rynek

Stare meble IKEA osiągają ceny rzędu 250 tys. zł. Sprawdź, czy nie kurzą się w twojej piwnicy

Meble IKEA nie zawsze są tanie. Klasyczne modele osiągają obecnie na aukcjach zawrotne ceny.

IKEA każdego roku wypuszcza około 2,5 tys. nowych produktów i chyba każdy z nas ma w domu coś kupionego w sklepach szwedzkiej marki. Okazuje się jednak, że meble IKEA znajdują się także w posiadaniu kolekcjonerów designu. Niektóre produkty zyskały z czasem status kultowych i w ostatnich latach osiągają na aukcjach zawrotne ceny, dotyczy to oczywiście modeli, które produkowane były bardzo dawno albo w krótkich seriach. Należy do nich fotel (na zdjęciu głównym), który marka wypuściła w 1944 roku - niedługo po otwarciu pierwszego sklepu, które miało miejsce w 1943 roku.

Wówczas fotel nie kosztował dużo, ostatnio jednak zaczął się pojawiać na aukcjach sztuki i designu na całym świecie, gdzie osiągnął zawrotną cenę 50 tys. funtów (ok. 250 tys. złotych).

Regał (na zdjęciu poniżej) wyprodukowany w połowie ubiegłego wieku jest znacznie tańszy, ale wciąż nie są to ceny, które utożsamiamy ze sklepami IKEA - obecnie można kupić za 3 tys. funtów, czyli niemal 15 tys. złotych.

ikea1

Starsze produkty IKEA rzeczywiście były dobrze wykonane i przeszły próbę czasu – mówi Pontus Silfverstolpe z domu aukcyjnego Barnebys. W jego katalogu znajduje się obecnie aż 77 mebli z IKEA.

Meble kupowane na aukcjach zwykle nie były bardzo popularne w swoim czasie, a ich produkcja została szybko przerwana.

Oznacza to, że na świecie istnieje niewiele egzemplarzy, które zachowały się w dobrym stanie, a to dla kolekcjonerów prawdziwa gratka. Niektóre z tych mebli to efekt współpracy marki ze sławnymi wówczas projektantami – tak jak krzesła Vilbert (na zdjęciu poniżej), autorstwa przez duńskiego projektanta Vernera Panton. Kiedy w 1993 roku trafiły do sklepów IKEA kosztowały 60 funtów (ok. 300 złotych), obecnie na aukcjach osiągają ceny rzędu 700 funtów (3,5 tys. złotych).

ikea3

Podobnie jest w przypadku skórzano-stalowych foteli projektu Karin Mobring (na zdjęciu poniżej), które obecnie kosztują 845 funtów (ok. 4,3 tys. złotych).

Najchętniej poszukiwane meble osiągają na aukcjach dziesięciokrotnie wyższe ceny niż te, za które sprzedawano je w sklepach - mówi rzecznik prasowy domu aukcyjnego Barnabys.

Na aukcjach sprzedawane są jednak nie tylko meble. Pochodzący z 1990 roku 18-częściowy serwis obiadowy Nejlika został ostatnio sprzedany za ponad 1,1 tys. funtów (ok. 5,5 tys. złotych).

Źródło: Evening Standard

ikea4
ikk
  • zamów
  • kup