marka

IKEA wspiera projekty społeczne w Lublinie. Wybierz ten, który dostanie 100 tys. zł na realizację

Szwedzka sieć chce zrobić wrażenie na mieszkańcach Lublina przed otwarciem swojego sklepu. Najpierw ruszyła z przestrzenią IKEA Po Sąsiedzku, w której można napić się kawy, poznać skandynawską kulturę oraz doświadczyć hygge. Teraz pomoże zrealizować jeden z projektów zgłoszonych przez lokalnych aktywistów.

5 kwietnia w Lublinie przy ulicy Krakowskie Przedmieście 55 wystartowała IKEA Po Sąsiedzku. To domowa przestrzeń, w której można spotkać się z przyjaciółmi, zatrzymać na drobną przekąskę i filiżankę kawy czy zwyczajnie odpocząć przy lekturze książki w zielonym zaciszu. Program miejsca zakłada też spotkania ze specjalnymi gośćmi, warsztaty projektowe i rzemieślnicze, pokazy filmów, turnieje planszówek, pokazy kulinarne oraz międzypokoleniowe aktywności. Wszystko po to, by zapoznać mieszkańców miasta ze skandynawskim designem oraz kulturą przed otwarciem pierwszego sklepu szwedzkiej marki na wschodzie Polski, planowanym na III kwartał 2017 roku. To jednak tylko część działań.

Ekipa IKEA spotkała się także z Radą Sąsiedzką złożoną z przedstawicieli mieszkańców oraz lokalnych aktywistów, aby lepiej poznać potrzeby lublinian. 

Firma zbierała też pomysły zgłaszane przez samych mieszkańców. Po wspólnych obradach z Radą Sąsiedzką spośród nich wybrane zostały 3 projekty, które mają szansę na urzeczywistnienie. Teraz wszystko zależy od internetowego głosowania, bo IKEA przeznaczy 100 tys. zł na wsparcie inicjatywy, która będzie się cieszyła największą popularnością wśród mieszkańców. Poniżej możecie przeczytać o każdym z projektów. 

1. Samodzielnia - Lubelska Przestrzeń Kreatywna (Zgłaszający: Piotr Skrzypczak, Paweł Cegiełko, Szymon Pietrasiewicz)

narze

Samodzielnia wyrasta z tęsknoty za pracami ręcznymi. Ma to być kompleks dobrze wyposażonych pracowni, wśród których znajdzie się warsztat stolarski, mechaniczno-elektryczny, drukarski, krawiecki i dekoratorski, a także przestrzeń projektowa, stanowisko komputerowe z oprogramowaniem wspierającym projektowanie oraz miejsce dla dzieci.

Dzięki tym pracowniom oraz oraz fachowemu wsparciu mieszkańcy Lublina będą mogli uwolnić swoją kreatywność, by naprawić sprzęty domowe, dać przedmiotom drugie życie albo nową funkcję, zaaranżować wnętrza po swojemu czy uszyć coś dla siebie.

Samodzielnia ma być otwarta przez 7 dni w tygodniu przez znaczną część dnia. Tak, by każda osoba, niezależnie od zawodowych i prywatnych zobowiązań, mogła z niej skorzystać. Bez barier architektonicznych. Bezpiecznie. I oczywiście za darmo. Tutaj można zagłosować na projekt i przeczytać więcej na jego temat.

2. Wspólna Przestrzeń  (Zgłaszający: Kooperatywa Lubelska)

stol

Wspólna przestrzeń ma być miejscem pełnym kuszących smaków i aromatów. To pracownia tętniąca życiem i energią. To kuchnia pełna zdrowych produktów, a także pomysłów i działań użytecznych dla wszystkich Lublinian. To niekomercyjne miejsce spotkań, w którym będzie można rozwijać zainteresowania i realizować własne pomysły, a także uczestniczyć w warsztatach i wykładach z ekspertami dobrych praktyk społecznych i ekonomicznych.

W ramach projektu w różnych miejscach Lublina organizowane będą również TuTargi, na których będzie można poznać lokalnych wytwórców i nabyć ich produkty.

Nawiązując do chlubnej historii Lublina jako miasta wielu kultur, autorzy chcą również zorganizować cykl warsztatów Lubelskie smaki świata, podczas których cudzoziemscy sąsiedzi będą przybliżać zwyczaje i smakołyki swoich krajów, przygotowując je wspólnie z uczestnikami spotkań. Dodatkowym elementem projektu jest również pomoc paniom w Schronisku dla Bezdomnych Kobiet. Pomysłodawcy chcą wesprzeć panie w ich trudnej sytuacji poprzez wyposażenie ich kuchni i zapewnienie im przez sześć kolejnych miesięcy produktów, z których będą mogły wspólnie przygotować niedzielne obiady. Tutaj można zagłosować na projekt i przeczytać więcej na jego temat.

3. Cykiel Lublin - Rower Dla Lublina (Zgłaszający: Krzysztof Kowalik)

rower

Głównym celem projektu jest zachęcanie do korzystania z ekologicznego środka transportu, jakim jest rower, dzięki poprawieniu umiejętności poruszania się nim w ruchu ulicznym. Planujemy organizację zajęć edukacyjnych dla uczniów lubelskich szkół i warsztatów bezpiecznej jazdy rowerem dla mieszkańców.

Uczestnicy zajęć otrzymają materiały edukacyjne oraz opaski odblaskowe i komplet oświetlenia rowerowego.

By ułatwić parkowanie roweru przed szkołami zostanie zamontowanych 100 bezpiecznych stojaków rowerowych. Cztery szkoły zostaną wyposażone w samoobsługowe stacje naprawy rowerów. Dodatkowo dzięki realizacji projektu rozbudowana zostanie wypożyczalnia rowerów. Tutaj można zagłosować na projekt i przeczytać więcej na jego temat.

ikea