rynek

7 kursów, na których nauczysz się pracy z drewnem i nie tylko ! KONKURS !

Ludzie spędzający czas w biurach tęsknią za namacalnymi efektami swojej pracy. Dlatego coraz częściej szukają kursów, na których mogą nauczyć się stolarki, renowacji mebli i nie tylko. Mamy dla was do wygrania wart 4 tys. zł warsztat we francuskim Domaine de Boisbuchet, który poprowadzi Sigga Heimis, jedna z głównych projektantek IKEA.

1. Wióry Lecą - Warszawa (Skwer Gwiazda Polski) i Podlasie (Ossolin 19, powiat siemiatycki)

wióry lecą

Ekipa 'Wióry lecą' dłubie w drewnie i z sukcesem dzieli się tą frajdą z innymi. Szczególnie ciepło myśli o kobietach, ale do majsterkowania i realizowania własnych pomysłów na meble, dodatki i prezenty zachęca również mężczyzn. Zaprasza na warsztaty, kursy i imprezy stolarskie oraz zajęcia z tapicerki i renowacji mebli. Latem ekipa Wiórów organizuje warsztaty w malowniczym miejscu na Podlasiu (pierwszy turnus odbędzie się w dniach 24-30 czerwca), gdzie można przyjechać na weekend lub na cały tydzień.

Organizatorzy mają do dyspozycji dom ze świetnie wyposażonym warsztatem, w którym można zrealizować naprawdę ambitne projekty oraz skryte drewniane fantazje.

W programie również elementy renowacji i tapicerka mebli dla chętnych. Ekipa organizuje też oczywiście kursy stacjonarne w Warszawie, w tym zajęcia jednorazowe, weekendowe oraz 2-miesięczne (30 godzin) i 3-miesięczne (45 godzin), których uczestnicy spotykają się raz w tygodniu. Zapisy i szczegóły tutaj.

2. RebelMebel - Wrocław (al. I. J. Paderewskiego 35)

RebelMebel

Wrocławski RebelMebel to manufaktura rzemieślnicza, która zajmuje się wyszukiwaniem i przerabianiem staroci na piękne, solidne i dobrze wykończone sprzęty codziennego użytku. O jakość odnawianych przedmiotów dba rzemieślnik z prawdziwego zdarzenia, natomiast o design, kolory i faktury - profesjonalny projektant. W myśl zasady nie pozjadaliśmy wszystkich rozumów, wciąż się uczymy i rozwijamy, aby później zdobytą wiedzą dzielić się z uczestnikami naszych warsztatów.

Ekipa RebelMebel organizuje też cykliczne, 2-dniowe warsztaty. Kurs składa się z części teoretycznej i praktycznej.

Pierwsza to wykład połączony z pokazem zdjęć mebli przed i po renowacji, rozmowa o metodach zastosowanych przy renowacji, wstęp do budowy mebli, pokaz mebla na żywo po renowacji, informacje o giełdach, hurtowniach tapicerskich i meblarskich oraz podpowiedzi jak zabrać się za renowacje we własnym domu przy użyciu amatorskich narzędzi z marketów budowlanych. W trakcie zajęć praktycznych każdy z uczestników będzie miał szansę oczyścić swój mebel, przygotować go do prac tapicerskich, ocenić zakres niezbędnych prac, dobrać odpowiednie narzędzia, rozmontować mebel tak, żeby go nie zniszczyć, uzupełnić ubytki i uszkodzenia, skleić i zmontować mebel, dobrać wykończenie (lakier, wosk, olej) oraz nauczyć się, jak pielęgnować drewno. Warsztaty będą odbywać się w każdy poniedziałek i wtorek czerwca oraz lipca na terenie wrocławskiej Przestrzeni przy al. J.I.Paderewskiego 35 w godzinach od 10.00 do 18.00. Więcej szczegółów tutaj i pod mailem .

3. Art Wood Kawkowo - Stare Kawkowo

Art Wood Kawkowo

Pracownie drewna w Starym Kawkowie stworzył Darek Zboina, artysta i rzemieślnik, który 3 lata temu porzucił korporację i wyprowadził się z Warszawy, by zamieszkać na Warmii. Darek zajmuje się eko-designem, tworząc unikalne projekty (stoły, lampy, szafki, patery czy deski do krojenia itp.) wykorzystujące drewno i przedmioty pochodzące z recyklingu.

Darek Zboina dysponuje też dobrze wyposażonym warsztatem oraz niezbędnymi maszynami do obróbki drewna i innych materiałów takich jak drewno, szkło czy tworzywa sztuczne.

To właśnie tam przez cały rok organizuje również warsztaty połączone z noclegiem w zaprzyjaźnionej agroturystyce zarówno dla grup zorganizowanych, rodzin z dziećmi, jak i pojedynczych zainteresowanych. Uczestnicy warsztatów pod czujnym okiem organizatora wykonują z drewna przedmioty dla siebie, poznając przy tym technikę obróbki materiału i zasady korzystania z specjalistycznych narzędzi i urządzeń. Dzięki umiejętności łączenia drewna np. z metalami Darek Zboina doskonale potrafi przekazać wiele różnych technik, m.in.: rżnięcie, cięcie, heblowanie, frezowanie, szlifowanie, klejenie, konserwację drewna, cięcie, wyginanie, wiercenie czy gwintowanie metalu. Więcej szczegółów na temat warsztatów tutaj i pod numerem telefonu 795 426 760.

4. ErskaKraków (ul. Ślusarska 9)

Erska

Erska to jednoosobowa działalność dziewczyny, która zajmuje się zawodowo stolarstwem i renowacją mebli. Najbardziej cieszy ją możliwość dzielenia się wiedzą i umiejętnościami z innymi, dlatego cyklicznie organizuje weekendowe warsztaty stolarskie.

Podczas weekendowych zajęć można zrealizować swój wymarzony projekt meblarski - stolik, taboret, skrzynię czy półkę, pod okiem bardziej doświadczonych prowadzących.

Oprócz fachowych porad oraz miejsca do pracy uczestnicy i uczestniczki mają zapewniony dostęp do wszystkich koniecznych materiałów i narzędzi. Zajęcia odbywają się w krakowskiej Wytwórni. To otwarta przestrzeń do pracy i warsztat, w którym samodzielnie lub z pomocą specjalistów da się zrealizować projekty z najprzeróżniejszych dziedzin, takich jak sitodruk, ceramika, krawiectwo czy właśnie stolarstwo. Więcej informacji tutaj.

5. Fab Lab Łódź - ul. Piłsudskiego 135

Fab lab lodz

Łódzki FabLab to otwarty warsztat, w którym każdy może zrealizować swój prototyp, nauczyć się rzemiosła oraz skonsultować swoje pomysły z doświadczoną ekipą.

Na miejscu znajduje się dobrze wyposażony park maszynowy z maszynami CNC dedykowanymi do cięcia aluminium i drewna, drukarki 3D, całe pomieszczenie dla elektroników, stanowisko spawalnicze i szwalnicze oraz narzędzia i elektronarzędzia.

W najbliższym czasie twórcy tej przestrzeni będą kłaść nacisk na serię kursów MakerKids World dedykowaną dla dzieci z rodzicami. Po ostatnich kursach lutowania, pszczelarstwa, robotyki z LEGO, najbliższym planowanym jest kurs z druku 3D. Obecnie też skupiają się na Nocy Wytwórców i ogólnopolskim konwencie FabLabów, Hackerspace'ów etc., po tym wydarzeniu na pewno pojawi się u nich więcej szkoleń i kursów.

6. Fab Lab Trójmiasto - Gdynia (Al. Zwycięstwa 291)

fab lab gdynia

Fab Lab Trójmiasto działa w centrum tuBAZA, które zlokalizowane jest na terenie nadmorskiego Parku Kolibki w Gdyni. Fundacja Fab Lab Trójmiasto, poza tradycyjnymi warsztatami stolarskimi, prowadziła do tej pory warsztaty związane z renowacją mebli, tapicerstwem, projektowaniem i budowlą mebli z palet czy budową elementów dekoracyjnych z wykorzystaniem tulei tekturowych z recyclingu oraz technologii CNC.

Fab Lab prowadzi również otwartą pracownię, jako cykliczne spotkania dla osób zainteresowanych nowymi technologiami oraz szeroko pojętym majsterkowaniem.

Raz w tygodniu odbywają się konsultacje ze specjalistami z zakresu druku 3D, obsługi maszyn CNC, projektowania czy prototypownia. Po wcześniejszym przeszkoleniu można także skorzystać z dostępnych narzędzi, maszyn i urządzeń.

7. Domaine de Boisbuchet - Francja, Lessac

Domaine

Alexander von Vegesack, jeden z najsłynniejszych kolekcjonerów wzornictwa na świecie i twórca Vitra Design Museum, przez lata marzył o stworzeniu przestrzeni, w której szeroko pojęta edukacja projektowa mogłaby osiągnąć zupełnie nowy poziom. W tym celu kupił i wyremontował podupadającą posiadłość pałacową Boisbuchet położoną na przepięknych terenach południowo-zachodniej Francji. To właśnie tam od ponad 25 lat organizowane są letnie multidyscyplinarne warsztaty projektowe prowadzone przez najbardziej wpływowych designerów, architektów i artystów w branży (dotychczas swoimi doświadczeniami dzieliły się tam m.in. takie sławy jak Patricia Urquiola, Ron Arad, Henrik Vibskov, Tom Dixon, Konstantin Grcic, Tomek i Gosia Rygalik czy bracia Bouroullec). Organizatorzy warsztatów w Boisbuchet chcą, by kreatywność uczestników napotykała możliwie najmniej ograniczeń. Dlatego dają im do dyspozycji świetnie wyposażone pracownie oraz zapewniają wszystkie potrzebne materiały i wsparcie ekipy technicznej.

Na miejscu uczestnicy mają dostęp do stolarni, pieca ceramicznego, warsztatu pełnego narzędzi, maszyn do szycia oraz mobilnej pracowni szkła, która przyjeżdża tam w ramach współpracy z Corning Museum of Glass.

Mogą więc do woli wycinać, skręcać, wiercić, giąć, szyć, wyplatać, dmuchać szkło i eksperymentować z materiałami, by tylko zrealizować swoje projekty. Pomaga im w tym profesjonalna, bardzo zaangażowana ekipa techników, którzy naprawdę są w stanie zbudować wszystko - od mebli, przez odjechane pojazdy, po instalacje architektoniczne. Dla tych, dla których projektowanie nie kończy się na kartce czy ekranie komputera, Boisbuchet to prawdziwy raj.

Boisbuchet

Tegoroczny lineup Domaine de Boisbuchet wygląda równie atrakcyjnie, jak w poprzednich latach. W ciągu 3 miesięcy przeprowadzonych będzie tam w sumie 36 głównie 6-dniowych warsztatów.

Ci, którzy chcą się nauczyć pracować z drewnem powinni zwrócić szczególną uwagę na warsztaty, które poprowadzą: Instituto Campana/Belas Artes, Thomas Lommée, Ferréol Babin, Joost Conijn, Christopher Schanck oraz Mathias Hahn.

Więcej o tym dlaczego każdy kreatywny powinien jechać na warsztaty w Boisbuchet tutaj.

Sigga Heimis, jedna z głównych projektantek IKEA, poprowadzi warsztat 'Off the Grid'. Sigga Heimis, jedna z głównych projektantek IKEA, poprowadzi warsztat 'Off the Grid'.

!!! UWAGA KONKURS !!!

Praca z drewnem na pewno będzie też ważnym elementem wartego ponad 4000 zł warsztatu Siggi Heimis, który odbędzie się w dniach 9-15 lipca i który można wygrać w naszym konkursie.

To projektantka pochodząca z z Islandii, która przez lata była design managerem marki Fritz Hansen, a dziś ma własne studio, jest jedną z głównych designerek IKEA oraz współpracuje z takimi uczelniami jak Royal College of Art w Londynie, Eindhoven Design Academy czy Domus w Mediolanie. W Boisbuchet Sigga poprowadzi warsztat 'Off the Grid', podczas którego wraz z uczestnikami będzie tworzyć rozwiązania umożliwiające wytworzenie energii elektrycznej, sprawiające, że będziemy bardziej samowystarczalni.

Żeby wziąć udział konkursie 'Kreatywni do Boisbuchet' wystarczy wrzucić na Instagrama zdjęcie pokazujące efekt waszej kreatywności z krótkim opisem, hasztagami #Boisbuchet, #F5, #CreativesToBoisbuchet. Na zdjęciu należy też otagować trzech znajomych, którzy mogą wziąć udział w konkursie.

Nie chcemy was ograniczać, dlatego na zdjęciach mogą znaleźć się projekty lub prototypy waszych mebli, ubrań, produktów, wynalazków, budynków czy instalacji artystycznych oraz grafiki, ilustracje, obrazy, rzeźby, autorskie potrawy, a nawet odnowione przez was starocie. W skrócie wszystko, co pokazuje, że jesteście bardziej kreatywni od innych. Wraz z organizatorami Boisbuchet wybierzemy najbardziej kreatywne zgłoszenie, a jego twórca wygra warsztat. W konkursie może wziąć udział każdy, kto skończył 18 lat. Nagroda obejmuje udział warsztacie oraz zakwaterowanie i wyżywienie na miejscu. Zwycięzca musi dojechać do Boisbuchet na własny koszt. Macie czas do końca maja. Powodzenia!
Regulamin konkursu dostępny jest tutaj.

bois
wood
  • best
  • best2