media

W Czeczenii powstają obozy koncentracyjne dla gejów. Jak tłumaczą się władze? Odpowiedź jest absurdalna

Międzynarodowe organizacje alarmują o tragicznej sytuacji czeczeńskich homoseksualistów. Władza pod przywództwem Ramzana Kadyrowa dokonuje masowych aresztowań, a zatrzymanych mężczyzn umieszcza w więzieniu, które przypomina obóz koncentracyjny.

Polowanie na czeczeńskich homoseksualistów trwa od kilku tygodni. Na przełomie marca i kwietnia doszło do masowych aresztowań, w wyniku których zatrzymano ponad setkę podejrzanych. Co najmniej trzech z nich brutalnie zamordowano. Kilka dni temu niezależna Nowaja Gazieta, powołując się na relacje świadków, poinformowała o warunkach, w jakich przetrzymywane są zatrzymane osoby.

Wszystko wskazuje na to, że aresztowane osoby umieszczane są w więzieniu, które znajduje się na terenie dawnych siedzib wojskowych w Argunie. Na miejscu dokonuje się brutalnych pobić oraz tortur wstrząsami elektrycznymi.

lgbt

Czeczeńscy homoseksualiści są obecnie w dramatycznej sytuacji a tamtejsze organizacje LGBT działają w jeszcze większej konspiracji niż ruchy polityczne.

Łapanki na gejów organizowane są masowo w całym kraju i przybierają coraz bardziej absurdalny wymiar.

Rosyjscy aktywiści informują, że tamtejsze służby prowadzą działania m.in na portalach społecznościowych, gdzie za pomocą fikcyjnych kont demaskują osoby homoseksualne. Według organizacji Russian LGBT Network zatrzymani mężczyźni pod groźbą kar cielesnych zmuszani są do wyjawienia informacji dotyczących danych znanych im gejów. Również w hotelach oraz miejscach, w których odbywają się rzekome schadzki instalowane są kamery, które mają na celu zebranie ośmieszających dokumentów. Ujawnienie swojej homoseksualnej orientacji jest obecnie w Czeczenii równoznaczne z karą pozbawienia wolności.

lgbt

Międzynarodowe organizacje szybko zareagowały na obecną sytuacje w Czeczenii. Rada Europy, która zajmuje się obroną praw człowieka, rozpoczęła już śledztwo w tej sprawie. Z całego świata napływają głosy solidarność z Czeczenami.

Również polskie organizacje zaangażowały się w pomoc homoseksualistom żyjącym na rosyjskim Kaukazie.

Rodzime stowarzyszenia oraz fundacje podpisały 'Apel w sprawie doniesień o zabójstwach, bezpodstawnych aresztowaniach i torturach gejów i mężczyzn biseksualnych w Czeczenii', w którym nie godzą się na tamtejsze łamanie praw człowieka. Skierowany on został m.in do premier Beaty Szydło, Ministra Spraw Zagranicznych Witolda Waszczykowskiego oraz ambasadora Federacji Rosyjskiej. Całość tekstu możemy przeczytać tutaj.

lgbt

Odpowiedz czeczeńskich władz na zarzuty jest prosta. Rzecznik prezydenta – Almi Karmiow – zarzucił mediom kłamstwo i podkreślił, że nie można zatrzymywać oraz prześladować osób, których w Czeczenii nie ma. To niezwykle absurdalne stanowisko, szczególnie w kontekście początku konfliktu. Przypominamy, że łapanki na homoseksualistów rozpoczęły się w momencie, gdy władze dowiedziały się o planowanej paradzie LGBT.

 

Tekst Ola Patola

  • best of polska mafa
  • kupprenumerata