paths' Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek, specjalistki od kultury azjatyckiej i badaczki kuchni, to opowieść o historii kuchni polskiej i krótki przewodnik po produktach.

Książka ukazała się aż w czterech językach – angielskim, koreańskim, chińskim i japońskim – na zlecenie Ministra Spraw Zagranicznych. 

W Polsce wydana przez Hanami jest zbiorem podań, legend o potrawach i przysmakach z odwołaniami do literatury i sztuki oraz szesnastoma prostymi przepisami.

 

Tekst: Natalia Kamieńska

źródło fot. facebook.com źródło fot. facebook.com
  • best of polska mafa
  • kupprenumerata