rynekmarka

Balenciaga wypuściła nową wersję torby IKEA, która jest 4000 razy droższa od oryginału

Wielka moda znów inspiruje się mainstreamem.

Torby IKEA Frakta nie da się pomylić z żadną inną. Jest niebieska (poza żółtymi logotypami), gigantyczna (71 litrów!), bardzo wytrzymała i kosztuje tylko 1,99 zł. Z założenia miała być wygodną alternatywą dla tradycyjnych koszyków oraz wózków sklepowych i doskonale sprawdziła się w tej roli. Klienci szwedzkiej firmy wypełniają ją drobnymi produktami dostępnymi na ekspozycji, a po zakupie zabierają je w niej do swoich domów. 

Praktyczne właściwości Frakty sprawiły jednak, że wielu ludzi używa jej też zawsze wtedy, gdy trzeba przenieść coś, co nie mieści się w zwykłej torbie czy w plecaku. 

Ci, którzy się kiedyś przeprowadzali, na pewno wiedzą, o co chodzi.

ikea

Torbę IKEA prawdopodobnie używano by jeszcze częściej - np. podczas codziennych zakupów - gdyby nie była tak wyraźnie obrandowana. Wkrótce jednak to się może zmienić, przynajmniej w przypadku najbogatszych. Torbę bliźniaczo podobną do Frakty wypuściła bowiem znana marka modowa - Balenciaga. Torby mają takie same wymiary, konstrukcję oraz kolor.

Poza materiałem (marszczona skóra) i możliwością zamykania różnie je przede wszystkim cena - Balenciaga Arena kosztuje 2145 dolarów (8500 zł), za Fraktę trzeba natomiast zapłacić 1,99 zł.

Projekt Balenciagi to kolejny dowód na to, że wielka moda garściami czerpie dziś z mainstreamu. Wcześniej robił to m.in. Vetements, który sprzedawał żółte koszulki z logo DHL za 330 dolarów. Co na to IKEA? - Bardzo pochlebia nam to, że nowa torba na zakupy Balenciagi przypomina naszą kultową, zrównoważoną, niebieską torbę, która kosztuje 1,99 zł. Nic nie przebije wszechstronności Frakty! - komentują przedstawiciele szwedzkiej marki.

Wcześniej torbę IKEA przeprojektowała marka HAY,  Herman Cph oraz Colette.

Balenciaga Arena Balenciaga Arena
Balenciaga Arena Balenciaga Arena
  • best
  • best2