media

Litwa dała azyl gejom, którzy uciekli z Czeczenii

Myślicie, że polski rząd byłby gotowy na taki ruch?

Na przełomie marca i kwietnia rozpoczęły się w Czeczenii masowe aresztowania mężczyzn podejrzanych o homoseksualizm. Podejrzani umieszczeni zostali w specjalnych obozach, w których są bici oraz poddawani torturom. Według doniesień niezależnej rosyjskiej gazety 'Nowaja Gazieta' na terenie Czeczenii istnieje co najmniej 6 takich tajnych więzień.

Czeczeńscy homoseksualiści zmuszeni są więc do szukania azylu poza granicami kraju.

Wiarygodne raporty donoszą, że niektórzy z tych mężczyzn byli bici, a nawet torturowani. Stany Zjednoczone kategorycznie potępiają prześladowanie osób ze względu na ich orientację seksualną – powiedział niedawno rzecznik Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych. Jednak w ostatnich dniach USA odmówiło przyznania wiz 40 gejom, którzy uciekli z Czeczenii.

Pierwszym krajem, który zaoferował azyl czeczeńskim homoseksualistom okazała się Litwa.

Rosyjska agencja prasowa Interfax donosi, że dwójce mężczyzn z Czeczenii wydano właśnie litewskie wizy.

Tamtejszy minister spraw zagranicznych Linas Linkevičius mówi, że powodem wydania dokumentów było właśnie prześladowanie tych mężczyzn ze względu na ich orientację seksualną. – Konsekwentnie podnosimy tę kwestię zarówno w Unii Europejskiej, jak i w strukturach Rady Europy – w odniesieniu do możliwości udzielenia pomocy, jak i, w razie konieczności, azylu – dodaje Linkevičius.

Źródło: Dazeddigital, LGBTQ nation

  • zamów
  • kup