kultura

Grafik podarował Muzeum Lubelskiemu dzieła Picasso, Warhola, Dalego, Beuysa i Duchampa

Grafik Tadeusz Mysłowski przekazał Muzeum Lubelskiemu swoją kolekcję dzieł. Znajdują się tam prace tak znanych artystów, jak m.in. Dali, Duchamp czy Picasso. Wystawę otwarto 17 marca.

W Muzeum Lubelskim będzie można zobaczyć prace najsłynniejszych na świecie artystów podarowane przez Tadeusza Mysłowskiego. Jest to pierwsza w Polsce odsłona prywatnych zbiorów grafika.

Kolekcja licząca blisko 250 prac gromadzonych przez ponad pół wieku dostępna jest od piątku (17 marca) w Muzeum Lubelskim.

Zbiór tych wybitnych prac jest świadectwem związków Mysłowskiego zarówno z Nowym Jorkiem, gdzie zamieszkał na stałe, jak i Lublinem, do którego wraca.

S.Dali

Jak informuje muzeum, na wystawie będziemy mogli zobaczyć twórczość przedstawicieli wybitnych klasyków XX wieku, którzy odegrali ważną rolę w formowaniu osobowości twórczej Tadeusza Mysłowskiego. 

Będą to m.in: Joseph Beuys, Salvador Dali, Marcel Duchamp, Wassily Kandinsky, Pablo Picasso oraz Andy Warhol.

Nie zabraknie również prac artystów polskiej sztuki współczesnej, m.in,: Jan Berdyszak, Henryk Berlewi, Stanisław Dróżdż, Stanisław Fijałkowski, Józef Gielniak, Jerzy Nowosielski, Roman Opałka, Jan Pamuła, Jerzy Panek, Konrad Srzednicki, Henryk Stażewski, Mieczysław Wejman.

Wystawa dostępna na Zamku Lubelskim od 17 marca do 3 maja 2017.

  • best of polska mafa
  • kupprenumerata