kultura

Hygge zawiodło?! Duńczycy nie są już najszczęśliwszym narodem świata

Właśnie ukazał się najnowszy World Happiness Report, czyli zestawienie najszczęśliwszych narodów świata. 

Ostatnie trzy lata należały do Duńczyków, którzy nieprzerwanie znajdowali się na czele listy, żyjąc w zgodzie z osławioną filozofią hygge, która polega na kreowaniu przyjemnego, przytulnego otoczenia i odnajdywaniu szczęścia w małych przyjemnościach.

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy coś musiało pójść w Danii nie tak, gdyż nie jest już najszczęśliwszym krajem świata, a jej miejsce zajęła Norwegia.

raport

Autorzy listy najszczęśliwszych narodów świata wzięli się pod uwagę sześć czynników: PKB na mieszkańca, przewidywaną długość życia, wolność w podejmowaniu decyzji, poziom korupcji i hojność. Obywatele najszczęśliwszych krajów są zatem zadowoleni z wybranego przez siebie rządu, mają zaufanie do władz, odczuwają wsparcie systemu socjalnego i mają poczucie wolności w decydowaniu o swoim życiu. Autorzy World Happiness Report podkreślają, że jego celem jest holistyczna analiza poziomu ludzkiego dobrobytu, postrzeganego w kategoriach silnych powiązań społecznych, zaufania i zdrowia.

Za przodującą w zestawieniu Norwegią znalazła się Dania, a następnie Islandia, Szwajcaria, Finlandia, Holandia, Kanada, Nowa Zelandia, Australia i Szwecja.

Pozycję Norwegii jako lidera szczęśliwych narodów przypisuje się mądrym inwestycjom norweskiego rządu w przyszłe generacje, utożsamianym z funduszem naftowym, na którym gromadzone są pieniądze ze sprzedaży ropy i gazu. Norweskie społeczeństwo cechuje wysoki poziom zaufania, zarówno pomiędzy obywatelami, jak i nimi a rządem. Polska znalazła się na 46 miejscu, awansując na nie z 57.

  • best
  • best2