marka

5 najlepszych polskich marek ceramicznych [KONKURS]

Polska ceramiką stoi – możemy się pochwalić wieloma małymi autorskimi pracowniami, które produkują niezwykle oryginalne naczynia. Poznajcie 5 twórców, których produkty zatrzymają przy stołach Waszych gości na dłużej.

1. Åoomi Design Studio

Prostota, funkcjonalność, estetyka i ponadczasowość – te 4 słowa najlepiej opisują studio Åoomi, w którym projekty tworzą dwie przyjaciółki: Patrycja Szymura i Sara Makuch. Każda z nich ukończyła inny kierunek studiów (projektowanie produktu, grafika, tkanina), dzięki czemu mogą realizować projekty z różnych dziedzin. Głównym rezultatem pracy tego interdyscyplinarnego zespołu jest jednak ceramika. Ich kolekcje inspiruje skandynawski minimalizm i struktura kamieni oraz minerałów – dlatego wszystkie ręcznie robione naczynia mają delikatne odcienie szarości i niebieskości.

Jedynym zdobieniem wykorzystywanym przez studio jest delikatne nakrapianie i nieregularne zanurzanie w kolorze.

Z tego powodu każdy kubek czy talerz Åoomi jest wyjątkowy i niepowtarzalny.

fot. Agata Dimmich @passionshake fot. Agata Dimmich @passionshake
ceramika
Aoomi

2. krykihoki

'KRYKIHOKI to nic innego jak bazgroły, na wszystkim i wszędzie. Porcelanie i Ceramice. Tak, chce pokryklać Wasz świat' – tak pisze o swojej twórczości założycielka pracowni krykihoki, której nazwa wywodzi się z gwary śląskiej. Jeśli jednak bazgroły do tej pory kojarzyły wam się z czymś nieestetycznym, tak dzieła Agnieszki Bratek całkowicie zaprzeczają temu wyobrażeniu.

Kubki i miseczki autorstwa Agnieszki zdobią urocze, minimalistyczne rysunki oddające zarys niedźwiedzich pyszczków lub też delikatne, kolorowe kropki udające confetti.

Oprócz wzorów, które są już znakiem rozpoznawczym tej pracowni, można również zamówić ceramikę z własnym napisem, który będzie dopasowany do okazji i charakteru właściciela.

Produkty krykihoki zamówisz tutaj.

kryki
kryki
kryki

3. JAD

Gdy malarka Joanna Fluder urodziła swoje pierwsze dziecko, z czasem zamieniła swoją kuchnię w pracownię, w której tworzyła dodatkowo po godzinach. W tamtym momencie pojawiła się okazja do rozpoczęcia przygody z całkiem nowym materiałem – zaczęła bowiem rysować na swojej starej, zdekompletowanej porcelanie. W ten sposób powstała marka JAD – Joanna And Dishes – która do dziś wykorzystuje porcelanę pochodzącą z odzysku. Celem jest nadanie jej drugiego i znacznie bardziej kolorowego życia.

Po pracach autorki od razu widać, że jest miłośniczką egzotyki.

Na talerzach i kubkach znajdziemy przedstawienia rajskich plaż, egzotycznych zwierząt i kwiatów, a także roznegliżowanych postaci. Malarska kreska idealnie tu współgra z luźnym, wakacyjnym klimatem. Aż szkoda jeść z takich dzieł sztuki!

Produkty JAD kupicie tutaj.

jad
jad
jad

4. Mano Ceramics

Materiałem, na którym bazuje pracownia Mano Ceramics to kamionka i porcelana – główną techniką produkcyjną jest zatem koło garncarskie.

Niepowtarzalne, ręcznie robione naczynia są ukłonem w stronę tradycji projektowania.

Najlepszym tego przykładem jest seria filiżanek odwołujących się do sztuki bauhausu i modernizmu, a także elegancka kolekcja 'All inclusive – garnitur stołowy', która jest inspirowana szkłem kryształowym i trafi w gusta perfekcjonistów dbających o każdy detal podczas podawania do stołu.

Produkty Mano Ceramics kupicie tutaj.

wazon
mano
mano

5. Mleko Living

Twórcami małej pracowni projektowej z Krakowa są Katarzyna Gołuszka i Michał Załuski, którzy tworzą przedmioty jednocześnie piękne, jak i użyteczne. Produkcja tej wyjątkowej ceramiki przebiega w fabryce kamionki na Śląsku.

'Canvas' to pierwsza kolekcja tego projektowego duetu – powstała zaledwie kilka miesięcy temu, a już dowiedziały się o niej znaczące serwisy zajmujące się designem.

Nic dziwnego, intrygująca sesja zdjęciowa przedstawia naczynia w sposób niezwykły. Przede wszystkim dobrze podkreśla ich minimalizm, bo w założeniu produkty Mleko Living mają być przede wszystkim proste – tak jak prosta i harmonijna powinna być nasza codzienność. Połączenie kojącej formy, piękna materiału (transparentne szkliwo) z użytecznością to zasługa architektonicznego doświadczenia twórców, którzy są niezwykle wrażliwi nie tylko na estetykę, ale i funkcjonalność. Kasia i Michał wierzą w ideę posiadania  w życiu mniejszej liczby przedmiotów, ale za to starannie wybranych i naprawdę potrzebnych.

Produkty Mleko Living możesz kupić tutaj.

fot. Michaela Metesová fot. Michaela Metesová
fot. Michaela Metesová fot. Michaela Metesová
fot. Michaela Metesová fot. Michaela Metesová

UWAGA! MAMY KONKURS!

Do wygrania kubek krykihoki, a także cukiernica od Mano Ceramics! Wystarczy, że napiszecie pod postem (tutaj, nie na Facebooku), jakie naczynie przydałoby się Wam w kuchni. Wcielcie się w rolę projektantów i zaproponujecie rozwiązanie, które do tej pory nie powstało, a mogłoby się okazać niezwykle pożyteczne. Dwie najciekawsze odpowiedzi wybierzemy w piątek o godz. 15:00!

  • stylewatch
  • best of polska mafa
  • kupprenumerata