kultura

Naukowcy tłumaczą, dlaczego powinniśmy czytać na głos nawet kilkumiesięcznym dzieciom

Najnowsze badania dowodzą, że czytanie na głos ma pozytywny wpływ na rozwój nawet kilkumiesięcznych dzieci.

Badania przeprowadzone zostały przez amerykańskich naukowców w grupie 250 mam i ich dzieci. Obserwacje rozpoczęły się, gdy dzieci miały 6 miesięcy i trwały do czasu, gdy ukończyły 4,5 roku. Naukowcy sprawdzali, jak często w ciągu tygodnia mamy czytały swoim pociechom. Ważna była jednak nie tylko sama częstotliwość, ale także jakość tego procesu – na przykład objaśnianie dzieciom obrazków znajdujących się w książkach. Badacze zgodnie stwierdzili, że połączenie tych dwóch elementów miało znaczący wpływ na rozwój dzieci – a konkretnie na umiejętności czytania i pisania.

Co więcej, czytanie na głos sprzyjało także rozmowom. To niezwykle ważna kwestia – naukowcy podkreślają bowiem, że konwersacje są kluczowym elementem sprzyjającym nauce mówienia i czytania.  

dziecko1

Wyniki badań są także zgodne z zaleceniami Amerykańskiej Akademii Pediatrii, która zachęca rodziców do czytania swoim dzieciom od momentu narodzin aż do okresu przedszkolnego. Pozytywne skutki lektury potwierdzają także zdjęcia z rezonansu magnetycznego mózgów dzieci w wieku przedszkolnym.

Okazuje się, że dzieci, którym rodzice regularnie czytają na głos książki, mają bardziej rozwinięte ośrodki mózgu odpowiadające za rozumienie narracji i wizualizację obrazów.

Inne badania dowodzą, że dzieci dorastające w domach, w których znajduje się przynajmniej 500 książek, mają aż 20 razy większe szanse na ukończenie studiów niż ich rówieśnicy wychowujący się w domach pozbawionych lektur.

To co, wiecie już jak spędzić dzisiejszy wieczór z dziećmi?

  • zamów
  • kup