kultura

Padł aukcyjny rekord za obraz Basquiata. Zobacz portret sprzedany za 110 mln dolarów

To się nazywa zysk! Wylicytowany wczoraj obraz powstał w 1984 roku i został wówczas sprzedany małżeństwu nowojorskich kolekcjonerów sztuki za 19 tys. dolarów.

Portret autorstwa amerykańskiego artysty, który był prekursorem współczesnego graffiti, a następnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych reprezentantów nowego ekspresjonizmu w malarstwie, został sprzedany na aukcji Sotheby's w Nowym Jorku za rekordową cenę. Obraz Jean-Michela Basquiata kupił za 110,5 mln dolarów Yusaku Maezawa – potentat japońskiego handlu internetowego oraz znany kolekcjoner sztuki, obecnie jeden z najbogatszych Japończyków.

Kwota, którą zapłacił kolekcjoner jest najwyższa w historii, jeśli chodzi dzieło amerykańskiego twórcy. Płótno autorstwa Basquiata stało się też szóstym najdroższym obrazem na świecie.

Nabywca obiecał, że udostępni dzieło w muzeum w swojej rodzinnej miejscowości, czyli Chiba na wyspie Honsiu. Warto dodać, że nie jest to pierwszy zakupiony przez Maezawę obraz tego twórcy – w ubiegłym roku milioner kupił inny obraz, płacąc 57,3 mln dolarów.

Jean-Michel Basquiat, Untitled, 1982. Jean-Michel Basquiat, Untitled, 1982.

Dzieła Basquiata, który w swojej twórczości łączył wpływy ekspresjonizmu, komiksów, sztuki ulicznej oraz elementy kultury afrykańskiej, cieszą się dziś coraz większym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów sztuki.

Obrazy przyjaciela Andy'ego Warhola zresztą od samego początku jego twórczości pojawiały się na aukcjach i największych wystawach – od 1982 roku regularnie wystawiał je w galeriach na Manhattanie. Wspólnie z ikoną pop-artu stworzyli ponad 100 obrazów. Wylicytowany wczoraj obraz powstał w 1984 roku i został wówczas sprzedany małżeństwu nowojorskich kolekcjonerów sztuki za cenę 19 tys. dolarów.

Źródło: sosm.pl

Yusaku Maezawa z zakupionym dziełem Yusaku Maezawa z zakupionym dziełem
  • best of polska mafa
  • kupprenumerata