marka

5 najpiękniejszych włoskich aut w historii

Włosi zawsze byli mistrzami designu. Potrafią to udowodnić również w dziedzinie motoryzacji. Oto 5 najpiękniejszych włoskich samochodów.

Włoska motoryzacja nie ma w naszym kraju najlepszej prasy. Główną przyczyną jest fakt, że Włosi bywają oceniani przez pryzmat samochodopodobnych produktów znad Wisły, które produkowano na włoskiej licencji. Jednak w rzeczywistości mieli oni niewielki wpływ na produkowane w Polsce 'maluchy' lub 125p. Poza tym realia gospodarki centralnie sterowanej nie skłaniały do dbałości o jakość, a braki materiałowe były codziennością. Można różnie oceniać włoskie auta, jednak z reguły ich mocną stroną jest design. To właśnie na Półwyspie Apenińskim zlokalizowane były takie słynne biura projektowe jak Bertone czy Giugiaro.

Włosi potrafią wypracować własny styl, jednocześnie odpowiadając na trendy danej epoki.

Przygotowaliśmy dla was listę 5 najpiękniejszych włoskich aut. Jest ona mocno subiektywna i celowo pomija takie marki jak Ferrari, Lamborghini czy Maserati, bo zawsze będą one poza zasięgiem przeciętnego Kowalskiego czy Rossiego.

5. Lancia Fulvia Coupe

fulvia

Lancia odchodzi w niebyt i żegnamy ją z żalem. Zgoda, ostatnie lata upływały pod znakiem mezaliansu z Chryslerem, ale kiedyś Lancia potrafiła stworzyć modele, które rozpalały wyobraźnię fanów motoryzacji. Delta Integrale czy Stratos zrewolucjonizowały sporty motorowe, a Lancia Ypsilon pokazała jak stylowe może być auto miejskie. Nasz designerski typ to Lancia Fulvia Coupe, która zachwyca pięknymi kształtami i eleganckim charakterem.

4. De Tomaso Pantera

pantera

Po aucie o tej nazwie ciężko spodziewać się rodzinnego auta klasy SUV. Pantera jest wulgarna i nieco przerysowana, ale z czasem mocno zyskuje. Gdyby przy wyborze najlepszego auta sportowego kierować się jedynie designem, Pantera byłaby w absolutnej czołówce.

3. Innocenti 950 S

innocenti

Innocenti to marka, której próżno szukać w świecie dzisiejszej motoryzacji. Nawet w czasach swej chwały nie należała do gigantów, ale nie oznacza to, że może być całkowicie pominięta. W latach sześćdziesiątych oferowała bowiem model 950 S, który był uroczym, małym roadsterem. Może i auto ma raptem 50 koni mechanicznych, ale trudno wyobrazić sobie lepszy pojazd na trasę z Palermo do Castellamare del Golfo.

 

2. Autobianchi A112

a112

Włochy to raj dla małych aut. W dużej mierze jest to związane ze specyfiką włoskich miast pociętych siatką wąskich ulic. Ich zabytkowy charakter utrudnia jakąkolwiek przebudowę, w związku z czym priorytetem jest samochód, który wszędzie zaparkuje. Świetnym małym autem o atrakcyjnym designie jest Autobianchi A112. Auto ma w sobie pewien ponadczasowy sznyt, dzięki czemu może być porównane z Mini. Gdy debiutowało, wyglądało bardzo nowocześnie, a i dziś potrafi ująć klasycznym kształtem bez zbędnych ozdobników.

1. Alfa Romeo GTV6

gtv6

Wszyscy znamy dowcipy o Alfa Romeo. Wszyscy też wiemy, że te auta rzeczywiście nie szokowały jakością i precyzją wykonania. Ciężko jednak znaleźć inną markę, która w swym portfolio miałaby tyle aut o zniewalającym wyglądzie. GTV6 to auto, które swym designem bije inne auta na głowę.

  • zamów
  • kup