kultura

Opuszczoną stodołę przerobiono na dom. Jego wnętrze to wyjątkowe połączenie minimalizmu i tradycji

Znany architekt nazywa swój nowy dom 'współczesną ruiną'. Niesamowite wnętrze budynku zupełnie jednak nie pasuje do tego określenia.

Znany paryski architekt, Antonin Ziegler, opracował nietypową koncepcję rewitalizacji opuszczonej wiejskiej stodoły, w której postanowił urządzić sobie dom. Niszczejący dach oraz drewnianą konstrukcję pokryto od zewnątrz arkuszami blachy cynkowe w celu zabezpieczenia tych elementów i nadania budynkowi monolitycznego charakteru.

Nowa elewacja nie została jednak zabezpieczona, dzięki czemu ma szybko pokryć się czymś w rodzaju patyny, a dom lepiej wtopi się w otoczenie i będzie wyglądał tak, jakby od lat stał w tym miejscu.

Monolityczną bryłę domu przełamuję ułożone w linii ciągłej okna, tworzące szczelinę, która wg Zieglera nadaje budynkowi wygląd 'współczesnej ruiny'.

Ziegler
Ziegler
Ziegler

Zaglądając do środka, od razu ma się wrażenie przestronności. W sumie nie ma się co dziwić, bo wnętrze ma aż 217 m2. To jednak też zasługa pozbycia się drugiej kondygnacji w części budynku oraz umieszczenia okien po obu jego stronach (będąc na zewnątrz, można dosłownie przejrzeć go na wylot).

We wnętrzu nie ma także zbędnych ścian, co dodatkowo zwiększa przestrzeń do życia. 

Wydzielone są tylko łazienka z basenem, toaleta oraz cztery sypialnie. Te jednak umieszczono na wyższej kondygnacji - tam, gdzie kiedyś składowano siano.

Ziegler
Ziegler
Ziegler

We wnętrzu widać inspiracje stylem rustykalnym. Drewniana konstrukcja oraz materiały takie jak kamień, surowy beton, tradycyjne płytki i zwierzęce skóry przywodzą na myśl wiejski dom - jednak w zdecydowanie nowoczesnym wydaniu.

W tę stylistykę świetnie wpisuje się minimalistyczna, otwarta która wtapia się w przestrzeń, zamiast w niej dominować.

Osiągnięcie tego efektu było możliwe dzięki zabudowaniu całego sprzętu AGD. Ważne było też wykorzystanie wyspy, która sprawa, że kuchnia pozostaje otwarta na przestrzeń niemalże pozbawionego ścian domu.

Ziegler
wnetrze
  • samsung

Lodówkę do zabudowy Samsung docenią miłośnicy designu, którzy z łatwością dopasują ją do swojej wymarzonej kuchni.

Choć z zewnątrz tego nie widać, linia do zabudowy została też wyposażona w wiele zaawansowanych rozwiązań, które zadowolą miłośników kuchennych eksperymentów. Technologia pełnego No Frost eliminuje powstawanie wewnątrz urządzenia szronu, dzięki czemu nie potrzebne jest czasochłonne rozmrażanie lodówki. Twin Cooling Plus™ to system, dzięki któremu żywność dłużej zachowuje świeżość i apetyczny wygląd. Technologia Space Max z kolei zwiększa pojemność, zachowując jednak takie same wymiary zewnętrzne urządzenia. Samsung zadbał również o nowoczesny design i estetykę wykończenia. Srebrny wyświetlacz i półki z hartowanego szkła z metalowym wykończeniem idealnie komponują się z metalowym panelem, który eliminuje wahania temperatury wewnątrz urządzenia.

Lodówka do zabudowy Samsung Lodówka do zabudowy Samsung