kultura

5 powodów, dla których każdy kreatywny powinien jechać na warsztaty w Boisbuchet [KONKURS]

'Domaine de Boisbuchet' to piękna posiadłość na francuskiej prowincji, w której organizowane są najbardziej znane warsztaty projektowe na świecie. Mamy dla was do wygrania warsztat wart 4 tys. zł, który poprowadzi Sigga Heimis, jedna z głównych designerek IKEA.

Alexander von Vegesack, jeden z najsłynniejszych kolekcjonerów wzornictwa na świecie i twórca Vitra Design Museum, przez lata marzył o stworzeniu przestrzeni, w której szeroko pojęta edukacja projektowa mogłaby osiągnąć zupełnie nowy poziom. W tym celu kupił i wyremontował podupadającą posiadłość pałacową Boisbuchet położoną na przepięknych terenach południowo-zachodniej Francji. To właśnie tam od ponad 25 lat organizowane są letnie multidyscyplinarne warsztaty projektowe prowadzone przez najbardziej wpływowych designerów, architektów i artystów w branży.

Dotychczas swoimi doświadczeniami dzieliły się tam m.in. takie sławy jak Patricia Urquiola, Ron Arad, Henrik Vibskov, Tom Dixon, Shigeru Ban, Konstantin Grcic, Tomek i Gosia Rygalik czy bracia Bouroullec.

Nie występowali oni tam jednak w roli gadających głów. Razem z uczestnikami projektowali i konstruowali meble, tworzyli obiekty ze szkła czy ceramiki, zgłębiali tajniki food designu, eksperymentowali z modą, budowali instalacje artystyczne, wymyślali performance’y, szukali rozwiązań różnych problemów współczesności, a nawet stawiali budynki, pokazując im, jak wygląda proces kreatywny w praktyce. Wbrew pozorom goście są jednak tylko jednym z wielu powodów, dla których warto pojechać do Boisbuchet. Oto najważniejsze z nich:

1. Program

Zeszłoroczny warsztat Henrika Vipskova

Tegoroczny lineup Domaine de Boisbuchet wygląda równie atrakcyjnie, jak w poprzednich latach. W ciągu 3 miesięcy przeprowadzonych będzie tam w sumie 36 głównie 6-dniowych warsztatów.

Tematyka tegorocznych warsztatów będzie krążyła wokół projektowania dla przyszłości wymagającego zarówno zrównoważonego podejścia, jak i otwartości na eksperymenty oraz zabawę.

Nie sposób tu opisać   wszystkie z nich (dokładną rozpiskę możecie sprawdzić tutaj), ale postaramy się wskazać te, które najlepiej pokazują bogactwo programu Domaine de Boisbuchet.

Sigga Heimis, jedna z głównych projektantek IKEA, poprowadzi warsztat 'Off the Grid'. Sigga Heimis, jedna z głównych projektantek IKEA, poprowadzi warsztat 'Off the Grid'.

Na pewno warto zwrócić szczególną uwagę na warsztat Siggi Heimis, projektantkę pochodzącą z Islandii, która przez lata była design managerem marki Fritz Hansen, a dziś ma własne studio, jest jedną z głównych designerek IKEA oraz współpracuje z takimi uczelniami jak Royal College of Art w Londynie, Eindhoven Design Academy czy Domus w Mediolanie. W Boisbuchet Sigga poprowadzi warsztat 'Off the Grid', podczas którego wraz z uczestnikami będzie tworzyć rozwiązania umożliwiające wytworzenie energii elektrycznej, sprawiające, że będziemy bardziej samowystarczalni.

To właśnie warsztat Siggi możecie wygrać w naszym konkursie, którego szczegóły znajdziecie na końcu artykułu.

Joost Konijn, który specjalizuje się w budowaniu pojazdów własnej roboty, poprowadzi warsztat 'In the Moment'. Joost Konijn, który specjalizuje się w budowaniu pojazdów własnej roboty, poprowadzi warsztat 'In the Moment'.

Jednym z najbardziej oryginalnych warsztatów będzie natomiast ten prowadzony przez Joosta Konijna, holenderskiego artystę specjalizującego się w budowaniu przedziwnych pojazdów własnej roboty.

Dotychczas Konijn zjechał np. Europę Wschodnią przypominającym samochody z Mad Maxa autem, które było napędzane silnikiem zasilanym gazem produkowanym z drewna. Artysta doleciał też z Holandii do Kenii samolotem własnej konstrukcji.

Takim samolotem przyleci też prawdopodobnie do Boisbuchet, gdzie poprowadzi tajemniczy warsztat 'In the Moment', którego uczestnicy będą musieli podjąć ryzyko, pogodzić się z możliwością porażki i stworzyć coś, czego jeszcze nie było. Tylko w taki sposób może bowiem powstać coś, co zmieni nasz sposób myślenia lub chociaż wyuczone metody pracy.

Znana architektka Lina Ghotmeh poprowadzi warsztat 'A Green House'. Znana architektka Lina Ghotmeh poprowadzi warsztat 'A Green House'.

Entuzjastów architektury zapewne zainteresuje warsztat Francuski Liny Ghotmeh, która należy do czołówki architektów pracujących na arenie międzynarodowej. W 2010 roku Lina trafiła na listę 10 najwiekszych wizjonerów architektury następnej dekady przygotowaną przez European Architects Review.

W 2017 roku zaprojektowane przez nią Estońskie Muzeum Narodowe zostało nominowane do prestiżowej nagrody Mies van der Rohe.

Jej budynki wyróżnia zrównoważone podejście do architektury oraz szacunek do historii i otoczenia miejsca, w którym się znajdują. Na takich fundamentach będzie też opaty jej warsztat 'A Green House' w Boisbuchet. Jego uczestnicy zaprojektują i zbudują z dostępnych na miejscu materiałów szklarnię, która wpisze się w sielski lokalny krajobraz południowo-zachodniej Francji.

Projektant perfum Barnabe Fillon poprowadzi warsztat 'Infusing a Travel to Boisbuchet'. Projektant perfum Barnabe Fillon poprowadzi warsztat 'Infusing a Travel to Boisbuchet'.

Barnabe Fillon skupi się natomiast na najbardziej ulotnej gałęzi projektowania, czyli projektowaniu zapachów i perfum. Francuz nie odebrał co prawda standardowej edukacji w tym zakresie, ale dzięki udanym eksperymentom ze sposobami tworzenia i doświadczania zapachów, cały czas przesuwa granicę branży.

Jego podejście doceniły dotychczas tak znane marki jak Aesop, Armani / Privé czy Paul Smith.

Podczas warsztatu 'Infusing a Travel to Boisbuchet' Fillon pokaże uczestnikom techniki projektowania perfum, tworząc wraz z nimi mieszanki odwzorowujące naturalne zapachy Boisbuchet.

2. Otoczenie

mgla

Wyobraźcie sobie wieś położoną z dala od miasta, na przepięknych zielonych terenach południowo-zachodniej Francji, gdzie nie słychać samochodów, a dookoła są głównie hodowle owiec oraz lasy.

Właśnie w takiej okolicy znajduje się posiadłość pałacowa Domaine de Boisbuchet, na terenie której organizowane są warsztaty. Cała posiadłość ma w sumie 150 ha powierzchni. W jej centralnej części znajduje się XIX-wieczny pałacyk, w którym każdego roku odbywają się różne wystawy designu z kolekcji Alexandra von Vegesacka. Niedaleko są pracownie, biblioteka i sale wykładowe oraz zabudowania, w których mieszkają uczestnicy warsztatów. W okolicy jest też spore jezioro, w którym można pływać (także na kajakach) i odpoczywać na pomostach, jest tam także rzeka, nad którą stoi stary młyn przerobiony na kawiarnię.

Jakby tego było mało, po całym terenie porozrzucane są niesamowite obiekty, instalacje, a nawet budynki, które powstały w ramach poprzednich warsztatów.

Jednym z nich jest tradycyjny dom japoński, który został przywieziony z Kraju Kwitnącej Wiśni w częściach i złożony na miejscu. Stoi tam też całoroczny pawilon z tekturowych tub zaprojektowany przez Shigeru Bana, specjalistę od tanich, wznoszonych szybko budynków dających np. schronienie ofiarom trzęsień ziemi. Koniecznie trzeba też zobaczyć Techstyle-Haus - niesamowity eksperymentalny budynek, w którym wszystkie ściany są zrobione z tkanin. Moglibyśmy jeszcze tak długo wymieniać, uwierzcie, kiedy to wszystko zobaczycie, nie będziecie chcieli stamtąd wyjeżdżać.

Na terenie Boisbuchet stoi m.in. tradycyjny dom japoński, który został przywieziony z Kraju Kwitnącej Wiśni w częściach i złożony na miejscu. Na terenie Boisbuchet stoi m.in. tradycyjny dom japoński, który został przywieziony z Kraju Kwitnącej Wiśni w częściach i złożony na miejscu.
jezioro
osiolki

3. Networking

neto

Przez lata wokół Boisbuchet wytworzyła się prężna społeczność. Organizatorzy cenią sobie różnorodność, która sprzyja kreatywności, dlatego nie stosują selekcji uczestników (o przyjęciu na warsztaty decyduje kolejność zapisów, nie ma też górnej granicy wieku).

Każdego roku przyjeżdżają tam setki designerów, architektów, artystów, projektantów mody, fotografów, rzemieślników, wynalazców, choreografów, szefów kuchni i innych przedstawicieli branż kreatywnych z całego świata.

Razem z ekspertami oraz bardzo pomocną ekipą organizującą całe wydarzenie tworzą oni kreatywny miks inspirujących ludzi, którzy spędzają ze sobą czas nie tylko na warsztatach, ale także na imprezach, wykładach, spływach kajakowych, oglądaniu wystaw czy po prostu na chwilach wspólnego lenistwa. Dzięki temu w Boisbuchet łatwo nawiązać przyjaźnie z naprawdę świetnymi ludźmi oraz wartościowe kontakty - często się zdarza, że uczestnicy warsztatów trafiają później na staże lub do pracy u ekspertów, którzy je prowadzą. Jeżeli chcecie zobaczyć, jak wygląda integracja i wspólna praca w Boisbuchet, koniecznie obejrzyjcie poniższe wideo z zeszłorocznego warsztatu prowadzonego przez Henrika Vibskova.

ekipa
Tak mieszkają uczestnicy warsztatów. Tak mieszkają uczestnicy warsztatów.

4. Zaplecze

praca

Organizatorzy warsztatów w Boisbuchet chcą, by kreatywność uczestników napotykała możliwie najmniej ograniczeń. Dlatego dają im do dyspozycji świetnie wyposażone pracownie oraz zapewniają wszystkie potrzebne materiały i wsparcie ekipy technicznej.

Na miejscu uczestnicy mają dostęp do stolarni, pieca ceramicznego, warsztatu pełnego narzędzi, maszyn do szycia oraz mobilnej pracowni szkła, która przyjeżdża tam w ramach współpracy z Corning Museum of Glass.

Mogą więc do woli wycinać, skręcać, wiercić, giąć, szyć, wyplatać, dmuchać szkło i eksperymentować z materiałami, by tylko zrealizować swoje projekty. Pomaga im w tym profesjonalna, bardzo zaangażowana ekipa techników, którzy naprawdę są w stanie zbudować wszystko - od mebli, przez odjechane pojazdy, po instalacje architektoniczne. Dla tych, dla których projektowanie nie kończy się na kartce czy ekranie komputera, Boisbuchet to prawdziwy raj. Żeby się o tym przekonać, najlepiej sprawdźcie poniższe materiały wideo.

szklo

5. Alexander von Vegesack

Alexander von Vegesack

Pobyt w Boisbuchet daje także możliwość obcowania z twórcą całego przedsięwzięcia, czyli Alexandrem von Vegsackiem. To niezwykle ciepły i otwarty człowiek, którego burzliwy życiorys mógłby stać się pierwowzorem scenariusza filmowego (więcej na ten temat tutaj).

To też jeden z najsłynniejszych kolekcjonerów wzornictwa na świecie, który zaczynał w latach 60., kiedy współtworzył hamburską komunę artystyczną Fucktory i wyposażał jej wnętrza meblami wyszukiwanymi na pchlich targach.

Vegsack jest również twórcą słynnego Vitra Design Museum, gdzie przez lata pełnił funkcję dyrektora. Obecnie cały swój czas poświęca organizacji warsztatów w Boisbuchet, dzieląc się swoimi doświadczeniami z kreatywnymi z całego świata. 

Więcej na temat warsztatów Domaine de Boisbuchet możecie przeczytać tutaj.

W pałacu w Boisbuchet każdego roku odbywają się różne wystawy designu z kolekcji Alexandra von Vegesacka. W pałacu w Boisbuchet każdego roku odbywają się różne wystawy designu z kolekcji Alexandra von Vegesacka.

!!! UWAGA KONKURS !!!

 

Mamy dla was do wygrania prowadzony przez Sigge Heimis z IKEA warsztat 'Off the Grid', który odbędzie się w dniach 9-15 lipca, a poza konkursem koszty udziału w nim wynoszą 944 euro dla studentów i 1264 euro dla profesjonalistów.

 

Sigga Heimis przez lata była design managerem marki Fritz Hansen, a dziś ma własne studio, jest jedną z głównych designerek IKEA oraz współpracuje z takimi uczelniami jak Royal College of Art w Londynie, Eindhoven Design Academy czy Domus w Mediolanie. Podczas warsztatu Sigga będzie tworzyć rozwiązania umożliwiające pozyskiwanie energii elektrycznej z dala od sieci, sprawiające, że będziemy bardziej samowystarczalni.

Żeby wziąć udział konkursie 'Kreatywni do Boisbuchet' wystarczy wrzucić na Instagrama zdjęcie pokazujące efekt waszej kreatywności z krótkim opisem, hasztagami #Boisbuchet, #F5, #CreativesToBoisbuchet. Na zdjęciu należy też otagować trzech znajomych, którzy mogą wziąć udział w konkursie.

Nie chcemy was ograniczać, dlatego na zdjęciach mogą znaleźć się projekty lub prototypy waszych mebli, ubrań, produktów, wynalazków, budynków czy instalacji artystycznych oraz grafiki, ilustracje, obrazy, rzeźby, autorskie potrawy, a nawet odnowione przez was starocie. W skrócie wszystko, co pokazuje, że jesteście bardziej kreatywni od innych. Wraz z organizatorami Boisbuchet wybierzemy najbardziej kreatywne zgłoszenie, a jego twórca wygra warsztat. W konkursie może wziąć udział każdy, kto skończył 18 lat. Nagroda obejmuje udział warsztacie oraz zakwaterowanie i wyżywienie na miejscu. Zwycięzca musi dojechać do Boisbuchet na własny koszt. Macie czas do końca maja. Powodzenia!

Regulamin konkursu dostępny jest tutaj.

bois