kultura

5 europejskich filmów z tegorocznego festiwalu w Cannes, na które warto czekać

Przyglądamy się tytułom, które już niedługo mogą zawładnąć wyobraźnią wybrednych kinomanów. 

W Cannes rozpoczęła się właśnie 70. edycja jednego z najważniejszych festiwali filmowych na świecie. Spośród bardzo wielu produkcji (pełny spis znajdziecie tutaj) wybraliśmy pięć europejskich propozycji, które mają potencjał na to, by stać się dziełami kultowymi.

1. 'Happy End', reż. Michael Haneke

Oszczędna promocja nowego filmu Michaela Hanekego niezwykle zaostrzyła apetyty widzów i krytyków. Skoncentrowana na życiu zamożnej rodziny historia daje nadzieję na intensywny emocjonalnie obraz, będący skrzyżowaniem niedawnej 'Miłości' z 'Dyskretnym urokiem burżuazji' Luisa Bunuela. Warto dodać, że w produkcji wystąpią między innymi Isabelle Huppert i Jean-Louis Trintignant. 

2. 'Based On A True Story', reż. Roman Polański

Ekranizacja książki 'Prawdziwa historia' w reżyserii Romana Polańskiego może być hitem. Znakomity marketingowo plakat, będący zajawką intensywnej i specyficznej relacji wypalonej pisarki i jej psychofanki (w tych rolach Eva Green oraz Emmanuelle Seigner), daje nadzieję na to, że artyzm i kontrowersje będą tu szły ręka w rękę. Zresztą o większego specjalistę od generowania rozgłosu trudno. 

3. 'Loveless', reż. Andriej Zwiagincew

Pamiętacie świetnego 'Lewiatana'? Tym razem Andriej Zwiagincew skupił się na sportretowaniu trudnej relacji dążącego do rozwodu małżeństwa. W efekcie sprzeczek i awantur syn skłóconej pary ucieka z domu. Brzmi banalnie? Takie recenzje dowodzą, że tylko na pozór. Obietnica mrocznej atmosfery i niesamowitego klimatu produkcji zanurzonej w rosyjskich realiach sprawia, że już teraz możemy zacierać ręce! 

4. 'The Square', reż. Ruben Ostlund

Szczypta abstrakcji, czarnego humoru i gorzkiej prawdy o społeczeństwie. Czy taka mieszanka nie brzmi zachęcająco? Zważywszy, że 'The Square' wyjdzie spod ręki mającego doświadczenie w wywlekaniu na duży ekran zróżnicowanych emocjonalnych wiwisekcji Rubena Ostlunda (świetny 'Turysta'), można liczyć na bardzo dosadne, a przy tym gustowne kino. W rolach głównych wystąpią Elisabeth Moss i Dominic West. 

5. 'Let The Sunshine In', reż. Claire Denis

Cannes2

Jesteście fanami niekonwencjonalnych produkcji? Powinien więc was zainteresować obraz, który jest adaptacją semiologicznej książki Rolanda Barthesa 'Fragmenty dyskursu miłosnego'. W tej budowanej z narracyjnych skrawków opowieści zobaczymy między innymi Juliette Binoche i Gerarda Depardieu. Czy jest tu potencjał na nową 'Synekdochę, Nowy Jork'? Kto wie.

A wy na jakie tytuły czekacie najbardziej?

Tekst: Wojciech Michalski

  • zamów
  • kup