rynek

F5 Gryzie: Bar Gdański

Gastronomiczne relikty PRL-u wracają w nowej odsłonie. Tym razem reaktywacji doczekał się Bar Gdański na warszawskim Muranowie. Kulinarna część redakcji F5, reprezentowana przez Natalię Kamieńską, postanowiła sprawdzić, jaki panuje tam klimat oraz jak wypada tamtejsze menu.

Bar Gdański powstał w latach 50. ubiegłego wieku, by służyć ludowi pracującemu stolicy. Jeden z bardziej kultowych barów mlecznych w ostatnich latach podupadł jednak i groziło mu zamknięcie, do czego ostatecznie doszło.

Możliwości wynajmu tej historycznej dla warszawskiej gastronomii przestrzeni nie mógł przepuścić Kamil Hagemajer, który kierowany misją przywracania barów mlecznych ma już na swoim koncie m.in. udaną reaktywację Baru Prasowego na ulicy Marszałkowskiej. 

10 maja Bar Gdański zaprezentował się w nowej odsłonie, która jest połączeniem klimatu lat 50. z nowoczesnością i płynnie je scala ze sobą. 

Nowe wnętrze i oryginalna posadzka Baru Gdańskiego Nowe wnętrze i oryginalna posadzka Baru Gdańskiego

Podobnie jak w przypadku Baru Prasowego, i tu zachowano jak najwięcej pierwotnych elementów: posadzki, dekory, charakterystyczny sposób wykończenia. Projekt wnętrza, autorstwa pracowni Sojka & Wojciechowski, zakładał zachowanie ducha idei wczesnych barów mlecznych. Jest więc modernistycznie i... żółto. Ale to nie fanaberia architektów, a świadome nawiązanie do oryginału, w którym również dominował ten kolor.

Stosunkowo wąski układ przestrzeni zainspirował do przywrócenia typowego rozwiązania z czasów 'kolejkowych' – oddzielne wejście dla wchodzących i oddzielne wyjście dla wychodzących, które pozwalają na sprawną komunikację i szybą obsługę. 

Niech więc nie zrazi was kolejka, która po tygodniu od otwarcia, nadal wije się przed drzwiami nowego Baru Gdańskiego. My odwiedziliśmy Gdański już dwa razy i mamy parę argumentów, które z pewnością przekonają was, że warto postać chwilę w tej kolejce.

Menu Baru Gdańskiego Menu Baru Gdańskiego

W menu Baru Gdańskiego znajdziecie wszystkie tradycyjne pozycje typowe dla barów mlecznych – zupy, pierogi, naleśniki, kluski czy wszelkiej maści kotlety, które obowiązkowo idą w parze z zestawem surówek i ziemniakami, kaszą gryczaną lub ryżem do wyboru. Są też śniadania i propozycje wege. 

CO zjadłam?

W dniu otwarcia, kiedy z tutejszej kuchni wychodziły kolejne bemary wypełnione darmowymi frykasami do spróbowania, na mój talerz 'degustacyjny' trafił pieróg ruski, wątróbka z cebulką i klops drobiowy. Złapałam też miskę pomidorowej

Talerz 'degustacyjny' Talerz 'degustacyjny'

Pomidorowa pomidorowej nie równa – to wiadomo nie od dziś – ale ta powinna zaspokoić smak nawet najbardziej radykalnych jej wyznawców. A skoro już przy gastro-wyznaniach jesteśmy, ja niżej podpisana recenzująca, wątróbki od późnego dzieciństwa, kiedy to jadałam ją na kilogramy, już nie tykam. Klasyczny przesyt tematu, przez który dziś jest to jedyny rodzaj podrobów, których nie szukam z wytęsknieniem i cieknącą ślinką w menu restauracji. Bar Gdański postawił mnie jednak przed talerzem dokonanym, i co?

I tym samym ten reaktywowany bar mleczy jako drugi trafia na moją krótką listę miejsc, gdzie wątróbkę zjem ze smakiem!

Idealnie usmażona i zapewne wcześniej wymoczona w mleku, dzięki czemu pozbawiona nieprzyjemnego posmaku, podana jest ze słuszną ilością miękkiej cebulki i majeranku. Z równie dużym apetytem powtórzę też tutejsze klopsy drobiowe, bogato przyprawione drobniutko pokrojoną marchewką i masą zieleniny. A z ruskimi jest trochę jak z tą pomidorową – każdy ma swoje ulubione i te, ze względu na zachowawczą ilość pieprzu w farszu, do moich naj narazie się nie zaliczają. 

Przy drugim podejściu i już w indywidualnych porcjach, na talerzach znalazły się: kluski śląskie z sosem grzybowym (alternatywą tego dnia był sos serowy), kotlet mielony zawijany w plastry boczku i...wątróbka!

Mielony, wątróbka i kluski śląskie z dodatkami Mielony, wątróbka i kluski śląskie z dodatkami

Tym razem świadomie już zamówiona wątróbka została zjedzona w całości i ze smakiem, po szczegóły odsyłam więc powyżej. O kluskach śląskich z Baru Gdańskiego będę chyba śnić po nocach, a już na pewno o intensywnie grzybowym, aromatycznym i o dziwo wcale nie takim ciężkim sosie, który im towarzyszył. Mielony zawinięty w plastry boczku wydał mi się nieco awangardową propozycją, pojawił się więc na stole z czystej ciekawości, bo klasyczną wersję brałabym bez zastanowienia (tego dnia takowego w menu Gdańskiego nie było). Jakkolwiek dziwnie wyobrażałam sobie to danie, to temu poprawnemu mielonemu (w moim przypadku to znowu 'case' pomidorowej i ruskich) towarzyszył jeden i nie za gruby plaster dobrego boczku, który głównemu bohaterowi nadał soczystości i fajnego posmaku. 

A na deser? Na deser wjechała szarlotka i z czysto sentymentalnych powodów pucharek z kolorowymi galaretkami, owocami i bitą śmietaną.

Pucharek galaretek i domowa szarlotka Pucharek galaretek i domowa szarlotka

Galaretki, owoce i bita śmietana to klasyk, który polecam zamówić i spróbować tylko i wyłącznie z tych samych powodów, dla których ja to zrobiłam. Za to domową szarlotkę bierzcie garściami! Co prawda samemu ciastu nie służy przechowywanie w lodówce, z której jest podawana, bo jest nieco suche, ale idealnie dopełnia je soczyste, cynamonowe i dość słodkie nadzienie z jabłek. 

Z CZYM jadłam?

napoje

Jedyny słuszny wybór w Barze Gdańskim to oczywiście kompot owocowy za 2 zł. Nieco słodki, być może celowo, więc za dopłatą 1,5 zł możecie sięgnąć po wodę Olszynkę, którą można rozrzedzić tę zawartość cukru. No albo wybrać jeszcze słodszą opcję, czyli jedną z kultowych oranżad pod kapslem.

I JAK? 

dgd

Na otwarcie Baru Gdańskiego czekałam niecierpliwie. Bary mleczne to znacząca cześć kulinarnej historii tego miasta. Fakt, że powracają w nowoczesnym wydaniu, a jednocześnie w niezmienionej formule i z poszanowaniem tradycji, to wspaniała i społecznie ważna sprawa. Szybko, tanio i treściwie – w niewielu miejscach dziś jedzenie jest po prostu pożywieniem. Co więcej, powrót Gdańskiego to szansa na odkrycie na nowo Muranowa, który wciśnięty między Centrum a Żoliborz, do tej pory był nieco na marginesie kulinarnej i turystycznej mapy miasta. Zjedzcie więc w Barze Gdańskim i pójdźcie na długi spacer po jego urokliwych zakamarkach!  

 

Bar Gdański, ul. Andersa 33, Warszawa

Jadła, recenzowała i fotografowała: Natalia Kamieńska

  • best of polska mafa
  • kupprenumerata